Κουίζ 0004

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
530
15. Η Τζενη Καρεζη ή η Ζωη Λασκαρη δεν εχει παιξει ποτε στην τηλεοραση?

16. Πως λεγοταν η Μαρια Αλιφερη στην ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ?

17. Ποια απο τις παρακατω σειρες εχει γυριστει δυο φορες για την ελληνικη τηλεοραση σε remake???

ΜΑΝΤΑΜ ΣΟΥΣΟΥ / Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ

ΕΚΕΙΝΕΣ ΚΙ ΕΓΩ / ΕΚΕΙΝΟΣ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΣ / Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ

18.Αναφερατε 3 απο τις πολλες επιτυχημενες σειρες του σεναριογραφου Κωστα Πρετεντερη.

19.Πως λεγοταν ο Αγγελος Αντωνοπουλος στον ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΛΕΜΟ???

20.To 1993 η Ινα Λαζοπουλου (!) συμπρωταγωνιστει με τον Ανδρεα Μπαρκουλη,την Κατερινα Χελμη,τον Χρηστο Παρλα και την Βερα Ζαβιτσιανου στην σειρα ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΓΟΝΕΩΝ (ΕΤ1),και σε ενα επεισοδιο εμφανιζεται ολογυμνη! Σωστό ή λάθος???

Πιο ευκολα αυτη τη φορα νομιζω! Good Luck!
 
15. Έχουνε παίξει η Ζωή Λάσκαρη σε μια στο "Ρωμαίος και Ιουλιέτα '75" (1975)

και η Καρέζη σε τρεις "Μαρίνα Αυγέρη" (1973), "Η Μεγάλη Περιπέτεια" (1976) και "Μαύρη Χρυσαλλίδα" (1990)

16. Τερέζα Ρίχτερ

17. Μαντάμ Σουσού και Εκείνες και Εγώ ... το Εκείνος και Εκείνος νομίζω αρχές 90 έγιναν κάποια νέα έγχρωμα επεισόδια (νομίζω όχι ριμέικ)

18. Η Γειτονιά Μας, Εκείνες και Εγώ άλλη δεν μου 'ρχεται

19. Συνταγματάρχης Διαγώρας Βαρτάνης

20. Δεν θυμάμαι ίσως ναι (καθώτι ξεκωλίδιο)
 
Τώρα η σειρά μου johnalepou

Πότε προβλήθηκε η ελληνική σειρά Θρίλερ Λοιπόν (την ψάχνω σαν τρελός)

το 1987 ή 1988 και πόσα επεισόδια προβλήθηκαν?

Σειρά της Ερτ-2 αρχές 90 με 93 αστυνομική έπαιζε ο βίντεοκωμικός Τόλης Πολάτος (έκανε τον κακό νομίζω)???

Σειρά της Ερτ-2 που διακωμοδούσε την χούντα μέσα δεκαετίας 80 με τον Μπουγιουκλάκη στο ρόλο Δικτάτωρα???

Το κανάλι της Βαγγελίτσας με την Άννα Βαγενά πότε προβλήθηκε και από ποιό κανάλι
 
Αυτό μου θυμίζει το ΠΑΡΤΑ...ΦΕΡΤΑ (Ο Δασκαλάκος ήταν Λεβεντιά-1970) με τον Βουτσά και τον Ανδρέα Φιλλιπίδη.
 
Αν και όλα τα παραπάνω κάτι μου θυμίζουν, σε πολύ λίγα ξέρω την απάντηση. Πάντως για την τελευταία ερώτηση του Dominion (το κανάλι της Βαγγελίτσας) νομίζω παιζόταν στην ΕΡΤ-2. Ακόμα θυμάμαι μια σκηνή όπου θέλαν να κάνουν ένα τηλεπαιχνίδι και επειδή δεν είχαν κόσμο μπήκαν οι ίδιοι οι συντελεστές του καναλιού με τραγελαφικά αποτελέσματα...
 
Για τη σειρα ΘΡΙΛΕΡ ΛΟΙΠΟΝ εχω γραψει μια αναλυση

οποτε να μια αντιγραφη:

ΘΡΙΛΕΡ, ΛΟΙΠΟΝ (13 αυτοτελη επεισοδια,45΄)

Πρεμιέρα: Παρασκευη 31 Δεκεμβριου 1988 (ΕΤ-2)

Σεναριο: Γιωργος Μανιωτης

Σκηνοθεσια: Μιχαλης Παπανικολαου

Ηθοποιοι: Α.Μπαρκουλης,Π.Πιτσουλη,Γ.Τζωρτζης,Λ.Λενωση,Σπ.Κων σταντοπουλος,Π.Γκιωνακη κ.α.

Αυτους τους ηθοποιους (Παλατο/Μπουγιουκλακη) τους εχω ακουστα σαν ονοματα αλλα δεν θυμαμαι φατσες δυστυχως οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω (μωρε εσυ μου φαινεται δεν ξερεις τις απαντησεις, ρωτας για να μαθεις! Αν εχεις καποιο αλλο στοιχειο...)

ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΗΣ ΒΑΓΓΕΛΙΤΣΑΣ προβληθηκε

την χειμερινη περιοδο 1987-88 (ΕΤ2)
 
Και τωρα οι σωστες απαντησεις στο κουιζ μας:

15. Η Τζενη Καρεζη ή η Ζωη Λασκαρη δεν εχει παιξει ποτε στην τηλεοραση?

Και οι δυο εχουν κανει τηλεοραση. (εισαι σωστος Dominion,απλα εχεις καποιες ελλειψεις οσον αφορα τη Λασκαρη,δεν εχω περασει ακομα ολες τις πληροφοριες στο site εκεινο.)

16. Πως λεγοταν η Μαρια Αλιφερη στην ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ?

Στα πρωτα επεισοδια Τερεζα Φραντζη και στη συνεχεια οταν παντρευεται, ναι σωστα! Τερεζα Ριχτερ (!!!!)

17. Ποια απο τις παρακατω σειρες εχει γυριστει δυο φορες για την ελληνικη τηλεοραση σε remake???

ΜΑΝΤΑΜ ΣΟΥΣΟΥ / Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ

ΕΚΕΙΝΕΣ ΚΙ ΕΓΩ / ΕΚΕΙΝΟΣ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΣ / Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ

Και οι πεντε σειρες εχουν γυριστει σε remake.

18.Αναφερατε 3 απο τις πολλες επιτυχημενες σειρες του σεναριογραφου Κωστα Πρετεντερη.

ΕΚΕΙΝΕΣ ΚΙ ΕΓΩ / H ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ / Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ

19.Πως λεγοταν ο Αγγελος Αντωνοπουλος στον ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΛΕΜΟ???

Διαγορας Βαρτανης, σωστα Dominion!!!

20.To 1993 η Ινα Λαζοπουλου (!) συμπρωταγωνιστει με τον Ανδρεα Μπαρκουλη,την Κατερινα Χελμη,τον Χρηστο Παρλα και την Βερα Ζαβιτσιανου στην σειρα ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΓΟΝΕΩΝ (ΕΤ1),και σε ενα επεισοδιο εμφανιζεται ολογυμνη! Σωστό ή λάθος???

To μονο λαθος στοιχειο στην προταση μας ειναι οτι το καναλι ηταν η ΕΤ2 και οχι η ΕΤ1!!!
 
Πίσω
Μπλουζα