Κούπες με μουσική

δεν θυμαμαι καθολου τετοιες κουπες...μόνο ευχετήριες καρτες που επαιζαν μελωδίες θυμάμαι, όταν τις ανοιγες για να διαβασεις τι εγραφαν...

Αυτες οι κουπες πότε κυκλοφορησαν;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
foutix είπε:
Τις θυμάμαι, είχαμε πάρει μία για τα παιδιά, αρχές '90 Πριν σχεδόν δύο χρόνια, στη μετακόμιση, ήρθε ξανά στο φως και έπαιζε!!! Ήταν μία παιδική μελωδία. Την κρατήσαμε, όμως είναι αποθηκευμένη σε δύσβατο μέρος. Σε μελλοντική ανασκαφή θα τη φωτογραφήσω.
 
Τις θυμαμαι,αλλα πιο πολυ μου εχουν μεινει στο νου οι Χριστουγιεννιατικες.... :D



πηγη φωτο:ebay

Winnie the Pooh Mug Jingle Bells Musical Disney Telco



musical mug.jpg
 
Εχω μια και παροτι δεν την εχω πολυχρησιμοποιησει, της εχω αδυναμια γιατι ηταν δωρο και συνδυασμενη με αγαπημενα προσωπα και εποχες. Για χρονια ηταν σε ενα ντουλαπι στο εξοχικο και οταν ειπα να την χρησιμοποιησω for the sake of the old days δυστυχως δε λειτουργουσε πια. Δυστυχως δεν υπαρχει καποιος τροπος να ανοιξει και να "επισκευαστει" ωστε να θυμηθω τη μελωδια. Ουτε ξερω αν γινεται κατι τετοιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πω μου χε σβηστει απ την μνημη εντελως αυτο της πουλαγαν μερικα βιβλιοπωλεια και μαλιστα καποιες ειχαν και λουτρινα ακουδακια μεσα πολυ ωραιες για δωρο βεβαια οταν τελειωνε η μπαταρια οντως πηγαιναν για πεταμα και δεν ξερω και τι γινοταν αν καποιος της εβαζε σε πλυντηριο πιατων οντως οι χριστουγεννιατικες κυκλοφοορυσαν πολυ εχω αρκετα χρονια να δω βεβαια τετοιες....
 
Τις θυμόμαστε... Και τις χρησιμοποιούμε ακόμα!

Δώρο απο αγαπημένο μου πρόσωπο, το '89-'90...

Δυστυχώς, μετα απο τόσα χρόνια έχει ξεκολλήσει ο πάτος της κούπας μαζί με το "κύκλωμα" και την μπαταρία.





musc1.jpg

musc2.jpg
 
Είχα δει στο σπίτι της νονάς μου, όταν ήμουν μικρούλης, αρχές 90's, αλλά μου φαίνονταν λίγο... πώς να το θέσω κομψά... ενοχλητικές, ειδικά αν έπινες μεγάλες γουλιές και έπαιρνε λίγη ώρα μέχρι να αφήσεις την κούπα κάτω.

Αντίθετα, μου άρεσαν πολύ οι κούπες που άλλαζαν χρώμα ανάλογα με τη θερμοκρασία του ροφήματος!
 
Πολύ ενδιαφέρον και πρωτότυπο,δεν είχα ξαναδεί κάτι τέτοιο,ή μου διαφεύγει από τη μνήμη μου.
 
Πρώτη φορά τις βλέπω... 1@nwntas[/USER] Αυτές που άλλαζαν χρώμα θυμάμαι συν του ότι μερικές είχαν κοπέλες με μαγιό και όταν έβαζες κρύο ή ζεστό ρόφημα το μαγιό έφευγε!!!

 

1@johnny19818[/USER] Δυστυχώς είχα δει πιο "children friendly" κούπες, μάλλον κάποια χριστουγεννιάτικη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τις θυμάμαι πολύ καλά τέτοιες κούπες , έριχνες μέσα ζεστό γάλα ή χαμομήλι - ρόφημα και ξεκινούσαν και έπαιζαν μουσική , πολύ ωραίες
 
Πίσω
Μπλουζα