Κουίζ από παλιές ταινίες 02

retrofan

RetroMasteR
Joined
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
1.204
Αντιδράσεις
343
1. Η Αλίκη Βουγιουκλάκη είχε πολλές συμμαθήτριες και στο "Ξύλο βγήκε από τον Παράδεισο" και στο "Χτυποκάρδια στο θρανίο". Ποιο επώνυμο συμμαθήτριας είναι κοινό και στις δύο ταινίες;



2. Η ξαδέλφη Αθηνά (Λιλή Παπαγιάννη) είναι ήδη δις διαζευγμένη στο "Δεσποινίς Διευθυντής". Πώς λέγανε τους πρώην άντρες της;



3. Σε ποια γειτονιά της Αθήνας μένει η Μαρία Φωκά, παραδουλεύτρα και πλαστή "θεία" της Φόνσου στην "Κόμισσα της φάμπρικας";



4. Πόσες αδελφές έχει ο Πολύδωρος (Θανάσης Βέγγος) στον "Παπατρέχα" και ποια τα ονόματά τους;



5. Σε ποιον δρόμο αποχαιρετιούνται η Αλίκη κι ο Παύλος (Έλλη Λαμπέτη και Δημήτρης Χορν) στο τέλος της "Κάλπικης Λίρας";

1461.jpg


6. Πόσες φορές βρίσκεται στην εκκλησία ο Ντίνος Ηλιόπουλος στις "Γαμήλιες Περιπέτειες"; Με ποια ιδιότητα;

gamilies-peripeties.jpg


7. Ποιο είναι το γεγονός που αναφέρει με καθυστέρηση δεκαετιών ο Θόδωρος (Βασίλης Αυλωνίτης) στη γηραιά αρχόντισσα (Χριστίνα Καλογερίκου) στο "Αμαξάκι" κι αυτή καταρρέει;



8. Ο Δημήτρης Υψηλάντης (Πέτρος Φυσσούν) ερωτεύεται την Μαντώ Μαυρογένους (Τζένη Καρέζη) στην ομώνυμη ταινία. Υπάρχουν ερωτικοί αντίζηλοι αυτών των δύο στην ταινία και ποιοι;



9. Τι σπουδάζανε στο εξωτερικό ο Γιώργος κι η Ελίνα (Γιώργος Πάντζας και Βιβέτα Τσιούνη) στο "Μικροί - Μεγάλοι εν δράσει";

600497.jpg


10. Η Μάρω Κοντού έχει παίξει σε πάμπολλες κινηματογραφικές ταινίες. Σε μία όμως απ' αυτές εμφανίζεται απλώς στην σκηνή του θεάτρου από παράσταση της εποχής. Σε ποια;

 
4. Έχει 6 αδελφές:

Αλεξάνδρα

Κατίνα - Αικατερίνη

Μαρία

Ελένη

Ναυσικά - Νάνσυ

Τερψιθέα
 
5. Στην Ηρώδου Αττικού, νομίζω...
 
7. Toν θάνατο του βασιλιά Αλέξανδρου, που προήλθε από δάγκωμα πιθήκου το 1920.
 
1. Γιαδικιάρογλου

 


 
1.γιαδικιαρογλου

5.ηρωδου αττικου

7.θανατος πριγκηπα αλεξανδρου

8.ο φυσσουν ειχε την ελενη ερημου και η καρεζη τον μιλτο κοντεα

10.στο γαμος αλλα ελληνικα
 
3. Μαρκουλίτση 3 στο Περιστέρι
 
9. Ψυχανάληση η Τσιούνη, Γιατρος (ορθοπαιδικός) ο Πάτζας
 
10. Η Αθήνα τη νύχτα?
 
