Κρεμαστά σαν μανταλάκια ζωάκια / κουκλάκια

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.284
Αντιδράσεις
6.159
Πρόκειται για μικρά κουκλάκια (φιγούρες ζωάκια) που είχαν στην πλάτη ένα εξάρτημα το οποίο πίεζες και ανοιγόκλεινε τα ''χεράκια'' τους, έτσι μπορούσες να τα στερεώσεις σε κουρτίνα ή ακόμα και στα ρούχα, σαν μανταλάκι (!).

Δεν γνωρίζω πώς λέγονταν αυτά τα κουκλάκια, ίσως ο τίτλος του θέματος να μην ταιριάζει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια εποχή εγώ και η αδερφή μου είχαμε από ένα, μαϊμουδάκι νομίζω ήταν, και το βάζαμε στα ρούχα μας όταν παίζαμε με αυτά.
 
Χμ... θυμάμαι σε κάποιο θέμα έχουν ποσταριστεί εικόνες από αυτά τα ζωάκια - μανταλάκια - κουκλάκια.

Θα κάνω ένα ψαξιματάκι μήπως βρω τίποτα.
 
Kambia είπε:
Χμ... θυμάμαι σε κάποιο θέμα έχουν ποσταριστεί εικόνες από αυτά τα ζωάκια - μανταλάκια - κουκλάκια.Θα κάνω ένα ψαξιματάκι μήπως βρω τίποτα.
Kambia κι εγω θυμαμαι οτι καπου υπηρχαν φωτογραφιες

προς το παρον υπαρχει στο ποστ (βλεπε 3ο στιγμιοτυπο),ειναι μαζι με το "περιεργο"ζωακι
 
johnny19818 είπε:
Μια εποχή εγώ και η αδερφή μου είχαμε από ένα, μαϊμουδάκι νομίζω ήταν, και το βάζαμε στα ρούχα μας όταν παίζαμε με αυτά.
Τα είχα ξεχάσει εντελώς! Κι εγώ τις μαϊμουδίτσες θυμάμαι.
 
Καλησπέρα φίλοι του φόρουμ...Πρόσφατα απέκτησα αυτό το μικρό μαϊμουδάκι και σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας.Ελπίζω να το τοποθέτησα στην σωστή ενότητα....κάθε σχόλιο και πληροφορία ευπρόσδεκτα...

attachment.php
 
τα "τσίμπι τσίμπι"

Βρηκα στο διαδικτυο* κατι φωτογραφιες με κουκλακια που λεγονταν "τσιμπι τσιμπι" και μαλλον τα κρεμουσες συνηθως στη μπλουζα ή στη σχολικη τσαντα σου

Δεν ξερω ποιας εταιριας ειναι,το κουτι οπως βλεπουμε γραφει modellino "δωρα χαρας"

tsi4.jpg

*ebay

tsibi.jpg

tsi1.jpg

tsi2.jpg

tsi3.jpg
 
Είναι της βιομηχανίας Modellino, μιας από τις δεκάδες που υπήρχαν πριν κλείσουν μαζικά στα μέσα του '90.

Τα συγκεκριμένα κουκλάκια πρέπει να χρονολογούνται στις αρχές '80.
 
Πίσω
Μπλουζα