Κουίζ 0005

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
530
21. Σε ποια σειρα εποχης που απετελεσε μεταφορα λογοτεχνικου εργου εχει εμφανιστει ο Σταθης Ψαλτης την δεκαετια του 70 (πριν το γυρισει στις βιντεοταινιες)???

22. Ποσες μεταφορες μυθιστορηματων του Γρηγοριου Ξενοπουλου εχουν γινει για την τηλεοραση???

23.Η Τζενη Καρεζη εχει γραψει δύο σεναρια για τηλεοπτικες σειρες. Σωστο ή λάθος???

24.Απο τι επασχε η Μαρια Αλιφερη στην ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ???

25. Στη σειρα ΥΣΤΕΡΑ ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΜΕΛΙΣΣΕΣ,υπηρξε μεγαλος προβληματισμος για το ποιο ονομα θα αναφερεται πρωτο στους τιτλους.Τελικα ποιο ονομα προηγειται στους τιτλους αρχης? Της Μαρινελλας ή της Κατιας Δανδουλακη???

26. Η Ava Gardner εχει συνεργαστει σε τηλεοπτικη σειρα με ...

α.τον Γιωργο Βογιατζη β.την Νορα Βαλσαμη γ.την Κατια Δανδουλακη

δ.τον Σπυρο Φωκα
 
Aγαπητέ johnalepou για πολλά απο αυτά που δεν ξέρω ή δεν θυμάμαι ρωτάω (εξάλλου για να γράφεις αναλυτικά ημερομηνίες κλπ πάει να πει ότι έχεις πρόσβαση σε κάποιο database - το έχω κάνει και έγώ- εγώ πολλά από αυτά που γράφω βασίζονται στη μνήμη μου - που αν το καλοσκεφτείς λόγο ηλικίας μόνο 27-28 γεννηθίς ιούνιο 1979 καλά κρατάει) :)

Tώρα πίσω στο κούιζ

21. O ψάλτης παιδί του θεάτρου στη βάση του έπαιξε σε 2 σειρές που ήταν βασησμένες σε λογοτεχνικά έργα. Η 1η το 1973 ήτανε Οι Έμποροι των Εθνών του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη και το 1979 στην 2η τον Συμβολαιογράφο όπου έκανε - όπως δήλωνε χαρακτηριστικά με τη φωνή του - ένα γραφιά.

22. Μέχρι στιγμής νομίζω 5 : Τερέζα Βάρμα Ντακόστα, Η Αφροδίτη, Η Αναδυώμενη, Οι Μυστικοί Αραβώνες και Η Απερίγραπτη

23. Σωστό (Μαύρη Χρυσσαλίδα, Μαρίνα Αυγέρη)

24. Δεν θυμάμαι

25. Νομίζω της Μαριννέλας

26. Κάτια Δανδουλάκη στη μίνι σειρά Α.D. (1985)
 
Προς johnalepou

Ο πολλάτος είναι αυτός με την μουστάκα στο παρακάτω εξώφυλλο βιντεοκασέτας

25mi6.jpg


επίσης στη σειρά που ψάχνω (αστυνομική από ετ-2 αρχές 90) έπαιζε ο γιάννης κατράνης (εικονιζόμενος με την ελένη φιλίνη εδώ)

filini6ql4.jpg
 
O Bασίλης Μπουγιουκλάκης είναι ο κάτωθι εικονιζώμενος

με τη μουστάκα δίπλα στο δαδινόπουλο

pappa3eo5.jpg


σπάω το κεφάλι μου να βρω τη σειρά που έκανε ένα δικτάτωρα (θυμάμαι την έπαιζε η ΕΡΤ-2) γυρω στα 1985-86 μου φένεται συμπροταγωνιστούσε ο Ηλίας Λογοθέτης
 
Επίσης πως λεγότανε μια κωμική σειρά του 1986 που έπαιζε ο Δημήτρης Πιατάς Πρωταγωνιστικό Ρόλο (δίδυμο με έναν άλλο)
 
με τον Πεζιρκιανιδη...ειχε να κανει κατι με αποδραση...
 
Όχι εσύ λες το ΜΙΑ ΜΕΣΑ ΜΙΑ ΕΞΩ με τον Περζικιανίδη και τον Σκουρολιάκο (τον διευθυντή των φυλακών τον έκανε ο Μπουγιουκλάκης) 1988
 
ωχ ναι!!! (μια φορα πηγα και εγω να ποσταρω εδω και εκτοξευσα κεραμιδα...)

Ρε dominion,ημερολογιο κραταγες??????

@john 24) ηταν τυφλη...
 
Όχι ... Η μνήμη μου είναι πολύ καλή απλά!!!
 
Dominion είπε:
Επίσης πως λεγότανε μια κωμική σειρά του 1986 που έπαιζε ο Δημήτρης Πιατάς Πρωταγωνιστικό Ρόλο (δίδυμο με έναν άλλο)
ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ 1988

Σεναριο: Λευτερης Καπωνης

με τους Δημητρη Πιατα,Ηλια Λογοθετη,Ελενη Φιλινη

Για τα αλλα δεν θυμαμαι κατι, ουτε και στο βιβλιο μου βρηκα τιποτα.

Μονο οτι ο Μπουγιουκλακης το 1973 συμμετειχε στο αστυνομικο ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΚΛΕΙΔΙ του Τζιμη Κορινη

Μηπως ηταν τιποτα αυτοτελη επεισοδια αυτα που ψαχνεις?
 
Και οι απαντησεις στο κουιζ μας:

21. Σε ποια σειρα εποχης που απετελεσε μεταφορα λογοτεχνικου εργου εχει εμφανιστει ο Σταθης Ψαλτης την δεκαετια του 70 (πριν το γυρισει στις βιντεοταινιες)???

Σε τεσσερις:


OI EΜΠΟΡΟΙ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ/ Η ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΑ/ ΓΙΟΥΓΚΕΡΜΑΝ / Ο ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ


22. Ποσες μεταφορες μυθιστορηματων του Γρηγοριου Ξενοπουλου εχουν γινει για την τηλεοραση???

Ενδεκα

23.Η Τζενη Καρεζη εχει γραψει δύο σεναρια για τηλεοπτικες σειρες. Σωστο ή λάθος???

Σωστο Dominion!!!

24.Απο τι επασχε η Μαρια Αλιφερη στην ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ???

Τυφλωση/ Αμνησια/ Τασεις σχιζοφρενειας

Το πρωτο το πετυχες Wally,μπραβο!!!

25. Στη σειρα ΥΣΤΕΡΑ ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΜΕΛΙΣΣΕΣ,υπηρξε μεγαλος προβληματισμος για το ποιο ονομα θα αναφερεται πρωτο στους τιτλους.Τελικα ποιο ονομα προηγειται στους τιτλους αρχης? Της Μαρινελλας ή της Κατιας Δανδουλακη???

Τελικα και τα δυο ονοματα εμφανιζονται μαζι αλλα αριστερα, δηλαδη πρωτο ειναι αυτο της Μαρινελλας, σωστα Dominion!!!

26. Η Ava Gardner εχει συνεργαστει σε τηλεοπτικη σειρα με ...

γ.την Κατια Δανδουλακη

Μπραβο Dominion!!!
 
Πίσω
Μπλουζα