Κουίζ 0038 (Η πρώτη φορά)

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
530
1. Ποια ήταν η πρώτη πόρνη του ελληνικού κινηματογράφου?

2. Ποια ήταν η πρώτη ελληνική ταινία που διασκεύασε θεατρικό έργο?

3. Ποια ήταν η πρώτη πρωταγωνίστρια που τραγούδησε στην ταινία της?

4. Ποια ήταν η πρώτη ελληνίδα σκηνοθέτις?

5. Ποια ήταν η πρώτη φορά που είχαμε μεταμφίεση άνδρα σε γυναίκα?

6. Ποια ήταν η πρώτη φορά όπου γυναίκα μεταμφιέστηκε σε άνδρα?

7. Ποια ήταν η πρώτη γυναίκα σεναριογράφος?

8. Ποια ήταν η πρώτη ταινία που γυρίστηκε (και) στην Ύδρα?

9. Ποιος κάνει την πρώτη του κινηματογραφική εμφάνιση στα ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑΤΑ?

10. Ποια ήταν η πρώτη ελληνική ταινία με θέμα την Αντίσταση στα χρόνια της Κατοχής?
 
Η πρώτη Ελληνίδα σκηνοθέτις πρέπει να ήταν η Μαρία Πλυτά

Στα Χειροκροτήματα (που κάπου πρέπει να τα έχω) έπαιζε ο Αττίκ, αλλά δεν ξέρω αν είχε παίξει και παλιότερα σε καμία που να μην επιβίωσε

Για μερικά άλλα κάνω κάποιες σκέψεις, αλλά έχω μεγάλες αμφιβολίες
 
Τα κουίζ σου john έχουν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο μεταπτυχιακού :p που πια θέλω να διαχωρίζω τις ταινίες που έχω δει απ' αυτές που απλώς έχω ακούσει ή διαβάσει γι' αυτές.

1. Ξέρω ότι πριν από τον πόλεμο γυρίστηκε ο "Κακός δρόμος", η νουβέλα του Ξενόπουλου που εμφανίζει μια γυναίκα "παραστρατημένη". Είναι η μοναδική κινηματογραφική συνύπαρξη της Κοτοπούλη και της Κυβέλη και δεν σώζεται. Δεν είμαι όμως σίγουρη ότι εννοείς αυτήν. Η πρώτη πόρνη πάντως που εγώ έχω δει είναι "η Αγνή του λιμανιού":)

2. Θα πω πάλι Ξενόπουλο, πάλι πριν τον πόλεμο, η "Στέλλα Βιολάντη". Ούτε αυτήν την έχω δει φυσικά :p

5. "Διαγωγή μηδέν" με τον Ηλιόπουλο να επιστρέφει ως αδελφή του στην θέση του καθηγητή για να προσεγγίσει ξανά την Λαμπέτη

6. "Τα τέσσερα σκαλοπάτια" με την Λακάζ να γίνεται ο σωφέρ Περικλής όταν οι άσπλαχνοι θείοι της την πετάνε στον δρόμο

9. Μάλλον τον Αλεξανδράκη εννοείς, κομπάρσο να γεμίζει το θέατρο σε μια σκηνή από την ταινία

10. Το 1946 γυρίστηκαν τόσο το "Αδούλωτοι Σκλάβοι" με την Λαμπέτη όσο και το "Καταδρομή στο Αιγαίο". Καμία απ' αυτές δεν έχω δει. Η Αντίσταση για μένα ξεκινάει δυο χρόνια αργότερα με την "Άννα Ροδίτη" και το "οι Γερμανοί ξανάρχονται";)
 
2.μηπως ειναι η Γκολφω;

4.η Μαρια Πλυτα

5.συμφωνω κι εγω οτι ειναι ο Ηλιοπουλος στη διαγωγη μηδεν

8. μηπως ειναι το «Τραγούδι του χωρισμού» με τη Λήδα Μιράντα και το Λάμπρο Κωνσταντάρα στους πρωταγωνιστικούς ρόλους;

9.ο Αττικ και ειναι η πρωτη και μοναδικη του κινηματογραφικη εμφανιση

10.οι αδουλωτοι σκλαβοι
 
2. Κερένια κούκλα (1915), από το ομώνυμο μυθιστόρημα του Κωνσταντίνου Χρηστομάνου, το όποιο, μετά το θάνατο του συγγραφέα, έγινε θεατρικό έργο από τον Παντελή Χορν και το 1915 ταινία από τον Μιχάλη Γλυτσό.

3. Μαίρη Σαγιάνου;;;;

7. Μαρία Πλυτά

8. Μαρίνα (1947)

9. Είναι η πρώτη κινηματογραφική εμφάνιση των: Ζινέτ Λακάζ, Γιώργου Φούντα, Γιάννη Φέρμη και Αλέκου Αλεξανδράκη.

10. Αδούλωτοι σκλάβοι (1946)
 
Εντυπωσιάστηκα για άλλη μια φορά από τις γνώσεις σας,ευγε!

Δυσκολεύομαι να...ανακηρύξω νικητή!

Εάν κάνω κάπου λάθος συγχωρήστε με και διορθώστε με!

1. Η πρώτη πόρνη του ελληνικού κινηματογράφου εμφανίστηκε το 1933 στην ταινία ΚΑΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ και πρέπει να ήταν η Μιράντα Μυράτ στον ρόλο αυτό

(μπράβο retrofan!)

2. Η πρώτη ελληνική ταινία που διασκεύασε θεατρικό έργο ήταν η ΚΕΡΕΝΙΑ ΚΟΥΚΛΑ (1915)

(μπράβο Rapide!)

3. Η πρώτη πρωταγωνίστρια που τραγούδησε στην ταινία της απ όσο εγώ γνωρίζω ήταν η Σοφία Βέμπο στην ΠΡΟΣΦΥΓΟΠΟΥΛΑ (1938

Rapide,για την Μαίρη Σαγιάνου-Κατσέλη πολύ πιθανόν αφού πρωταγωνιστουσε σε μουσικες κωμωδιες,αλλα δεν ειμαι σιγουρος,αν εισαι εσυ πες μας!

4. Η πρώτη Ελληνίδα σκηνοθέτις ήταν η Μαρία Πλυτά

(μπράβο elephadas!)

5. Η πρώτη φορά που είχαμε μεταμφίεση άνδρα σε γυναίκα ήταν στην ΔΙΑΓΩΓΗ ΜΗΔΕΝ - ο Ντ.Ηλιόπουλος

(μπράβο retrofan!)

6. Η πρώτη φορά όπου γυναίκα μεταμφιέστηκε σε άνδρα ήταν στα 4 ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ - η Ζινέτ Λακάζ

(μπράβο retrofan!)

7. Η πρώτη Ελληνίδα σεναριογράφος ήταν η Μαρία Πλυτά

(μπράβο Rapide!)

8. Η πρώτη ταινία που γυρίστηκε (και) στην Ύδρα ήταν ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣΜΟΥ (1940)

(μπράβο katerinak!)

9. Στα ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑΤΑ πραγματοποιείται η πρώτη κινηματογραφική εμφάνιση των: Ζινέτ Λακάζ, Γιώργου Φούντα, Γιάννη Φέρμη και Αλέκου Αλεξανδράκη.Και νομίζω και του Αττίκ αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος

(μπράβο retrofan,Rapide,katerinak και elephadas!)

10. Η πρώτη ελληνική ταινία με θέμα την Αντίσταση στα χρόνια της Κατοχής είναι οι Αδούλωτοι Σκλάβοι (1946)

(μπράβο retrofan,Rapide και katerinak!)
 
Πίσω
Μπλουζα