Λίγα ακόμα 80΄s

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
435
Το περιοδικό Ε της Ελευθεροτυπίας τεύχος 1075 στις 27/11/2011 έκανε ένα αφιέρωμα στη δεκαετία του 80. Τα κείμενα γράφτηκαν από την Βάσω Κανελλοπούλου και την Αφροδίτη Πολίτη ενώ οι φωτογραφίες αναφέρεται πως πάρθηκαν από το βιβλίο ''Η Ελλάδα στη δεκαετία του '80'' Εκδόσεις ''ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ''. Ως επί το πλείστον γίνονται πολιτικές αναφορές συνεπώς διάλεξα μόνο τα κάτωθι (ε απ' το ολότελα...) :

attachment.php


attachment.php
 
αυτα δειχνουν καλα εως εξωτικα,για οσους δεν τα εζησαν..αυτα τα"αφιερωματα" μου θυμιζουν ταινιες του Δαλιανιδη,που δινουν στρεβλη εικονα για τα 80ς..οσο για το "ηταν οτι δηλωνε"χωρις επιπτωσεις,σηκωνει πολυ κουβεντα(και βγαζω εξω την πολιτικη)
 
Ανοίγω το θρεντ να δω περί τίνος πρόκειται και πού πέφτει το ματάκι μου! :biglaugh:

Στην έκθεση - θρύλο, που έμελλε να στοιχειώνει για πολλά χρόνια τη μετέπειτα σχολική μας ζωή! Την αρωγή και την ευδοκίμηση! :D

Αν και λένε ότι ο κεραυνός "δε χτυπάει" ποτέ 2 φορές, πέρασα όλη τη γυμνασιακή και λυκειακή ζωή μου, να μελετάω το συγκεκριμένο θέμα, υπό την απειλή των καθηγητών "διαβάστε, μη σας πέσει καμιά αρωγή κι ευδοκίμηση κι εκεί να σας δω!".....

Ρετρό εκφράσεις, ενδιαφέρον αρθράκι, καλά έκανες κι έκοψες τα πολιτικά, ευχαριστούμε για το απόκομμα! ;)
 
Αχ, αχ. Η μάνα μου με κυοφορούσε όταν είχε γίνει το πάρτυ στη Βουλιαγμένη. Το έχουν παράπονο ακόμη και σήμερα που δεν μπόρεσαν να πάνε. :p

Τώρα να πώ ποία είναι η γενική μου άποψη για τη δεκαετία του 1980 λιγάκι δύσκολο γιατί δεν τα έζησα. Σίγουρα πάντως ήταν μια "χαμένη δεκαετία" και τις στρεβλώσεις τις πληρώνουμε σήμερα.
 
Παντως εγω που υπηρξα παιδι στα 80ς εχω πολυ αντιφατικα συναισθηματα απεναντι σττην δεκαετια αυτη. Μιλαω για την γενικη κουλτουρα οχι για συγκεκριμενα ατομα. Ναι μεν νοσταλγω την ανεπαναλιπτη ατμοσφαιρα του ᾽᾽Καθε μερα Λαμπρη᾽᾽ καθως και πολλα αλλα αλλα ο συντηρητισμος, οι προκαταληψεις απεναντι στο εστω και λιγο διαφορετικο και το οργιο υπερκαταναλωτισμου μου εχουν αφησει μια λιγο πικρη γευση παρα την νοσταλγια που σιγουρα ξυπναν τετοια αφιερωματα.

Αναφερομαι στην γενικη αισθηση και οχι σε προσωπικα βιωματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα