Κουνγκ Φου: Εικονογραφημένη μέθοδος αυτοάμυνας Καράτε

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.184
Κλασική έκδοση της εποχής, κάπου στο '85, όπου ανθούσαν οι πολεμικές τέχνες, μέσω του κινηματογράφου (ειδικά στα θερινά σινεμά)...

KARATE_BOOK2.jpg

KARATE_BOOK3.jpg

Highlight, οι ασπρόμαυρες φωτογραφίες στο τέλος του βιβλίου, με πολλούς μαιτρ της εποχής, σε δράση...

KARATE_BOOK4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
είναι αυτό που λέμε...βλέπω και μαθαινω!

Ωραίο το εύρημα!!!
 
Πόσα βιβλία "Καράτε" να είχαν βγει εκείνη την περίοδο; :)
 
θυμάστε φαντάζομαι τι συνέβαινε μετά...

κάναμε εξάσκηση στα μικρότερα αδέρφια ή ξαδέρφια μας!

Θυμάμαι είχε φέρει στο σχολείο ένας συμμαθητής κάτι τέτοιο και πλακωνόμασταν όλη η τάξη στο διάλειμμα...εκπαιδευόμενοι φυσικά!
 
Είχε μαθει κανεις πραγματικό καρατε από το βιβλίο; (χωρις να παει σε σχολή καρατε...)
 
Θυμαμαι ενα τευχος για το πως να γυναστουν τα δαχτυλα για αν ριχνεις λεει δυνατες μπουνιες. Γροθιες σε αμμο, σε ψιλο χαλικι και ασκησεις με γυαλινο σκευος και αμμο, μα καλα ΠΟΙΟ παιδακι θα μπορουσε να τα κανει αυτα;
 
Με την ευκαιρία, αποκαταστάθηκαν οι εικόνες στο πρώτο post!

:beer:
 
Είχε μαθει κανεις πραγματικό καρατε από το βιβλίο; (χωρις να παει σε σχολή καρατε...)

Ειχαμε εναν στο χωριο οπου για απειλη ή πριν τον καυγα εκανε κατι κινησεις στον αερα και εβγαζε και κατι κραυγες ''ουωαα" και του ειχαμε βγαλει το παρατσουκλι ''ο Κινεζιάς".
Αμα πηγαινες σε κανονικο καυγα (οχι απλη παλη) να κανεις αυτα που ελεγαν τα βιβλια ησουν χαμενος απο χερι, αυτα του οτι σταματας λακτισμα στο κεφαλι ή την μεση με τον πηχη του χεριου ειναι αστεια πραγματα. Απλα ηταν αλλος ενας τροπος να παρουν τα λεφτα μας οι εκδοτες.
 
Ειχαμε εναν στο χωριο οπου για απειλη ή πριν τον καυγα εκανε κατι κινησεις στον αερα και εβγαζε και κατι κραυγες ''ουωαα" και του ειχαμε βγαλει το παρατσουκλι ''ο Κινεζιάς".
Αμα πηγαινες σε κανονικο καυγα (οχι απλη παλη) να κανεις αυτα που ελεγαν τα βιβλια ησουν χαμενος απο χερι, αυτα του οτι σταματας λακτισμα στο κεφαλι ή την μεση με τον πηχη του χεριου ειναι αστεια πραγματα. Απλα ηταν αλλος ενας τροπος να παρουν τα λεφτα μας οι εκδοτες.

Αν όμως τον πιάσει μια κίνηση χτύπημα του KF τότε τον πάνε τραίνο και οι επόμενες που μαθαίνουν στο σύστημα αλληλουχίας κινήσεων Κουνγκ Φου.

Ακόμα και το Tai chi που θεωρείται για εσωτερική χαλάρωση και που μοιάζει με χορευτικό είναι όλο μια αλληλουχία κινήσεων στη μάχη που αν πιάσεις τον άλλο απο οποιαδήποτε κίνηση τότε τον πας για ξάπλα απο τις πολλές που θα φάει ο αντίπαλος σου. ;)


ΥΓ. Δεν ασχολούμαι με αυτά, εγώ βασικά τους βλέπω να κάνουν τις κινήσεις και κουράζομαι μονο με αυτό.. :biglaugh:

Με το Tai chi πάλι χαλαρώνω βλέποντας να κάνουν αυτοί τις κινήσεις.. μου έρχεται και υπνηλία μην σου πω. :fafoutis:

ΥΓ2. 80ιλα και Μιγιαγκι φορ εβερ!!!!!


:icon_lol:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το πρώτο βίντεο που έχει τον τίτλο Taichi in real fight, προφανώς και δεν είναι πραγματική μάχη. Σε έναν καβγά, σε μια πραγματική μάχη σώμα με σώμα δεν νομίζω πως είναι και τόσο σίγουρο αν ο ένας έχει μαύρη ζώνη, από οποιαδήποτε πολεμική τέχνη, θα καταφέρει να επικρατήσει έναντι του άλλου. Τα πράγματα στην πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετικά από την εκπαίδευση και πιο απρόβλεπτα. Στην πραγματικότητα μπορεί να αντιμετωπίζεις κάποιον που θέλει σε χτυπήσει πολύ σοβαρά ή ακόμη και να έχει σκοπό να σε σκοτώσει.

Προσωπικά δεν έχω επαφή με αυτά. Έναν γνωστό που έχω που είναι δάσκαλος και ιδιοκτήτης σχολής καράτε, θυμάμαι μου είχε πει "Σε πραγματικό γεγονός θα προσπαθήσω να κάνω τα πάντα για να φύγω χωρίς να πιαστώ στα χέρια με τον άλλο."

Όχι και άδικα από κάθε πλευρά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν όμως τον πιάσει μια κίνηση χτύπημα του KF τότε τον πάνε τραίνο και οι επόμενες που μαθαίνουν στο σύστημα αλληλουχίας κινήσεων Κουνγκ Φου

Θα σε στεναχωρησω αλλα σε αυτα στην πραξη ΔΕΝ πανε ολα ετσι για τον απλουστατο λογο πως ο αντιπαλος ειναι απροβλεπτος, μπορει στις ''φορμες'' να φαινονται ολα καλα 1-2-3 και μετα 4 λαβη και τελος αλλα στην πραξη ο αλλος δεν καθεται ακινητος να εφαρμοσεις εσυ ολη την τεχνικη ασε που αν φας μια γερη αμεσως ο συντονισμος σου παει περιπατο. Στα εργα Κουνγκ Φου που βλεπεις να γινεται χαμος και να χτυπιουνται ποση ωρα χωρις να ματωνουν ή να δειχνουν σημαδι κοπωσης ειναι γιατι οι σκηνες ειναι συχνα μονταρισμενες.
 
Πίσω
Μπλουζα