Μήπως γνωρίζετε;

Lux Interior

RetroWannaBe
Joined
18 Δεκ 2008
Μηνύματα
59
Αντιδράσεις
10
Μήπως γνωρίζετε; (1974)


Retrodb:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9C%CE%AE%CF%80%CF%89%CF%82_%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CF%84%CE%B5_;




Το "Μήπως γνωρίζετε;" της ΥΕΝΕΔ με παρουσιαστή τον κομφερανσιέ 'Ικαρο και βοηθό (νομίζω) την Ρένα Καπιτσαλά, πολύ πριν η τελευταία παρουσιάσει το "Να, η ευκαιρία", νομίζω οτι ήταν το πρώτο ιστορικά quiz της ελληνικης τηλεορασης.

Ηταν ενα τυπικό τηλεπαιχνιδι (ειχα την επιτραπεζια βερσιον) με θεματολογικες κατηγοριες ερωτησεων (γεωγραφια, ιστορια κλπ).

Ο Ικαρος που παρουσίαζε και την εκπομπη της ΕΛΠΑ, την πρωτη για τους φιλους του αυτοκινήτου και μουσικο σήμα το "Τhe End" από το "white album" των Beatles.

http://lefobserver.blogspot.com/2008/10/blog-post_7517.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου είχε κάνει εντύπωση η μουσική του "Μήπως γνωρίζετε" αλλά, δεν ξέρω πως λέγεται το κομάτι και ποιός το έχει συνθέσει. Πρέπει να είχε κάποιο πρωτόγονο αναλογικό synthesizer και φλάουτο και τύμπανα. Θυμάται κανείς από ποιό κομάτι ήταν η μουσική;
 
Τηλεπαιχνίδι της ΥΕΝΕΔ, με παρουσιαστή τον Ίκαρο Κανελλόπουλο. Συνεργάτες του ήταν η παρουσιάστρια Ρένα Καπιτσαλά, γνωστή αργότερα από την παρουσίαση του Να η ευκαιρία, και η Ρένια Πέτσα. Το παιχνίδι ξεκίνησε το 1974 και συνεχίστηκε το 1976, όπως φαίνεται και στο απόκομμα από εφημερίδα (αφορά την 13/2/1976). Μεταδιδόταν Παρασκευή, στις οκτώ το βράδυ και διαρκούσε τρία τέταρτα.
 
stakovios είπε:
Τηλεπαιχνίδι της ΥΕΝΕΔ, με παρουσιαστή τον Ίκαρο Κανελλόπουλο. Συνεργάτες του ήταν η παρουσιάστρια Ρένα Καπιτσαλά, γνωστή αργότερα από την παρουσίαση του Να η ευκαιρία, και η Ρένια Πέτσα. Το παιχνίδι ξεκίνησε το 1974 και συνεχίστηκε το 1976, όπως φαίνεται και στο απόκομμα από εφημερίδα (αφορά την 13/2/1976). Μεταδιδόταν Παρασκευή, στις οκτώ το βράδυ και διαρκούσε τρία τέταρτα.
Τώρα που το ξαναβλέπω, θα μπορούσε αυτή η Ρένια Πέτσα, να είναι η Ράνια Πέτσα τηλεπαρουσιάστρια της ΥΕΝΕΔ εκείνη την εποχή και μετέπειτα Ράνια Μιχελή; Το παιχνίδι όχι απλώς συνεχίστηκε, αλλά εισήλθε και στην δεκαετία του 1980!

Το 1976 μεταδίδεται στις 8 το βράδυ.

Το τηλεπαιχνίδι έκανε πρεμιέρα την δεκαετία του ' 80 στην ΥΕΝΕΔ την Κυριακή, 2/3/1980, στις 18:30. Μεταδόθηκε το 1980 και το 1981 και τελευταία το βλέπουμε στις 26/12/1981 στις 5:30 το απόγευμα, ασπρόμαυρο. Ήταν παιχνίδι για μαθητές Λυκείων και παρουσίαζε ο Ϊκαρος Κανελλόπουλος με συνεργάτιδα τη Ρένα Καπιτσαλά.
 
