Κουίζ : Τα "μπουντέλια" του ελληνικού κινηματογράφου

saboter είπε:
Καλά, στις ερωτήσεις για το Φέρμα...φερμάρω λέμε! ;)
Για να σας δω ποσο φερμα-ρετε γενικως .....

Στον γαμο του Ν.Φερμα ειχε γινει καποιο <<ευτραπελο>>.

Γνωριζει καποιος περισσοτερες λεπτομερειες γι αυτο ?????

Υ.Γ. Αντε "ας σας δωκω " κι ενα Hint

.... Mona Lisa
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Για να σας δω ποσο φερμα-ρετε γενικως ..... Στον γαμο του Ν.Φερμα ειχε γινει καποιο <<ευτραπελο>>.

Γνωριζει καποιος περισσοτερες λεπτομερειες γι αυτο ?????

Υ.Γ. Αντε "ας σας δωκω " κι ενα Hint

.... Mona Lisa
Τόχω, τόχω :D :D

Νομίζω ... :xm:

Ο Φέρμας αγαπούσε το κάπνισμα. Τα "τσιγάρα"... Καταλαβαινόμαστε νομίζω ... :p Όχι τα τσιγάρα, τα "τσιγάρα". Όταν παντρευόταν, δεν θυμάμαι ακριβώς τις λεπτομέρειες, αλλά αντί για λιβάνι, βάλανε και καιγόταν χορταράκι. Αποτέλεσμα; Περιήλθαν όλοι σε μια κατάσταση ευθυμίας :p

Ο παπάς μάλιστα το παρατράβηξε. Έκανε τέτοιο κεφάλι που αποφάσισε να εκδηλωθεί και να φωνάζει κουνώντας το θυμιατό. "Εγώ είμαι η νύφη, εγώ είμαι η νύφη":D:D:D

ΥΓ 1. Η Μόνα Λίζα δεν ξέρω πού κολλάει :xm:

 


ΥΓ 2. Αν δεν έγινε στον γάμο του Φέρμα, σε κάποιου τον γάμο έγινε το περιστατικό. Θυμάμαι ότι το είχα διαβάσει σ' ένα βιβλίο για τον ελληνικό κινηματογράφο.



 
retrofan είπε:
Τόχω, τόχω :D :D
Νομίζω ... :xm:

Ο Φέρμας αγαπούσε το κάπνισμα. Τα "τσιγάρα"... Καταλαβαινόμαστε νομίζω ... :p Όχι τα τσιγάρα, τα "τσιγάρα". Όταν παντρευόταν, δεν θυμάμαι ακριβώς τις λεπτομέρειες, αλλά αντί για λιβάνι, βάλανε και καιγόταν χορταράκι. Αποτέλεσμα; Περιήλθαν όλοι σε μια κατάσταση ευθυμίας :p

Ο παπάς μάλιστα το παρατράβηξε. Έκανε τέτοιο κεφάλι που αποφάσισε να εκδηλωθεί και να φωνάζει κουνώντας το θυμιατό. "Εγώ είμαι η νύφη, εγώ είμαι η νύφη":D:D:D

[/size]
Ασφαλως και τo εχεις :award: retrofan !!!!

retrofan είπε:
ΥΓ 1. Η Μόνα Λίζα δεν ξέρω πού κολλάει :xm:

 

 


Μα στο avatar της saboter ,

2mhfytt.jpg


saboter είπε:
,σε συνδιασμο με το σχολιο της

Καλά, στις ερωτήσεις για το Φέρμα...φερμάρω λέμε! ;)
ηταν η αφορμη για το συνειρμο για να θυμηθω το περιστατικο.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αντε δεν το ήξερα αυτό ! τρομερό ε? πω πω πραγματικά κάθε μέρα μαθαίνω και νέα πράγματα από αυτό το φόρουμ, ούτε σχολείο να ήταν :)
 
ARETARA είπε:
7. Ο Ζαννίνο στο ρόλο του αστυνομικού επιθεωρητή.
Μάλιστα, κατά τα γυρίσματα της ταινίας, ο συμπαθής ηθοποιός έπαθε καρδιακή προσβολή και ο ίδιος ο σκηνοθέτης (Άλαν Πάρκερ) είχε μεριμνήσει ώστε εγκαίρως να μεταφερθεί ο Ζαννίνο στο νοσοκομείο. Έτσι, σώθηκε η ζωή του.
 
Η πιο χαρακτηριστική μορφή κατά την γνώμη μου, ήταν ο Κώστας Παπαχρήστος. Πάντα θα έκανε τον αστυφύλακα , τον στρατιωτικό και γενικά τον ένστολο. Το παρουσιαστικό του, ήταν ιδανικό για τέτοιους ρόλους...
 
Οι επιδόσεις σας ήταν πολύ καλές στο κουίζ !!! Αφού, όμως, δεν θυμάστε τις τρεις ερωτήσεις που έχουν απομείνει .... ε, ας τις πάρει το ποτάμι !!!

Rinus Cesar είπε:
1/ Στην ταινία "Ο Μιχαλιός του 14ου Συντάγματος" με πρωταγωνιστή τον Κώστα Χατζηχρήστο, ο Κούλης Στολίγκας υποδύεται με τον πλέον απολαυστικό τρόπο έναν καθηγητή Αγγλικής γλώσσας [και μάς προσφέρει ... άπειρο γέλιο] !!! Θυμάστε το ονοματεπώνυμο αυτού του καθηγητή ???
3/ Ο Νάσος Κεδράκας εμφανίζεται και στην ταινία "Ψηλά τα χέρια Χίτλερ" !!! Σε ποιον ρόλο ???

5/ Στην ταινία "Ένας άνθρωπος για όλες τις δουλειές" ο Γιώργος Κωνσταντίνου πώς αποκαλεί τον μαρτυριάρη σωφέρ του Ξενίδη ???

1/ Το ονοματεπώνυμο του απολαυστικού καθηγητή της ... Αγγλικανικής [κατά την έκφραση της Βασιλειάδου], που υποδύεται ο Κούλης Στολίγκας, είναι Άρθουρ Λέλεκας !!!

Άπαιχτος διάλογος : Ρωτά η μαθήτρια : "το πάρτι πώς λέγεται στα αγγλικά κύριε καθηγητά" ??? Την κοιτάει καλά καλά ο καθηγητής και απαντά, με αγγλική προφορά : "Στριμωξέησον" !!!!!!!

3/ Στην ταινία "Ψηλά τα χέρια Χίτλερ" ο Κεδράκας εμφανίζεται, για πολύ λίγο, ως κατετάν Γιώργης !!! Είναι ο καπετάνιος του καϊκιού που πρόκειται να φυγαδεύσει τους Βέγγο & Διαμαντόπουλο στην Αλεξάνδρεια την περίοδο της Κατοχής !!! Στη μοναδική σκηνή που εμφανίζεται τον βλέπουμε καθισμένο στο καϊκι του να τρώει μια σούπα κι εκεί να τον βρίσκει ο Διαμαντόπουλος για να συνεννοηθούν ... τα περί διαφυγής τους !!! Η καλύτερη ατάκα του στην ταινία περιέχεται σε μόλις μια λέξη : "Κουτάλι ???", για να "κεράσει" τον Διαμαντόπουλο λίγη από τη σούπα που έτρωγε [κι ο Διαμαντόπουλος, που το μάτι του είχε "μαυρίσει" απ' την πείνα ... άλλο που δεν ήθελε !!! ] !!!

5/ Ο Κωνσταντίνου αποκαλεί τον Ξενίδη - νομίζω 3-4 φορές - "προδοτική φυσιογνωμία" !!!
 
Nemo είπε:
Για να σας δω ποσο φερμα-ρετε γενικως .....
Στον γαμο του Ν.Φερμα ειχε γινει καποιο <<ευτραπελο>>.

Γνωριζει καποιος περισσοτερες λεπτομερειες γι αυτο ?????

retrofan είπε:
Τόχω, τόχω :D :D
Νομίζω ... :xm:

Ο Φέρμας αγαπούσε το κάπνισμα. Τα "τσιγάρα"... Καταλαβαινόμαστε νομίζω ... :p Όχι τα τσιγάρα, τα "τσιγάρα". Όταν παντρευόταν, δεν θυμάμαι ακριβώς τις λεπτομέρειες, αλλά αντί για λιβάνι, βάλανε και καιγόταν χορταράκι. Αποτέλεσμα; Περιήλθαν όλοι σε μια κατάσταση ευθυμίας :p

Ο παπάς μάλιστα το παρατράβηξε. Έκανε τέτοιο κεφάλι που αποφάσισε να εκδηλωθεί και να φωνάζει κουνώντας το θυμιατό. "Εγώ είμαι η νύφη, εγώ είμαι η νύφη":D:D:D

ΥΓ 2. Αν δεν έγινε στον γάμο του Φέρμα, σε κάποιου τον γάμο έγινε το περιστατικό. Θυμάμαι ότι το είχα διαβάσει σ' ένα βιβλίο για τον ελληνικό κινηματογράφο.
Οριστε και τα ντοκουμεντα

(πηγαιντε στο 7ο λεπτο οπου ο Μιχαηλιδης αφηγηται το περιστατικο, οπως & τα σχολια του Μουστακα κατοπιν ... :D )

http://archive.ert.gr/47039/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στο γαμο του φερμα να πουμε οτι ηταν πολυ λιγα ατομα ,οχι πανω απο 20

και ο παπας γιατην ακριβεια ειπε"εγω θα επρεπε να ειμαι η νυφουλα σημερα "
 
Πίσω
Μπλουζα