Κουίζ 0037 (Παραστρατημένες Μητέρες)

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
530
Πόσες μητέρες που γέννησαν παιδί εκτός γάμου μπορείτε να θυμηθείτε?

(ηθοποιό και ταινία)
 
Αλίκη Βουγιουκλάκη - Η Μαρία της σιωπής

Αλεξάνδρα Λαδικού - Τα κόκκινα φανάρια
 
Γιάννη αλεπού θα μου τη μετρήσεις σωστή την απάντηση; :p

Γκέλυ Μαυροπούλου - Η ζωή μου ανήκει σε σένα

Όπου η Μαυροπούλου παντρεύεται μεν κρυφά στην Κατοχή τον Γιώργο Καμπανέλλη αλλά αμέσως μετά τον γάμο που γίνεται στο σπίτι της οι Γερμανοί συλλαμβάνουν τον πατέρα της, τον παπά και τον κουμπάρο :eek: . Μετά πεθαίνει η μάνα της, φεύγει ο άντρας της για τη Μέση Ανατολή, άλλοι μάρτυρες δεν υπήρχαν και ο γάμος δεν δηλώνεται επισήμως πουθενά.

Είναι ή δεν είναι το παιδί της εκτός γάμου; :p :p:p

Άντε να σου δώσω και μία χωρίς μπέρδεμα ;)

Κάκια Αναλυτή - Η βίλα των οργίων
 
Χαχαχαχαχαχα τέλειο σενάριο! Του Φωσκολου ειναι??

Βεβαιως και τη μετράμε σωστή, διότι έτσι κι αλλιώς η Γκέλυ δεν πρόλαβε να συλλάβει το παιδί μετά την τελετή,σωστά? Ασφαλώς την είχε κουνήσει την αχλαδιά με τον Καμπανέλλη προηγουμένως ;) Οπότε και παραστρατημένη και εκτός γάμου το παιδί λολ
 
H πρωτη ταινια με παραστρατημενη μητερα που μου ερχεται στο νου, ειναι Η κυρα μας η μαμμη. Στην πρωτη κιολας σκηνη, βλεπουμε μια πελατισσα του γυναικολογου Ορεστη Μακρη, η οποια εχει συλλαβει παιδι εκτος γαμου. Τοτε της λεει κι αυτος "Οι αρραβωνιασμενες κοπελες, πρωτα χορευουν το χορο του Ησαια κι υστερα χορευουν το χορο της κοιλιας".

Αλλη εγκυος εκτος γαμου, η Μαρθα Βουρτση στην ταινια Ορφανη σε ξενα χερια.

Η Σμαρουλα Γιουλη, στη Θυσια της μανας, οπου η μητερα της, Ελενη Χατζηαργυρη λεει οτι το παιδι ειναι δικο της για να σωσει την κορη της απο την κοινωνικη κατακραυγη.

Η Αντιγονη Βαλακου, στην ταινια Η μοιρα γραφει την ιστορια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Σμαρούλα Γιούλη στο οργανάκι του Αττίκ
 
bambinella 100 είπε:
H πρωτη ταινια με παραστρατημενη μητερα που μου ερχεται στο νου, ειναι Η κυρα μας η μαμμη. Στην πρωτη κιολας σκηνη, βλεπουμε μια πελατισσα του γυναικολογου Ορεστη Μακρη, η οποια εχει συλλαβει παιδι εκτος γαμου. Τοτε της λεει κι αυτος "Οι αρραβωνιασμενες κοπελες, πρωτα χορευουν το χορο του Ησαια κι υστερα χορευουν το χορο της κοιλιας".
Στο φινάλε της ίδιας ταινίας, έγκυος εκτός γάμου μένει και η Ξένια Καλογεροπούλου από τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ. Μετά παντρεύονται, και... happy end!
 
Κατά κάποιον τρόπο και η Λάσκαρη στον Κατήφορο....
 
Dimitrissss είπε:
Στο φινάλε της ίδιας ταινίας, έγκυος εκτός γάμου μένει και η Ξένια Καλογεροπούλου από τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ. Μετά παντρεύονται, και... happy end!
Όχι μωρε! Στην "κυρά μας τη μαμή" το νεαρό ζευγάρι παντρεύεται. Κρυφά σ' ένα ξωκλήσι. Γι' αυτό κι όταν η Καλογεροπούλου ρωτάει τον πατέρα της τι να κάνει μια γυναίκα που είναι έγκυος χωρίς να έχει παντρευτεί και η απάντησή του είναι "να παντρευτεί", η αμέσως επόμενη σκηνή δείχνει τον Παπαμιχαήλ (στον οποίο έχει μεταφέρει τον διάλογο) να της λέει "ωραία, εσύ είσαι παντρεμένη". Και η αντίδρασή της "αυτοί όμως δεν το ξέρουνε".

Ταινία του 50΄. Τα ήθη δεν μπορούσαν να θιγούν τόσο και μάλιστα από μία κωμωδία "δια όλην την οικογένειαν":)
 
RIO είπε:
Κατά κάποιον τρόπο και η Λάσκαρη στον Κατήφορο....
Μήπως εννοείς το "Νόμο 4000" που μένει έγκυος από τον Βουλγαρίδη και το ρίχνει; Γιατί στον "Κατήφορο" δεν έχει παιδί.
 
Τζένη Καρέζη - Λατέρνα, φτώχεια και γαρύφαλλο

Ελένη Ζαφειρίου - Το τελευταίο ψέμα

Η κόρη του Διανέλλου στο "Ο Θόδωρος και το δίκανο" (αυτό δεν ξέρω αν μετράει, γιατί δεν εμφανίζεται στην ταινία)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rapide είπε:
Μήπως εννοείς το "Νόμο 4000" που μένει έγκυος από τον Βουλγαρίδη και το ρίχνει; Γιατί στον "Κατήφορο" δεν έχει παιδί.
Nαι σωστά. Πάντα μπέρδευα αυτές τις δυο ταινίες...
 
Πίσω
Μπλουζα