Κρυσταλλικό ραδιόφωνο με δίοδο γερμανίου.

misha

RetroActive
Joined
24 Φεβ 2010
Μηνύματα
390
Αντιδράσεις
339
Γεια σε όλους τους φιλους.Έφτιαξα ενα κρυσταλλικό ραδιόφωνο με δίοδο γερμανίου για φωρατη.Στην δεκαετία του 20 υπηρχαν παρόμοια αλλά με γαληνίτη για φωρατη.Για να λειτουργήσει δεν χρειάζεται τροφοδοσία και ο ήχος άκουγεται μέσω ακουστικών υψηλής εμπέδησης ή αν δεν υπάρχουν τέτοια μπορεί να ακουστεί απο κοινα ακουστικά με την μεσολάβηση ενος μετασχηματιστή.Η κατασκευή έγινε σε κόντρα πλακέ απο πλαστικο και τα εξαρτήματα κολληθηκαν με πιστόλι σιλικόνης και οι συνδέσεις έγιναν με κλεμες.Το μήκος της κεραίας είναι περιπου 20 μετρα.Στο βίντεο που θα σας δείξω έχω χρησιμοποιήσει ηχεία με ενισχυτή για να ακούγεται ο ήχος. Ανοιξτε την ένταση στο τέρμα για να ακούτε τον ήχο.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αδερφια κατι γινεται και δεν μπορω να δωσω το λινκ του βιντεο στο πρωτο μηνυμα.Θα κανω μια αποπειρα εδω.Το λινκ του βιντεο ειναι παρακατω

 

Ωραίος! :)

Δεν ήξερα για αυτόν τον τύπο ραδιοφώνου!! Οι πληροφορίες σου με έβαλαν σε περιέργεια και το έψαξα λίγο στο διαδίκτυο και πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέρον ο τρόπος λειτουργίας του ραδιοφώνου αυτού. Περισσότερα διαβάστε εδώ

1@misha[/USER] Μια χαρα φαίνεται το βίντεο στο αρχικό σου ποστ.

Σε κάποια φάση ακούγεται απο μέσα ένα κατσικάκι ή κάνω λάθος ; Είναι ότι πρέπει σαν απάντηση για αυτά που ακούγονται να λένε για την οικονομία στη εκπομπή του ραδιοφώνου... :supergrin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

circleag είπε:
Ωραίος! :)
Δεν ήξερα για αυτόν τον τύπο ραδιοφώνου!! Οι πληροφορίες σου με έβαλαν σε περιέργεια και το έψαξα λίγο στο διαδίκτυο και πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέρον ο τρόπος λειτουργίας του ραδιοφώνου αυτού. Περισσότερα διαβάστε εδώ

1@misha[/USER] Μια χαρα φαίνεται το βίντεο στο αρχικό σου ποστ.

Σε κάποια φάση ακούγεται απο μέσα ένα κατσικάκι ή κάνω λάθος ; Είναι ότι πρέπει σαν απάντηση για αυτά που ακούγονται να λένε για την οικονομία στη εκπομπή του ραδιοφώνου... :supergrin:
Γεια σου!Ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Αυτο που ακουγεται στο βιντεο ειναι προβατο.

Εχουμε οικογενιακη επιχειρηση με προβατα και δουλευω εκει. :)

 
Nομίζω ότι μου έχει πει η μητέρα μου ότι περίπου στα χρόνια της Κατοχής είχε ένα τέτοιου τύπου ραδιόφωνο (στην ουσία μόνο ακουστικά ήταν, και υλικό ο γαληνίτης).
 
έχω διαβάσει ιστορίες για ανθρώπους που ακούνε τον τοπικό σταθμό μέσα από τα σφραγίσματα των δοντιών τους, προφανώς το αμάλγαμα και οι ιστοί δρουν σαν κεραία/φωρατής και μιλάμε φυσικά μόνο για μεσαία, ΑΜ ο τοπικός σταθμός δυστυχώς είναι ανενενεργός απ΄όσο ξέρω, η κεραία όμως στέκει. Είχα κάνει εγώ σαν πτυχιακή στην Κοζάνη πομπό μεσαίων με λυχνίες! Είχα βρει όλα τα υλικά στα τοπικά καταστήματα ηλεκτρονικών, τα είχαν φυλάξει από τότε που οι ραδιοερασιτέχνες φτιάχνανε πομπούς μεσαίων, αλλά δυστυχώς δεν την τελείωσα (για όσους θέλουν λεπτομέρειες, ταλαντώτρια 6C4 υψίσυχνη και στάδιο ισχύος 806, Υ.Τ. 1200 βολτ και ισχύς γύρω στα 60 βατ και εμβέλεια γύρω στα 60 χλμ. προοριζόταν σαν backup του σταθμού των ΤΕΙ.
 
Nομίζω ότι μου έχει πει η μητέρα μου ότι περίπου στα χρόνια της Κατοχής είχε ένα τέτοιου τύπου ραδιόφωνο (στην ουσία μόνο ακουστικά ήταν' date=' και υλικό ο γαληνίτης).[/quote']
Και φυσικά το πηνίο και ή κεραία.
 
Πίσω
Μπλουζα