Κουίζ 5 ερωτήσεων.

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας SEBASTIAN
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

SEBASTIAN

RetroActive
Joined
7 Οκτ 2022
Μηνύματα
390
Αντιδράσεις
929
1) Σε ποια ταινία είχαμε την μεγαλύτερη διαφορά ηλικίας στο πρωταγωνιστικό ζευγάρι? (μεγαλύτερη η γυναίκα)

2) Πως λεγόταν το σκάφος που είχε σημαντικό ρόλο σε περισσότερες από μια ταινίες και σε ποιες?

3) Σε ποια ταινία της δεκαετίας του '80, συμμετείχε Σταρ Ελλάς η οποία απεβίωσε μερικά χρόνια αργότερα?

4) Σε ποια ταινία συνέβη το παράδοξο αδέρφια στην πραγματική τους ζωή να υποδύονται το ερωτευμένο ζευγάρι?

5) Σε ποια ταινία σεναριογράφος και ηθοποιός ήταν το ίδιο πρόσωπο , ο οποίος απεβίωσε πολύ νέος?
 
Ωραίο και δύσκολο κουίζ. Μπράβο, Sebastian!
1) Μάλλον Καίτη Παπανίκα και Άλκης Κούρκουλος στο "Άντε γεια" (25 χρόνια μεγαλύτερη η Παπανίκα).
5) Ίσως εννοείς τον Διονύση Μήλα, που πέθανε νεότατος και ήταν σεναριογράφος και ηθοποιός στις ταινίες "Ζαίρα", "Κόκκινα τριαντάφυλλα", "Όνειρα κοριτσιών" και "Για δυο ρόγες σταφύλι".
 
Σε ευχαριστώ Atanasio. Στην ερώτηση 1 να σου πω την αλήθεια μου είχε διαφύγει το συγκεκριμένο πρωταγωνιστικό ζευγάρι που φυσικά ισχύει, αλλά εγώ αναφέρομαι σε άλλη ταινία και σε άλλο ζευγάρι. Για την ερώτηση 5, ομολογώ ότι δεν γνώριζα τον συγκεκριμένο πρόσωπο που αναφέρεις, το κρατάω όμως και εμπλουτίζω τις γνώσεις μου στο κινηματογραφικό στερέωμα. Και εδώ αναφέρομαι σε άλλο πρόσωπο. Ας δούμε και τις υπόλοιπες απαντήσεις των μελών του retromaniax.
 
Sebastian, και εγώ σε ευχαριστώ και περιμένω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις τις δικές σου και των άλλων μελών. Και μια απόπειρα να απαντήσω στη δεύτερη ερώτηση: το σκάφος Ιβανόης είχε κομβικό ρόλο στις ταινίες "Ζήτημα ζωής και θανάτου", "Εσύ κι εγώ" ("Ψυχή και σάρκα") και "Το αγκίστρι".
 
Sebastian, και εγώ σε ευχαριστώ και περιμένω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις τις δικές σου και των άλλων μελών. Και μια απόπειρα να απαντήσω στη δεύτερη ερώτηση: το σκάφος Ιβανόης είχε κομβικό ρόλο στις ταινίες "Ζήτημα ζωής και θανάτου", "Εσύ κι εγώ" ("Ψυχή και σάρκα") και "Το αγκίστρι".
Πολύ σωστά Atanasio, απάντησες ήδη σωστά στην ερώτηση 2.
 
4. Θηλυκό Θηριοτροφείο Στηβ και Τέτα Ντούζου. Απορώ πραγματικά πως το πρότεινε ο Ζερβός και πως το δέχθηκαν οι δύο ηθοποιοί.

Στο 1 θα ήθελα να μας διευκρινήσεις αν εννοείς πως είχαν μεγάλη διαφορά ηλικίας στην πραγματική τους ζωή ή στην ταινία.
 
4. Θηλυκό Θηριοτροφείο Στηβ και Τέτα Ντούζου. Απορώ πραγματικά πως το πρότεινε ο Ζερβός και πως το δέχθηκαν οι δύο ηθοποιοί.

Στο 1 θα ήθελα να μας διευκρινήσεις αν εννοείς πως είχαν μεγάλη διαφορά ηλικίας στην πραγματική τους ζωή ή στην ταινία.
Πολύ σωστή η απάντηση σου στην ερώτηση 4. Όσο για την 1 αναφέρομαι στην πραγματική τους ζωή, αλλά και στην ταινία είναι πολύ έντονη η διαφορά ηλικίας τους.
 
Μια ακόμη απάντηση για την ερώτηση 1: Ειρήνη Παπά και Πάνος Μιχαλόπουλος στο "Πάνω, κάτω και πλαγίως" του Μιχάλη Κακογιάννη.
 
1. Ιλια Λιβυκού-Άλκης Γιαννακάς στο Ντελικανή
 
Πίσω
Μπλουζα