Λαυρέντης Μαχαιρίτσας

Joined
30 Σεπ 2008
Μηνύματα
667
Αντιδράσεις
92
Πολλοί θα έχετε ακούσει γνωστές επιτυχίες ενός από τους εκπροσώπους της ελληνικής rock μουσικής όπως τα Διδυμότειχο Blues, Πόσο Σε Θέλω, Ρίξε Κόκκινο Στη Νύχτα και Ένας Τούρκος Στο Παρίσι.

Lavrentis_Maxairitsas_I.JPG



Πριν από δύο εβδομάδες η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία κυκλοφόρησε 2 καινούργια CD του Λαυρέντη Μαχαιρίτσα με τίτλο "Η ενοχή των Αμνών & 15 ανήσυχα τραγούδια".

ΣΥΝΤΟΜΗ ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ

Ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας γεννήθηκε στο Βόλο το 1956. Σε ηλικία 6 ετών αρχίζει μαθήματα πιάνου για ένα μόλις χρόνο. Σε ηλικία 9 ετών αγοράζει τον πρώτο του δίσκο, το Help των Beatles. Σε τρία χρόνια ανακαλύπτει το Revolver, και πάλι των Beatles.

Η πρώτη δουλειά που κάνει είναι στην αποθήκη της δισκογραφικής εταιρείας Μίνως Μάτσας και Υιός, αλλά η ασυνέπεια στο ωράριο της εταιρείας είναι η αιτία που τον διώχνουν (συμπτωματικά τα προσωπικά του albums κυκλοφορούν από την MINOS-EMI). Το σχολείο το έχει σταματήσει προ πολλού, γιατί δεν τα πήγαινε καλά στα μαθήματα, αλλά και γιατί είχε τσακωθεί μ' ένα καθηγητή του, με αποτέλεσμα να αποβληθεί από όλα τα γυμνάσια! Ακολουθούν δεκάδες δουλειές, όπως μπάρμαν, παρκαδόρος, σερβιτόρος σε καφετέρια και πολλές άλλες. Στο στρατό υπηρετεί 14 μήνες σαν προστάτης (και άλλους 5-6 μήνες φυλακή !!!).

mahairitsas.jpg



Μόλις απολύεται από το στρατό αρχίζει να τραγουδά αντάρτικα τραγούδια με τον Πάνο Τζαβέλα στη ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ. Η εποχή που τα αντάρτικα ήταν της μόδας έχει περάσει, όμως είναι μια αρχή. Έχει φτάσει 20 χρονών και γεννιέται η ιδέα των P.L.J. Το ξεκίνημα γίνεται από τον ίδιο και τον Παύλο Κικριλή. Αυτός με τη σειρά του φέρνει τον Τάκη Βασαλάκη και το συγκρότημα είναι έτοιμο! Με την προσθήκη του Αντώνη Μιτζέλου στην κιθάρα οι P.L.J. ξεκινούν για την Γαλλία με σκοπό μια διεθνή καριέρα. Κάτι τέτοιο δεν θα συμβεί τελικά, όμως το 1982 κυκλοφορεί το ARMAGEDDON από την Polygram, με παραγωγό τον Γιάννη Δουλάμη, με τον οποίο και γίνονται όλοι οι δίσκοι του συγκροτήματος.

Το ARMAGEDDON είναι βασισμένο στην Παλαιά Διαθήκη και η συνθετική ιδέα έχει τη βάση της στην Αποκάλυψη του Ιωάννη. Στον Λαυρέντη αρέσει η ενασχόληση με θρησκευτικά θέματα, ενώ έχει κάνει και μαθήματα θρησκευτικής μουσικής και ψαλμωδίες στη Μονή Πετράκη. Την εποχή εκείνη όμως το rock που προωθεί το συγκρότημα δεν έχει τόση απήχηση. Είναι περίεργο το γεγονός ότι όταν πρόσφατα το ARMAGEDDON βγαίνει σε CD, θεωρείται ως ένας από τους καλύτερους ελληνικούς rock δίσκους. Η απογοήτευση κάνει το συγκρότημα να στραφεί σε ελληνικό στίχο, και έτσι το 1983 βγαίνει ο 2ος δίσκος του συγκροτήματος. Τότε το συγκρότημα μετονομάζεται σε Τερμίτες (υπάρχει ένα τραγούδι με αυτόν τον τίτλο στο 2ο δίσκο), όνομα που θυμίζει Beatles (σκαθάρια). Ο 3ος δίσκος είναι αυτός που κάνει τους πάντες να ενδιαφερθούν για τους Τερμίτες, το 1984. Με τίτλο ΑΜΑΡΤΩΛΗ ΜΑΡΙΑ και με τον Γιώργο Νταλάρα να συμμετέχει στα τραγούδια ΑΡΚΟΥΔΕΣ και ΣΚΟΝΗ, ο δίσκος πουλάει χιλιάδες αντίτυπα και ακολουθούν εμφανίσεις, συναυλίες και άλλα. Τον Σεπτέμβριο του '86 κυκλοφορεί το τέταρτο album, με τίτλο ΤΣΙΜΕΝΤΕΝΙΑ ΤΡΕΝΑ, από την Virgin. Περιέχει τραγούδια όπως την ΣΚΛΗΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, και το ΟΥΤΕ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ. Σε αυτό το δίσκο συμμετέχει η Σοφία Βόσσου και η Φλέρυ Νταντωνάκη. Στο πιάνο είναι ο Γιάννης Μπαχ-Σπυρόπουλος, ενώ στα ντραμς ο Φίλιππος Σπυρόπουλος. Τελευταίο studio album των Τερμιτών είναι το ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΒΡΟΧΗ, που κυκλοφορεί το 1988 με τραγούδια όπως το ΠΟΣΟ ΣΕ ΘΕΛΩ, ΠΑΡΕ ΜΕ ΑΠΟ 'ΔΩ και άλλα. Με το album ΤΣΙΜΕΝΤΕΝΙΟ ΚΟΝΤΣΕΡΤΟ, ζωντανά ηχογραφημένο από μια καταπληκτική συναυλία στο Λυκαβηττό όπου και συμμετέχει πλειάδα καλλιτεχνών, όπως ο Γιώργος Νταλάρας, η Σοφία Βόσσου, ο Αντώνης Βαρδής (με τον οποίο ο Λαυρέντης τραγουδά το ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΤΗ ΤΡΕΛΑ) και οι Κατσιμιχαίοι, κλείνει ο κύκλος των Τερμιτών.

(Διαβάστε περισσότερα: http://www.vasilisp.com/html/index.php?option=com_content&task=view&id=186&Itemid=122)

Παραθέτω ένα σχετικό video από ένα πολυαγαπημένο μου τραγούδι, το Διδυμότειχο Blues με τον Λαυρέντη Μαχαιρίτσα σ' ένα εκπληκτικό ντουέτο με τον Γιώργο Νταλάρα.

http://www.youtube.com/watch?v=u_7UwYEDuo4
 
Πολλά ωραία τραγούδια μας έχει χαρίσει ο Λαυρέντης. Κάπου σε μια συνέντευξη νομίζω αναφέρει ότι η μορφολογία της οδοντοστοιχίας του είναι "υπεύθυνη" για τους φθόγγους που βγαίνουν από το στόμα του ή κάτι τέτοιο δηλαδή.
 
Oντως ο μαχαιριτσας μας εχει χαρισει τραγουδαρες και κυριως το αγαπημενο μου διδυμοτειχο μπλουζ που και το ακουω συνεχεια αλλα ειχα λιωσει την κασσετα οταν ημουνα φανταρος στο διδυμοτειχο 9 μηνες.Εκει που με ξενερωσε και επεσε στα ματια μου ηταν οταν τον ειχε καλεσμενο ο παπαδοπουλος στην εκπομπη που εκανε στην ερτ και ηταν και καλεσμενος ο πολυαγαπημενος γιαννης μηλιωκας.Εκει λοιπον σε καποια φαση ο μηλιωκας τραγουδουσε το κακοσαλεσι και ενω ολοι γουσταραν και διασκεδαζαν ο μαχαιριτσας ειχε μια ξενερωμενη και ξινισμενη φατσα λες και δαγκωνε κανενα λεμονι εκεινη την στιγμη η λες και ακουγε οτι χειροτερο εχει ακουσει στη ζωη του.Ισα ρε μαχαιριτσα ποιοτικε εσυ και εντεχνε και γω δεν ξερω τι αλλο που δεν μπορεις να ακουσεις κατι τετοιο λες και ο μηλιωκας ειναι του πεταματου με τοσα επικα τραγουδια που μας εχει χαρισει.Απο κεινη την στιγμη και μετα ξενερωσα τελειως με τον μαχαιριτσα.
 
το αγαπημένο μου τραγούδι είναι το ''Ενας Τούρκος στο Παρίσι''
 
Ενας απο τους αγαπημενους μου ελληνες τραγουδιστες....
 
Απλά μου αρέσουν 2-3 τραγούδια του...
 
Στους "Τερμίτες" μόνο, άντε και μέχρι το "Παράθυρα που κούρασε η θέα". Μετά έγινε συστημικός, γκρινιάρης και εν μέρει ανέμπνευστος...
 
ΦΖΠ1 είπε:
Στους "Τερμίτες" μόνο, άντε και μέχρι το "Παράθυρα που κούρασε η θέα". Μετά έγινε συστημικός, γκρινιάρης και εν μέρει ανέμπνευστος...

Πολυ retromaniax συστημική ... η απαντηση σου :p ( μεχρι το ...1995 >> "Παράθυρα που κούρασε η θέα" )

Με την οποια θα συμφωνησω αρκετα .προσθετωντας το Παυσιλυπον 1996 λογω του "Νοτου" με το Μπαμπη Στοκα.

Και συνολικα ενας πολυ σημαντικος -απο τους κορυφαιους 80-90ς -τραγουδοποιος .

Βεβαια εχει δεχτει και αιχμηρη κριτικη κατα καιρους

Τα δύο πρόσωπα του Λαυρέντη Μαχαιρίτσα

Εχει αφήσει τη δική του σφραγίδα στο ελληνικό ροκ. Ωστόσο, όσοι τον ξέρουν καλά κάνουν λόγο για έναν φιλοχρήματο καλλιτέχνη με Jaguar που άλλα πρεσβεύει και άλλα πράττει....

>>> http://www.tovima.gr/vimagazino/lastpage/article/?aid=468346


Με βαση τα παρακατω-

////////////////////////////

ΤΑ ΝΕΑ , 08-11-2001 http://www.machairitsas.gr/interviews/tanea_081101.pdf

30 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

ΛΑΥΡΕΝΤΗΣ ΜΑΧΑΙΡΙΤΣΑΣ

.............

ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΕΙ: Την αχαριστία.

............
///////////////////////////////////////////////////////////////
http://topontiki.gr/article/4362/ (29 Μαρτίου 2010 )

Με κάποιους ίσως να μη γίνεται και να συνεργαστείς.

Λ.Μ.: Με τον Νταλάρα δεν ξέρω αν θα μπορούσα να συνυπάρξω. Ακόμα και όταν κάναμε τον δίσκο ήμασταν σε απόσταση.

Πότε ένας καλλιτέχνης είναι ανακόλουθος σε σχέση με το έργο του;

Λ.Μ.: Όλοι ανακόλουθοι είμαστε. Εγώ έχω μία Τζάγκουαρβ μου αρέσουν τα παλιά αυτοκίνητα, οι αντίκες. Πήγαμε πέρυσι λοιπόν σε μία συναυλία στο River Party, όπου και έπαιζα μαζί με τον Μπουλά και τον Σταρόβα. Τελειώνουμε και φεύγουμε, εγώ με την Τζάγκουαρ, ο Σταρόβας με μία νοικιασμένη Μερσεντές και ο Μπουλάς με μία Πόρσε. Στη σειρά. Και τυχαίνει να φρακάρουμε στον κόσμο που αποχωρούσε περπατώντας. Οπότε, πετάγεται ένας και μου λέει: «Μαχαιρίτσα, άλλα τραγουδάς όμως».

Σκέψη αριστερής υφής. Είσαι αριστερός;

Λ.Μ.: Αριστερός είμαι, όχι *****ας. Δεν θα τους κάνω το χατίρι αυτά που βγάζω να τα μοιράζομαι με τον οποιονδήποτε.
////////////////////////////////////////////////////////////////////


/////////////////////////////////////////////////

-θα ελεγα :

Στραβοστομης και ενιοτε χολερικος ναι και γιαυτο αντιπαθης.

Αντιφατικος πιθανοτατα .

Διπροσωπος ομως ??? - οπως υποστηριζει το στην αρχη το VS Λ.Μαχαιριτσα δημοσιευμα-

Υποθετικα παντα φανταζομαι θα απαντουσε ο ιδιος ο Λ.Μαχαιριτσας καπως ετσι:

"Με μια πρωτη ματια ισως Ναι ,για οσους βεβαια διαβαζουν τα παραπανω με μια λογικη ... <<Μικυ Μαους>> .

Αλλα για οσους εχουν τελειωσει το Δημοτικο κανονικα (Δεν λεω για λυκειο -αλλωστε ουτε εγω το τελειωσα).

Αλλο η αναγνωριση μιας προσωπικης υποχρεωσης/χρεους σε μια δεδομενη χρονικη στιγμη σε καποιον ,αλλο η κριτικη στον ιδιο ως προς την ευκολια του στο επιπεδο του συνεργατη αλλα και σε ανθρωπινο επιπεδο σε σχεση με μια προοπτικη μελοντικης καλλιτεχνικης συνυπαρξης , αλλο η κριτικη για την οποια οικονομικη του επιφανεια και αλλο το ποσο σημαντικη ειναι η συνολικη διαχρονικα καλλιτεχνικη πορεια (τα τραγουδια που εχει επιλεξει να/τραγουδησει/αναδειξει) .

Μπορει να αναφερομαι παντα στο ιδιο προσωπο μεν αλλα σε διαφορετικες και διακριτες πτυχες του δε."

===============================================================================================

Ετσι ή αλλιως αντι αλλου σχολιου

κλεινοντας με τους στιχους ενος τραγουδιου του ....

"Πεθαίνω για σένα

και ας είσαι απάτη

δε πα να είσαι ψέμα

εγώ σε λέω αγάπη"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sparklingeagle είπε:
Πολλοί θα έχετε ακούσει γνωστές επιτυχίες ενός από τους εκπροσώπους της ελληνικής rock μουσικής όπως τα Διδυμότειχο Blues, Πόσο Σε Θέλω, Ρίξε Κόκκινο Στη Νύχτα και Ένας Τούρκος Στο Παρίσι.
το ριξε κοκκινο στη νυχτα ειναι διασκευη του you are the voice που τραγουδησε ο john farnham τη δεκαετια 80. Επισης το τραγουδι του τερατακια τσεπης ειναι διασκευη απο το ιταλικο vanita di vanita που τραγουδησε ο angelo branduardi τη δεκαετια του 80, Πιο ωραιο τραγουδι του παντως ειναι το ποσο σε θελω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδώ που τα λέμε όσες επιτυχίες έκανε η ήταν συνεργασίες με μεγάλα ονόματα ( Νταλάρας, πυξ λαξ) ή διασκευές ξένων επιτυχιών..
 
Γενικά μου άρεσε και είμαι τυχερή που τον είδα σε μία από τις τελευταίες του εμφανίσεις, μαζί με τον Πορτοκάλογλου το 2018. Σαν φόρο τιμής αφήνω εδώ ένα κομμάτι σε ποίηση Νίκου Καββαδία, μελοποιημένο όχι από τον Μικρούτσικο, αλλά από τον Σπανό. Είναι φυσικά το Mal du départ (για τους μη γαλλομαθείς: ο πόνος της αναχώρησης), πιο γνωστό σε εμάς ως "Ιδανικός και ανάξιος εραστής" και συνδεδεμένο με την κάπως διαπεραστική φωνή του Κώστα Καράλη:
 
Πίσω
Μπλουζα