Κώστας Σκόκος

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Κώστας_Σκώκος




Μετα απο συντομη ερευνα στο σαιτ δεν βρηκα καποια αναφορα για την πιο χαρακτηριστικη φωνη των 80ς και 90ς. Στη γενια μας ηταν πιο γνωστος ως ο αφηγητης της Φρουτοπιας, αλλα και ως εκφωνητης διαφημίσεων και τρέιλερ του Μεγκα. Εβρισκα πολυ ζεστη και συμπαθητικη τη φωνη του και τον "σταμπαρα" οποτε την ακουγα. Ποτε βεβαια δεν ειχα δει τη φατσα του σε καμια φωτογραφια και καμια διαφημιση, και αναρωτιομουν πως ειναι οπτικα.

Τελευταια φορα τον ακουσα σε ενα ιντρο των Ημισκουμπριων

Εχοντας ακομα αυτη την απορια, εκανα ενα ψαξιμο στο γουγκλ. Φυσικα υπαρχει προφιλ του στη retrodb αλλα φυσικα, οχι φωτογραφια του

Σε αλλα λινκς ομως βρηκα πιο ενδιαφεροντα πραγματα: ηταν ο ντραμερ των Φορμινξ. ο γιος του Αντωνης ειναι μουσικος, ενω οπως φαινεται απεβιωσε περιπου ενα χρονο πριν :| /emoticons/mellow@2x.png 2x" width="20" height="20" />

http://diogeneswords.blogspot.gr/2013/11/blog-post_26.html

http://www.ertopen.com/item/10058-apebiwse-o-kwstas-skokos-h-fwnh-toy-anthchei-akoma

Στο δευτερο λινκ θα βρειτε πολλα βιντεακια με διαφημισεις και τρειλερ.

Edit: βρηκα αυτο το λινκ με το βιντεο οπου ο Σκοκος απαγγελει ενα ποιημα (1987). παιζει αν απενεργοποιησω το firewall. Ειναι μοναδικη εμπειρια να βλεπουμε τη φωνη μαζι με τον ανθρωπο!!!

http://www.ipernity.com/doc/kostas.kiriakos/21924213

Στιγμιοτυπο

Προβολή συνημμένου 123208
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η φωνη του εκφωνητη σε αυτο το σποτακι μοιαζει εκπληκτικα με του Σκοκου. Θα νομιζα οτι ηταν comeback της αγαπημενης φωνης, αν δεν ειχε αποδημησει

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή αυτές τις μέρες ξαναβλέπω την Φρουτοπία, έχω πάθει πλάκα με τη φωνή του... Εν τω μεταξύ, μου θυμίζει κάτι και από αστυνόμο Σαΐνη η φωνή του.... Απίστευτος.
 
Μαλλον σου θυμιζει τη φωνη του Χρηστου Παρλα, που εκανε τον Δρ. Κλαου στο Σαΐνη :)

Δεν ξερω αν ο Σκοκος εκανε ποτε μεταγλωττιση σε παιδικο. Βλεπω στο DB οτι ειχε συμμετασχει σε παιδικα, αλλα δεν φαινεται αν ειχε ρολο ηθοποιου ή αφηγητή.

Rakeesh είπε:
Φυσικα υπαρχει προφιλ του στη retrodb αλλα φυσικα, οχι φωτογραφια του
Απο τοτε που εγραψα αυτη τη φραση, εχω προσθεσει τη φωτογραφια του που βρηκα στο Γκουγκλ, οποτε μη παραξενευεστε :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιντρο του δισκου των Ημισκουμπριων "Τη Λολα απο τη φωτια ποιος θα τη βγαλει" οπου συμμετεχει η φωνη του Κωστα Σκοκου

Ημισκούμπρια-Πεσκανδρίτσα Με Πράσα (Intro)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σύμφωνα με την εγκυκλοπαίδεια του Θόδωρου Έξαρχου "Έλληνες Ηθοποιοί (Έτος γέννησης απο 1926 μέχρι 1940)", ο Κώστας Σκώκος είναι γεννημένος το 1940. Οπότε πέθανε σε ηλικία 73 χρονών.
 
Εγώ τον θυμάμαι από την εισαγωγική αφήγηση της περίληψης των προηγούμενων, σε όλες τις σειρές του Θάνου Λειβαδίτη : Δίκαιοι, Αξιόπιστοι, Ιερόσυλοι, Βεντέτα... Η φωνή έμοιαζε και με του Τάκη Βουλαλά, αλλά εκείνος δεν έκανε αφηγήσεις, και σε κάποια από τα συγκεκριμένα, έπαιζε κιόλας.
 
Βλέπω Φρουτοπία και η φωνή του αφηγητή είναι απίθανη. Την θυμάμαι: ήταν πολύ τρομακτική και με φόβιζε όταν ήμουν μικρή! Τώρα που την ξανακούω, την εκτιμώ ακόμα περισσότερο. Κρίμα που σίγησε εδω και μερικά χρόνια.
 
Η πεντάμορφη και το τέρας (1991) [Work in progress] - Εισαγωγή
 
Εγώ τον θυμάμαι από την εισαγωγική αφήγηση της περίληψης των προηγούμενων, σε όλες τις σειρές του Θάνου Λειβαδίτη : Δίκαιοι, Αξιόπιστοι, Ιερόσυλοι, Βεντέτα... Η φωνή έμοιαζε και με του Τάκη Βουλαλά, αλλά εκείνος δεν έκανε αφηγήσεις, και σε κάποια από τα συγκεκριμένα, έπαιζε κιόλας.
επιπλέον "Έκτη Εντολή" και "Η Δίκη"

ΟΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΙ (1982)
Περίληψη του 6ου επεισοδίου

ΟΙ ΙΕΡΟΣΥΛΟΙ (Περιλήψεις επεισοδίων)
Οι πρώτες περιλήψεις των επεισοδίων της αστυνομικής σειράς του Θάνου Λειβαδίτη που προβλήθηκε το 1983 από την ΕΡΤ-2

BENTETA 1986 - ΕΡΤ 2 (ΠΕΡΙΛΗΨΕΙΣ)
Οι περιλήψεις της Αστυνομικής σειράς ΒΕΝΤΕΤΑ του Θάνου Λειβαδίτη που προβλήθηκε το 1986 από την ΕΡΤ2.

Η ΕΚΤΗ ΕΝΤΟΛΗ Επ.2 (1989)

Η Δίκη (Επεισόδιο 02) (1990)
 
Τον είδα σήμερα πρώτη φορά. Απείχε πολύ από το πώς τον φαντάζομουν . Εγώ είχα μια εικόνα κάτι σαν τον Καραινδρο τον ντράμερ των 2002 gr. Ίσως ρόλο έπαιξε σε αυτή την εικόνα που είχα,ότι το συνδύασα με τον δίσκο "Στον δρόμο για την Ιθάκη" που ο Σκώκος ήταν αφηγητής στο διαφημιστικό του δίσκου.
 
Πίσω
Μπλουζα