10. "Γάμος αλά ελληνικά". Η σκηνή αυτή όμως έχει ήδη χρησιμοποιηθεί ολοκληρωμένη στην ταινία "Έγκλημα στο Κολωνάκι".
 
appoul είπε:
Η σκηνή αυτή όμως έχει ήδη χρησιμοποιηθεί ολοκληρωμένη στην ταινία "Έγκλημα στο Κολωνάκι".
Μήπως εννοείς "Έγκλημα στα παρασκήνια" appoul; Το "Έγκλημα στο Κολωνάκι δε νομίζω ότι έχει θέατρο.
 
retrofan είπε:
Μήπως εννοείς "Έγκλημα στα παρασκήνια" appoul; Το "Έγκλημα στο Κολωνάκι δε νομίζω ότι έχει θέατρο.
Ναι, προφανώς τα μπέρδεψα!
 
Σωστές απαντήσεις!

1. Γεδικιάρογλου (μπράβο tonytony!)

2. Κανάκη και Ανδρονίκου ("-η εξαδέλφη μου η κυρία Κανάκη, -ε!, -έχεις δίκιο, έχω μείνει στον πρώτο σου άντρα, η εξαδέλφη μου η κυρία Ανδρονίκου, -μα δεν χώρισα κι απ' τον δεύτερο; -ναι, αλλά κάπως πρέπει να σε λένε, -με το πατρωνυμικό μου, -α! επανήλθες στο πατρωνυμικό σου" η σκηνή που ο Νικολαϊδης περιμένει με απλωμένο το χέρι να τον συστήσουν :D )

3. Περιστέρι, Μαρκουλίτση 3 (μπράβο comicsfan!)

4. 6 αδελφές, Τερψιθέα (Σαμπάχ), Αλεξάνδρα (Γιουλάκη), Κατίνα (Μπόζου), Μαρία (Κυριακάκη), Ελένη (Σολδάτου) και Ναυσικά - Νάνσυ (Μαρούδα) (μπράβο comicsfan!)

5. Ηρώδου Αττικού ακριβώς έξω από το σημερινό προεδρικό μέγαρο (μπράβο fraoulitsa!)

6. Ο Ντίνος Ηλιόπουλος πάει στην εκκλησία συνολικά 3 φορές. Την πρώτη ως υποψήφιος γαμπρός αλλά του τα χαλάει ο Κακκαβάς, τη δεύτερη ως υποψήφιος κουμπάρος αλλά πιάνουν την Καλογεροπούλου οι πόνοι και την τρίτη πάλι ως υποψήφιος γαμπρός αλλά ο Κακκαβάς επανέρχεται διεκδικώντας οριστικά την Καλογεροπούλου και το μωρό.

7. Τον θάνατο του βασιλιά Αλέξανδρου (-αυτός ο Βενιζέλος τον σκότωσε, -μη λέμε κι ότι θέλουμε, ο πίθηκος τον έφαγε :D ) (μπράβο RIO!)

8. O Κωλέττης βάζει τη Νίκη Καλογερά (Ελένη Ερήμου) να την πέσει στον Υψηλάντη ενώ η Μαντώ στην αρχή της ταινίας ακούει την ερωτική εξομολόγηση του φοιτητή Νικόλα (Μίλτος Κοντέας) που στη συνέχεια σκοτώνεται (μπράβο georgeikos!). Θα μπορούσε ίσως να προστεθεί κι ο Ντίνος Καρύδης ως ποιητής Λεόν Μπαρά που αφιερώνει ένα ποιήμα του στη Μαντώ.

9. Ψυχανάλυση η Τσιούνη (μις κόμπλεξ που λέει κι ο Κωνσταντάρας :) ) και ορθοπεδικός ο Πάντζας (μπράβο tzias57!)

10. Στο "Γάμος αλά ελληνικά" (ο Κωνσταντίνου πάει ην Καλογεροπούλου πρώτο ραντεβού στο θέατρο κι η Μάρω Κοντού τραγουδά στην σκηνή) (μπράβο georgeikos!). Κι όπως πολύ σωστά επεσήμανε o appoul, η σκηνή του θεάτρου υπάρχει και στο "Έγκλημα στα Παρασκήνια" όπου πρωταγωνιστεί η Κοντού.

Νικητές με ισοπαλία οι comicsfan και georgeikos!!!!! :award: :award: :award: :award:
 
Πίσω
Μπλουζα