Λαστιχένια Ανθρωπάκια

Monsieur1

RetroWannaBe
Joined
27 Οκτ 2011
Μηνύματα
59
Αντιδράσεις
8
Θυμάται κανείς κάτι μικρά ανθρωπάκια της δεκαετίας 80 ύψους 2 εκατοστών; κυκλοφορούσαν σε περίπτερα και ψιλικατζίδικα σε τετράγωνα φακελάκια άσπρα με ροζ, κίτρινα και γαλάζια πουά. Υπήρχαν αγοράκια, κοριτσάκια, σκυλάκια, κύκνοι κ.α. στο κεφάλι τους είχαν έναν ενσωματωμένο έναν κρίκο για να τα κρεμάς από κορδόνι. Δεν ξέρω πώς λέγονταν, αλλά τα έχω συνδυάσει με το όνομα Αλίκη. Μια γειτόνισσα έχει κρατήσει ακόμα καμιά δεκαριά, που μυρίζουν ακόμα!! Αλλά δεν μου τα δίνει!! Αρχές δεκαετίας 90 κυκλοφόρησαν πάλι με το ίδιο σχήμα . αλλά δεν ήταν ζωγραφισμένα , ήταν μονόχρωμα, ροζ και ημιδιάφανα. Λέγονταν σκούμπιντού και μαζί με τα κουκλάκια υπήρχε στο σακουλάκι και ένα κορδόνι και ένας κατάλογος με όλα τα κουκλάκια της σειράς. Τα θυμάται κανείς? Και το κυριότερο, μπορούμε να τα βρούμε? εγώ έχω μόνο ενα σκυλάκι από την παλιά σειρά και 2-3 από την μετέπειτα σειρα!
 
μηπως μπορεις να βαλεις φωτογραφια απ αυτα που εχεις ή εστω αν γινεται να σ αφησει η γειτονισσα να βγαλεις μια φωτογραφια τα δικα της για να δουμε σε τι ακριβως αναφερεσαι;της ψιλικοκο ηταν τα φακελακια;
 
θα ψαξω να βρω τα δικά μου και θα παρακαλέσω και τη γειτόνισσα!! Θα αναβάσω φωτογραφία το συντομότερο δυνατο! Νομίζω ήταν ψιλικοκό γιατι τα αγόραζα από ψιλικατζίδικο.
 
ευχαριστω πολυ για την απαντηση,μακαρι να δουμε και τη φωτογραφια καποια στιγμη :)
 
Ναι!!! Αυτά πρέπει να είναι!!! Τι κοριτσάκι με τα ροζ μαλλιά δίπλα στο πρόβατο κάτι μου θυμίζει!! Και το μονόχρωμο!! Όμως υπήρχαν και μονόχρωμα, ροζ και πορτοκαλί. Τα δικά μου γράφουν Hasbro 1983 και 1984. Τα βρήκα όπως καταλάβατε, αλλα ας μου πει κάποιος πως ανεβάζουμε φωτο γιατι από τεχνολογία.... πλήρη μεσάνυχτα..
 
Λίγο καθυστερημενα, αλλά με πολλή αγάπη, ορίστε η φωτοφραφίες που σας εταξα! (Είναι τα δικά μου και όχι της γειτονισσας, η οποία μου είπε τελικα ότι τα εν λόγω κουκλακια κυκλοφόρησαν κάποτε με τον τίτλο 'Η Αλίκη στη χωρα των θαυμάτων")Το σκυλάκι είναι το πιο παλιό. Τα άλλα είναι μεταγενέστερα! Θα σας αποζημιώσω για την καθυστερηση σε λίγο!

attachment.php


Και μία ακόμα

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Monsieur1 ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες!!! πολυ ομορφα τα λαστιχενια ανθρωπακια και ζωακια :flower:

τα συγκεκριμενα διατηρησαν το αρωμα τους ;
 
Όχι δυστυχώς δε μυρίζουν καθόλου!!! Είναι και λιγακι ταλαιπωρημένα!!
 
Πίσω
Μπλουζα