Κουίζ από παλιές ταινίες 01

retrofan

RetroMasteR
Joined
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
1.204
Αντιδράσεις
343
Για να μπω στα χωράφια του johnalepou και να καταλάβω γι' άλλη μια φορά τι τσακάλια έχουν μαζευτεί εδώ μέσα ;)

1. Ποιο το όνομα της γραμματέως της Λίλας Βασιλείου (Τζένη Καρέζη) στο "Δεσποινίς Διευθυντής";

http://www.youtube.com/watch?v=Twzoj1wcYf0&feature=related

2. Οι κλασικοί κινηματογραφικοί μπαμπάδες της Αλίκης Βουγιουκλάκη ήταν ο Λάμπρος Κωνσταντάρας, ο Διονύσης Παπαγιαννόπουλος και ο Λαυρέντης Διανέλλος. Ποιοι άλλοι εκτός από αυτούς τους τρεις και σε ποιες ταινίες;

 


10. Ποιος ο λόγος που η Φλωρέτα Ζάννα αρνείται να καταθέσει ψέμματα για το αεροπορικό ατύχημα στο "Κοινωνία ώρα μηδέν";


http://www.youtube.com/watch?v=2X7DI1-QdAU&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=2X7DI1-QdAU&feature=related
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
3. Στο "Η Ρένα είναι οφσάιντ", ο τύπος με το πουλόβερ στο γήπεδο. Στο "ζητείται επειγόντως γαμπρός", σχολιάζει το σκι της Βλαχοπούλου στην παραλία. Στο "αλοίμονο στους νέους", ο διευθυντής που πετάει έξω τον χορν, όταν πάει να ζητήσει δουλειά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
2. Ο Παντελής Ζερβός στη "Μαρία της Σιωπής"

3α. Στους "Μακρυκωσταίους & Κοντογιώργηδες" στην αρχή της ταινίας (κάνει έναν περαστικό έξω από το μαγαζί του Ηλιόπουλου),

β. στο "Καλωσήρθε το δολάριο" (κάνει τον περιπτερά που αγοράζει τσιγάρα ο αδελφός του Κωνσταντίνου) και

γ. στο "Η θεία μου η χίπισσα" (κάνει τον χίπη)

4. Λέγεται Αβεσαλώμ Ελευθερίου, νομίζω πως κάνει τον συνταξιούχο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
2. O Γιάννης Αργύρης (Έρωτας στους αμμόλοφους)

Ο Λυκούργος Καλλέργης (Ο Μιμίκος και η Μαίρη)

Ο Ανδρέας Φιλιππίδης (Υπολοχαγός Νατάσα)

Ο Παντελής Ζερβός (Η Μαρία της Σιωπής)
 
5. Νομίζω ήταν Ρωσίδα
 
1. Aν ζητας το αληθινο της ονομα, ηταν Ελενη Μαυροματη

2. Ο Τιτος Βανδης ως πατριος της στην Αστερω και ο Θεοδωρος Μοριδης μπαμπας της στο Ξυλο

5. Σοβιετικη Ενωση

6. Εχουν εννια και γεννιουνται αλλα δυο, το συνολο εντεκα

8. Για τη Χαλκιδα

9. Ειναι Γαλλος

10. Επειδη ειναι τιμια, και οπως υποστηριζει και η ιδια δε χρειαζεται θαρρος για να λεει κανεις την αληθεια
 
retrofan είπε:
7. Ποιο το όνομα της πεθαμένης αδελφής της Μαρίνας (Έλλη Λαμπέτη) στο "Κορίτσι με τα μαύρα";
Το όνομα της αδελφής της ήτανε Νίκη.
 
1. Toτε θα ελεγα πως ηταν Διδω.
 
3. Η κορη μου η Σοσιαλιστρια, ως προεδρος του Σωματειου εργαζομενων και υποστηρικτης του Νικολαιδη (Παπαμιχαηλ),

Η νυφη το' σκασε, ως πλανοδιος μουσικος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
3. στο "η κορη μου η σοσιαλιστρια" στο "η ρενα ειναι οφσαιντ" και στο "η θεια μου η χιπισσα"

2.παντελης ζερβος στην "μαρια της σιωπης" ανδρεας φιλλιπιδης στην "υπολοχαγο νατασα" και λυκουργος καλλερης στο "ο μιμικος και η μαιρη"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
4. Ναπολέων Αβελασώμ Ελευθερίου και είναι φύλακας αρχαιοτήτων

3. Ζητήται επιγόντως Γαμπρός. Κάποιον τον ρωτά τι έπαθε η Ρένα βλαχοπούλου με το Θαλάσσιο σκι και εκείνος απαντά, Η κόμισα της Κέρκυρας αποθαρύνει τον Αλεξανδράκη όταν του λέι σε ένα καφενείο ότι θέλει να αγοράσει το σπίτι της Αγγελίνας, οι Γερμανοι ξανάρχονται συζητά με τον Λογοθετίδη
 
Οι σωστές απαντήσεις

Κατ' αρχάς δηλώνω εντυπωσιασμένη!

1. Η γραμματέας λέγεται Διδώ (μπράβο bambi!)

2. Άλλοι κινηματογραφικοί μπαμπάδες της Αλίκης

Παντελής Ζερβός στη "Μαρία της Σιωπής" (μπράβο comicsfan!)

Γιάννης Αργύρης στον "Έρωτα στους αμμόλοφους"

Λυκούργος Καλλέργης στο "ο Μιμίκος και η Μαίρη"

Ανδρέας Φιλιππίδης στο "Υπολοχαγός Νατάσα" (μπράβο johnalepou!)

Θεόδωρος Μορίδης στο "Ξύλο βγήκε από τον παράδεισο" (μπράβο bambi!)

Και η bambi μας προσέφερε και τον εξτρά πατριό :D Τίτο Βανδή στην Αστέρω!

3. Εδώ δώσατε ρέστα :bow: (με την επιφύλαξη να μου έχουν ξεφύγει και μερικά, π.χ. ομολογώ ότι το "πέρασμα" από τους "Μακρυκωσταίους και Κοντογιώργηδες" δεν το θυμόμουν #) )

α) "Η Ρένα είναι οφ σάιντ" (ο τύπος που ξηλώνει το πουλόβερ του από την αγωνία του στο γήπεδο)

β) "Ζητείται επειγόντως γαμπρός" (βγάζουν μισοπνιγμένη την Βλαχοπούλου από το θαλάσσιο σκι κι ο Σακελλάριος σχολιάζει)

γ) "Αλοίμονο στους νέους" (ο διευθυντής που πετάει κλωτσηδόν τον Χορν επειδή προσπέρασε τη σειρά αυτών που ζητούν δουλειά)

Μπράβο rio!

δ) "Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες" (περαστικός έξω από το μαγαζί του Ηλιόπουλου -δεν το θυμόμουν αλλά το τσέκαρα :p -)

ε) "Καλώς ήρθε το δολλάριο" (περιπτεράς απ' όπου παίρνει τσιγάρα ο αδελφός του Κωνσταντίνου)

στ) "Η θεία μου η χίπισσα" (χίπης στα Μάταλα)

Μπράβο comicsfan!

ζ) "Η κόρη μου η σοσιαλίστρια" (πρόεδρος του σωματείου που μιλάει με τον πατέρα Δέλβη υπερασπίζοντας την "πέτρα του σκανδάλου" Νικολαϊδη)

η) "Η νύφη το' σκασε" (όχι πλανόδιος μουσικός αλλά επαρχιώτης μου ακούει την Καρέζη με τους μουσικούς να τραγουδούν το "σαραβαλάκι" και τους προτείνουν να παίξουν σε μια γιορτή τους)

Μπράβο bambi!

θ) "Η κόμισα της Κέρκυρας" (αποθαρρύνει τον Αλεξανδράκη από την αγορά του σπιτιού της Αγγελίνας)

ι) "Οι Γερμανοί ξανάρχονται" (συζητά με τον Λογοθετίδη)

Μπράβο tzias57!

4.Ναπολέων Αβεσσαλώμ Ελευθερίου, φύλακας αρχαιοτήτων

(ο μισότυφλος γαμπρός που ακολουθούσε τη φωνή!)

Μπράβο comicsfan και tzias57 για το δεύτερο σκέλος!

5. Η Μαρίνα κατάγεται από τη Ρουμανία.

6. Η "Οικογένεια Χωραφά" ξεκινά με 9 παιδιά. Στην πρώτη σκηνή της ταινίας γεννιέται το δέκατο. Μετά έρχονται και τα τρίδυμα. Σύνολο 13 παιδιά και τα 4 γεννιούνται κατά τη διάρκεια της ταινίας.

7. Η αδελφή της Λαμπέτη στο "Κορίτσι με τα μαύρα" λεγόταν Νίκη (μπράβο snoopy!)

8. O Νίκος Σταυρίδης στα "Κίτρινα Γάντια" αρχικά ήταν να πάει στη Χαλκίδα (μπράβο bambi!)

9. Η Έλσα Ρίζου, στο τέλος του "Κάτι να καίει" φεύγει μ' έναν Γάλλο (μπράβο bambi!), τον οποίο έχει γνωρίσει στο Σούνιο.

10. Εδώ η ερώτηση ήταν ίσως κακά διατυπωμένη. Προφανώς η Φλωρέτα Ζάννα δεν καταθέτει ψέματα επειδή είναι τίμια, όπως είπε η bambi. Στην ταινία όμως αναφέρει στον Κούρκουλο ότι η ιστορία με το αεροπλάνο της θυμίζει την ιστορία του αδελφού της που δούλευε σ' ένα ορυχείο στο Βέλγιο και σκοτώθηκε εκεί από κατάρρευση της στοάς, χωρίς ποτέ ν' αποδωθούν ευθύνες στους υπαίτιους.

Νικήτρια του κουίζ η bambinella100!!! :award: :award: :award:
 
10. "Ρένα, τα ρέστα σου" (1985), οικογενειακός φίλος του ζεύγους Βερυγγίου (Βλαχοπούλου-Καλλιβωκάς) τον οποίο συναντά η Βλαχοπούλου στην πτήση για το Παρίσι, στη διάρκεια της αεροπειρατείας. Νομίζω ότι είναι από τις σπάνιες ταινίες (αν όχι η μόνη) όπου εμφανίζεται και σε δεύτερη σκηνή (καθώς συναντά τη Βλαχοπούλου και μετά την πτήση, στο Παρίσι).
 
Ήμουν σίγουρη ότι ο Σακελλάριος έχει κάνει κι άλλα περάσματα που μου διαφεύγουν #) .

Ευχαριστώ appoul για την συμπλήρωση :thanx2:
 
Πίσω
Μπλουζα