ρε παιδες ο Ικαρος ζει??
 
don dokken είπε:
ρε παιδες ο Ικαρος ζει??
Όχι, φίλε μου, πέθανε σχεδόν ξεχασμένος, στις 20/3/1993. Ξεχασμένος με την έννοια ότι η είδηση πέρασε στα "ψιλά" των εφημερίδων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορεί κάποιος να μας βρει το σήμα του "Μήπως Γνωρίζετε;" Διακαής πόθος και για μένα...
 
panp είπε:
Μπορεί κάποιος να μας βρει το σήμα του "Μήπως Γνωρίζετε;" Διακαής πόθος και για μένα...
Φίλε panp, μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι το σήμα είναι αυτό; Με βάση τις περιγραφές, μάλλον είναι αυτό; Έφτιαξα μια αναπαράσταση με την αυθεντική μουσική από το αρχείο του χρήστη manos311, τον οποίο ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τις θύμησες που ξύπνησε. Έφτιαξα λοιπόν ένα σύντομο βίντεο με τίτλους- υποτίθεται- αρχής...

 
stakovios είπε:
Φίλε panp, μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι το σήμα είναι αυτό; Με βάση τις περιγραφές, μάλλον είναι αυτό;
Το επιβεβαιώνει ο Rinus : Ναιιιι .... η μουσική της έναρξης του τηλεπαιχνιδιού ήταν αυτή !!! Όταν ήμουνα μικρούλης τη λάτρευαααα .... Αφού, να σκεφθείτε, σε εκείνη την ηλικία - κάπου 8 ετών - προσπαθούσα να ... μιμηθώ τους ήχους που έκανε το συνθεσάιζερ της μουσικής : του - του - του - του - ντου - ντου ...... Αλλά και μέχρι σήμερα ... δεν την "ξεπέρασα" αυτή τη μουσική !!! Έτσι, όταν πριν λίγα χρόνια πήγα στο home studio του πληκτρά Γιώργου Στεφανάκη [ex Πελόμα Μποκιού] να ηχογραφήσω κάτι δικά μου πράγματα, όταν με ρώτησε : "τι ήχο από συνθεσάιζερ θέλεις να σου βάλω σε αυτό το τραγούδι" ??? του απάντησα αβίαστα : "να, κάνε το να θυμίζει ... τη μουσική από το τηλεπαιχνίδι "Μήπως γνωρίζετε" ???", η οποία μού άρεσε πολύ όταν ήμουνα μικρούλης" !!! Κι όταν ο ήχος από τα πλήκτρα, που έβαλε ο κος Στεφανάκης, προσέγγισε κάπως τον ήχο της μουσικής του "Μήπως γνωρίζετε" [που με έχει στοιχειώσει από παιδάκι] ... η χαρά μου δεν περιγραφόταν #) #) #) .....

Επίσης, λάτρευα και την άρθρωση του Ίκαρου Κανελλόπουλου !!! Δυστυχώς, όμως, το τηλεπαιχνίδι δεν μπορούσα να το παρακολουθήσω, επειδή το επίπεδό του ήταν .... πολύ "υψηλό" για να το παρακολουθησει ένας 8χρονος !!! Ακόμη δεν ειχα αποκτήσει την απαραίτητη παιδεία για να το απολαμβάνω ... Και ... μπορώ να πω ότι, ως μικρούλης, ψιλο-σπαζόμουν με αυτό : "αααχ, γιατί να μην είμαι μεγαλύτερος να μπορώ να το καταλαβαίνω αυτό το παιχνίδι" ??? Έτσι, οι ελάχιστες αναμνήσεις μου περί αυτού έχουν "συγκρατήσει" ότι κάθε επεισόδιό του διεξαγόταν σε κλίμα αξιοπρέπειας, & σοβαρότητας και ότι οι συμμετέχοντες παίχτες έπρεπε να διαθέτουν ευρυμάθεια και να είναι καλά "διαβασμένοι" ... Πραγματική "μήπως γνωρίζετε;" φάση .....

Δεν βρίσκω λόγια να ευχαριστήσω όσους φρόντισαν να φτάσει στα αυτιά μου, μετά από τόοοοσα χρόνια, η εναρκτήρια μουσική του τηλεπαιχνιδιού !!! του - του - του - του - ντου - ντου . :flower: :flower: :flower:
 
Βεβαιότατα και είναι αυτό το σήμα. Η δική μου περιέργεια "ξεδίψασε" λίγες βδομάδες πριν, σε εκείνες τις ηχογραφημένες κασέτες που ανέβηκαν σε άλλο post, όπου τελικά είχε διασωθεί το επίμαχο σήμα... Βέβαια δεν ξέρουμε ούτε τιτλο ούτε συνθέτη, αλλά από δω και πέρα ίσως τα ειδικά sites που αναγνωρίζουν νότες και σου βρίσκουν τίτλους, να κάνουν δουλειά (επιστημονική φαντασία μου ακούγεται, αλλά νομίζω ότι υπάρχουν, χωρίς να ξέρω και λεπτομέρειες...)

Επόμενος διακαής πόθος το σήμα "Από τη θέση του οδηγού", που όλοι έχουμε στα αυτιά μας πάνω από τις γκαζιές του Βατάνεν στο Πάικς Πικ, αλλά δεν έχουμε ακούσει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα