Λου Γκραντ (Lou Grant)

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
275
Κι αυτή την αμερικάνικη σειρά τη θυμάμαι με όμορφες αναμνήσεις από τις αρχές των 80ς .... Προβαλλόταν βραδινή ώρα [νομίζω περί τς 11 : 00 το βράδυ, πριν το δελτίο ειδήσεων] .... Κάποιες φορές, τα επεισόδιά της είχαν τόσο ενδιαφέρον, με αποτέλεσμα την επόμενη ημέρα ... να πηγαίνω ξενυχτισμένος στο σχολείο #) #) #) !!!!

Φυσικά, ο πρωταγωνιστής του σήριαλ, Edward Asner, ήταν καταπληκτικός !!! Σε αυτό υποδυόταν, αν θυμάμαι καλά, τον διευθυντή της εφημερίδας Los AngelesTribune !!! Συνεπώς, καταλαβαίνετε ότι κάθε επεισόδιο το θέμα ήταν "οι προσπάθειες των δημοσιογράφων για τη συλλογή των ειδήσεων στην εφημερίδα" !!! Αποτέλεσμα : Πολλοί από τους συνομήλικους φίλους μου άρχισαν τόοοοτε να λένε : "όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω δημοσιογράφος" !!!!! :eek: o_Oo_O

Περαιτέρω, οι κάαααπως μεγαλύτεροι από μένα είναι πιθανόν να θυμούνται τον Asner να πρωταγωνιστεί σε μια καταπληκτική αμερικάνικη σειρά στα μισά των 70ς, που λεγόταν "Οι ρίζες" και είχε για θέμα της [αν δεν απατώμαι] το πώς οι Αμερικάνοι πήγαιναν στην Αφρική τον 18ο αιώνα για να μαζέψουν σκλάβους !!! Αυτή τη σειρά δεν τη θυμάμαι, καθόσον ήμουν πολύ μικρός όταν παιζόταν [πήγαινα στο Νηπιαγωγείο]. Αλλά μια - δυο φορές που είχα επιχειρήσει να την παρακολουθήσω, είδα σκηνές με τους λευκούς να βασανίζουν τους μαύρους και .... πλάνταξα στο κλάμα και στη στεναχώρια !!!!

Τέλος, τον Asner τον θυμάμαι να πρωταγωνιστεί σε μια όμορφη ταινία που προβλήθηκε στην Κρατική Τηλεόραση στα μισά των 80ς [η παρουσιάστρια τον προλόγισε : "τον πρωταγωνιστή τον ξέρουμε από τη σειρά "Λου Γκραντ" !!! ] !!! Η υπόθεσή της ήταν η εξής : Ο μεσήλιξ Άσνερ ερωτεύεται μια πολύ μικρότερή του και κάνει δεσμό μαζί της. Μάλιστα, επειδή η κοπέλα έπαιζε πιάνο της έκανε δώρο ένα πιανάκι - μπιμπελό που βγάζει μουσική. Και η κοπέλα του απάντησε : "να, με έκανες πάλι και σε ερωτεύτηκα" !!!! [μάλιστα .... αυτή η σκηνή είχε επηρεάσει και μένα, κάποιες φορές έκανα δώρο για τα γενέθλιά τους σε φίλους ή φίλες που παίζανε πιάνο πιανάκια - μπιμπελό - μουσικά κουτιά #) #) #) :flower: ..... ] ..... Τελικά, όμως, ο Άσνερ κατάλαβε ότι δεν έπρεπε να αφήσει την οικογένειά του [όσο κι αν η μικρή τον είχε ερωτευθεί] και γι' αυτό διέκοψε το δεσμό του και .... αφοσιώθηκε ξανά στη σύζυγο και στα παιδιά του. Όμως ... για μια ακόμη φορά θυμάμαι λεπτομέρειες αλλά .... δεν θυμάμαι τον τίτλο της ταινίας :xm: :xm: :xm: ......
 
Αφου τα γραφεις που τα γραφεις, και τα γραφεις και καλα, και καλη μνημη εχεις - παρουσιασε και μερικα στοιχεια παραπανω ;)

Πχ το imdb link http://www.imdb.com/title/tt0075528/

και το opening theme απο youtube

Για τις "Ριζες" εχουμε ηδη thread εδω

Οσο για την ταινια που λες - ειναι το "Family Man" (1979)
 
"Οσο για την ταινια που λες - ειναι το "Family Man" (1979)"

Eιλικρινά, σε ευχαριστώ πάρα - πάρα πολύ γι' αυτήν την πληροφορία ......

Όσο για τα άλλα που γράφεις .... έχεις δίκιο αλλά .... αναγνώρισέ μου το "ελαφρυντικό" ότι είμαι κάααπως "ηλεκτρονικά αναλφάβητος", δεν γνωρίζω πολλά "κόλπα" με τον υπολογιστή oops oops, oops ....
 
Πίσω
Μπλουζα