Λαμπάντα, ο Απαγορευμένος Χορός - Lambada (1990)

Masquerade

Banned
Joined
15 Ιαν 2011
Μηνύματα
201
Αντιδράσεις
12
Το παγκόσμιο και αυθεντικό χορευτικό φαινόμενο, με την υπέροχη μουσική των μοναδικών ''Κάομα'' και ''Kid Creole and the Coconuts'', η ταινία είναι της δεκαετίας του 90!

Η Νίσα, ζει με τον πατέρα της που είναι αρχηγός της φυλής τους στα τροπικά δάση του Αμαζονίου! Η ζωή τους κυλάει ήρεμα και ειρηνικά μέχρι που μια πολυεθνική εταιρία αποφασίζει να καταστρέψει αυτόν τον επίγειο παράδεισο, προκειμένου να επεκτείνει τις εγκαταστάσεις της...Η Νίσα αποφασισμένη να τους εμποδίσει, πηγαίνει στο Λος Άντζελες, αλλά παρά τις προσπάθειες της δεν καταφέρνει να συναντήσει τους αρμόδιους...Η μόνη λύση είναι να λάβει μέρος σ'ένα διαγωνισμό χορού χορεύοντας την αισθησίακη Λαμπάντα, οπού θα συγκεντρώσει τα φώτα της δημοσιότητας και θα ευαισθητοποιήσει το ευρύ κοινό πάνω στο πρόβλημα της φυλής της...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την έβαζε κυριακές στο Mέγκα, αυτήν την ταινία. Αλλά, ποτέ δεν έκατσα να την δω. Την θεωρούσα κάπως "κοριτσίστικη":)...
 
Εμενα μου εκανε εντυπωση γιατι τον λεγαν απαγορευμενο χορο.....!!!!! :p

Καλη ταινια οπως και το Salsa του 1988 !!

http://www.imdb.com/title/tt0096030/
 
την απαγορευση το ΕΣΡ της ζουγκλας την ειχε επιβαλλει?η το συμβουλιο των μαγων??

αυτα τα ερωτηματα με απασχολουσαν μεχρι που ειδα την ταινια πριν λιγα χρονια..χαμενη απο τιτλο η ταινια,αυστηρως ακαταλληλη ανω των 13..

θλιβερο καταλοιπο της-ισως- πιο αηδιαστικης μανιας των 80ς.

ημουν σκληρος..
 
η ταινία προβλήθηκε λόγω της μανίας με το χορό λαμπάντα (φαν κι εγώ!!!)...θυμάμαι προβαλόταν το καλοκαίρι τη δεκαετία του 90 αλλά δεν την έχω δει...
 
Πίσω
Μπλουζα