Κουκλαποθήκη (Ο μικρός μεγάλος κόσμος) (1988)

ares

RetroMaNiaC
Joined
5 Αύγ 2009
Μηνύματα
730
Αντιδράσεις
224
Κουκλαποθήκη (Ο μικρός μεγάλος κόσμος) (1988)


Retrodb:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7_%28%CE%9F_%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CF%8C%CF%82_%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CF%82_%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82%29




Η κουκλαποθηκη λοιπον ειναι μια παιδικη σειρα που προβαλεται αυτην την εβδομαδα απο την ΕΤ1 καθε μερα στις 14.00

Μου εκανε εντυπωση γιατι δεν την ειχα ξαναδει!!! Ειναι γυρησμενη φυσικα καπου στα 80's ομως οταν τελειωνει δεν γραφει ακριβη χρονολογια!!

Η υποθεση εχει να κανει με μια αποθηκη οπου εχει ολο κουκλες και μαριονετες και μας δειχνει διαφορες ιστοριες!! Μετα δειχνει κ παιδακια που πηγαινουν στο στουντιο και ακουνε ιστοριες και τραγουδια!

Δυστυχως δεν υπαρχει καποιο διαθεσιμο βιντεο αλλα και ουτε αλλες πληροφοριες, γιαυτο τον λογο οσοι την θυμουνται ας μας πουν περισσοτερα γιατι φαινεται πραγματικα πολυ ξεχασμενη εκπομπη!!!!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πρεπει να ναι προς το τελος τον 80ς ειναι παραγωγη του λακη αποστολιδη που εκανε και το καπου καπως καποτε με τον κατσουλινο και αυτο που βλεπεις σαν αποθηκη ειναι το εργαστηριο στο σπιτι του ο ηθοποιος που κανει τον φυλακα ειναι γνωστος απο 80ς ταινιες λεγεται γιωργος φλωρος και η παρουσιαστρια λεγεται ολγα σπανου που τραγουδαγε και σε παραστασεις του αποστολιδη τωρα δεν ξερω τι κανει η πρωτη μου δουλεια ηταν βοηθος του λακη αποστολιδη στις παραστασεις που εκανε τα καλοκαιρια ηταν πολυ καλος ανθρωπος το αγαπουσε πραγματικα αυτο που εκανε μου θυμιζε λιγο τον τζεπετο ειδικα την κουκλα του κατσουλινου την προσεχε σαν τα ματια του πεθανε πριν 3 χρονια ηθελε να κανει ακομα μια εκπομπη με τον κατσουλινο στην τηλεοραση μου χε πει να μιλησουμε για να τον βοηθαω εκει δεν προλαβε ομως....
 
Δεν το θυμομουν σαν τιτλο,αλλα,το ειδα σημερα και καταλαβα!...Ωραια παραμυθια...
 
θανος είπε:
πρεπει να ναι προς το τελος τον 80ς ειναι παραγωγη του λακη αποστολιδη που εκανε και το καπου καπως καποτε με τον κατσουλινο και αυτο που βλεπεις σαν αποθηκη ειναι το εργαστηριο στο σπιτι του ο ηθοποιος που κανει τον φυλακα ειναι γνωστος απο 80ς ταινιες λεγεται γιωργος φλωρος και η παρουσιαστρια λεγεται ολγα σπανου που τραγουδαγε και σε παραστασεις του αποστολιδη τωρα δεν ξερω τι κανει η πρωτη μου δουλεια ηταν βοηθος του λακη αποστολιδη στις παραστασεις που εκανε τα καλοκαιρια ηταν πολυ καλος ανθρωπος το αγαπουσε πραγματικα αυτο που εκανε μου θυμιζε λιγο τον τζεπετο ειδικα την κουκλα του κατσουλινου την προσεχε σαν τα ματια του πεθανε πριν 3 χρονια ηθελε να κανει ακομα μια εκπομπη με τον κατσουλινο στην τηλεοραση μου χε πει να μιλησουμε για να τον βοηθαω εκει δεν προλαβε ομως....


Πολυ ωραιες πληροφοριες θανο!!!Κ πρεπει να εισουν πολυ τυχερος που δουλεψες μαζι του!!! ;) Αλλα μου κανει εντυπωση που δεν υπαρχει κανενα αποσπασμα να βαζαμε!!
 
argy είπε:
Πολυ ωραιες πληροφοριες θανο!!!Κ πρεπει να εισουν πολυ τυχερος που δουλεψες μαζι του!!! ;) Αλλα μου κανει εντυπωση που δεν υπαρχει κανενα αποσπασμα να βαζαμε!!
κοιτα δεν εχω επεισοδια απο την κουκλαποθηκη ομως μπορεις να δεις αυτο εδω ειναι παλι η ιδια παρουσιαστρια(ολγα σπανου)και ειναι απο μια απο τις βιντεοκασετες που ειχε βγαλει ο κυριος λακης το 80 και την εχω

http://www.youtube.com/watch?v=bmKZjWZKILw
 
Αυτα αν ειμασταν σε μια χωρα οπως η Αμερικη θα ειχαν βγει σε dvd!!! Αλλα τι να πω.. θα αρχισω να βριζω παλι την ΕΡΤ... :D μουχαχαχαχαχαχα..
 
Χμμμμ.... δεν υπάρχουν καθόλου φωτογραφίες ρε παιδιά;! Μπήκα και στο youtube στο βιντεάκι αλλά δεν παίζει. :(
 
Τα ονοματα των μαριονετων που βλεπουμε σε καθε επεισοδιο ειναι:

Πικεφί (η φωνη ειναι ιδια με του Κατσουλινου) ,Γαλαζουλα

k10.JPG

παραμυθας

kou7.JPG

Μπιμπικος

kou10.JPG

οι ανθρωποι που συμμετεχουν στα επεισοδια ειναι ο φυλακας (Γιωργος Φλωρος)kou14.JPG

οι (εξ ακοης) στιχοι του τραγουδιου των τιτλων εναρξης της εκπομπης ειναι:

"Λαλα λα λα λαλα λα (δις)

Λακης Τζορντανελι :

Στην κουκλαποθηκη μπαινω

κι ολα τα μικρα ταιριαζουν

να κοιταζω δε χορταινω

στο μεγαλο κοσμο μοιαζουν

Μπεσυ Αργυρακη :

Σαν κοιτατε το 'να τ' αλλο

ο,τι ακουσετε ο,τι πειτε

να μην πειτε "αυτο μεγαλο"

και μικρο να μην το πειτε

ΛΤ :

Τι μικρος μεγαλος κοσμος ωωωω

ΜΑ :

ο μικρος μεγαλος κοσμος ωωωω

ΛΤ +ΜΑ :

Στην κουκλαποθηκη ελατε

που δε μοιαζει με καμμια αλλη

και με προσοχη κοιτατε

ολοι σας μικροι μεγαλοι

λαλα λα λα λαλα λα (Χ 3 φορες) "

k4.JPG
 
Αυτό μικρή δεν το είχα πετύχει, το πέτυχα όμως πρόσφατα σε επανάληψη στην ΕΡΤ, τώρα έχει σταματήσει νομίζω και στη θέση του δείχνουν το "Κάπου, κάπως, κάποτε".
 
Πίσω
Μπλουζα