Μίνι Κουίζ: Ερωτευμένοι με τη Μάγδα

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.506
Αντιδράσεις
28.073
Η Μιμη Ντενιση ηταν υπεροχη κατα τη γνωμη μου ως Μαγδα, στη σειρα Ο Θανατος του Τιμοθεου Κωνστα. Ο ρολος της ταιριαζε γαντι. Πολυ ομορφη, αριστοκρατικη, σοβαρη, λιγακι σνομπ, και πανω απ' ολα τρομερα ερωτευσιμη.

Απο το πρωτο μεχρι το εικοστο δευτερο, τελευταιο επεισοδιο, αρκετοι αντρες επεσαν θυματα της γοητειας της και βρεθηκαν απο απλως τσιμπημενοι εως και βαθια ερωτευμενοι μαζι της.

Αναφερετε οσους περισσοτερους θυμαστε....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωωωωω! Τώρα μάλιστα :)

Οι πάντες ... :p

Λοιπόν:

1. Ο άντρας της Τιμόθεος (αφού την παντρεύτηκε :p )

2. Ο εραστής της Απέργης (και την πάτησε :p )

3. Ο ανιψιός εκ Παρισίων Νικόδημος (ο τυχεράκιας στο τέλος :p )

4. Ο έτερος ανιψιός Άλεξ (τον καημένο :( )

5. Ο δικηγόρος Μελαχρινός (αυτόν δεν τον χώνευε η Μάγδα)

κι αν θυμάμαι καλά κι ο Ιταλός Μαλατέστα το φλερτάκι του το έκανε στην Ύδρα :)

Αααα! Κι ο Μπέκας εδώ που τα λέμε όλο στα κοπλιμέντα και στην εκτίμηση ήταν ;)
 
Retrofan, εκανες One Woman Show! Σου αξιζουν πολλα Μπραβο!!

Υστερα απο την απαντηση σου, βλεπουμε οτι η ερωτηση του κουιζ θα επρεπε να ειναι "Ποιοι αντρες δεν υπηρξαν ερωτευμενοι με τη Μαγδα"!

Σαφως και ο Μπεκας ηταν λιγο τσιμπημενος με την ωραια κυρια Κωνστα. Οταν ετοιμαζοταν να συναντηθει μαζι της, φτιαχνοταν μια ωρα στον καθρεφτη, χωρια τα καλογυαλισμενα παπουτσια και η καινουργια γραβατα! Για μενα βεβαια, η πιο τραγικη φιγουρα ηταν ο Αλεξ, βαθια και απελπισμενα ερωτευμενος με τη θεια του (αν και αυτος επεμενε να την αποκαλει ξαδελφη του). Ο Τακης Χρυσικακος ηταν εξαιρετικος σε εναν ρολο που νομιζω οτι χαρακτηρισε την καριερα του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικά τον Χρυσικάκο τον ξεχώρισα στο "Σταύρωση χωρίς Ανάσταση".

Ωστόσο ακόμα θυμάμαι την πρώτη (ή από τις πρώτες) ατάκες του στον "Τιμόθεο Κώνστα".

Τον ρωτάει η Ντενίση σε μια δεξίωση τι κάνει και η απάντηση:

"Πλήττω αξιοπρεπώς":D
 
υπήρχε τετεοια σειρα; μαγδαλινη η θαυματουργή, πρωτη φορά το ακούω!!
 
Θα ψαξω στο βιβλίο ''ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα'' να δω την εκεί ακριβή περιγραφη της Μάγδας αν και θυμάμαι πως ο Μαρής της μπλέκει το ''εγκώμιο'' αλλά να δω αν η λογοτεχνική εμφάνιση ταιριαζε και στην τηλεοπτική :) Κατι βρηκα '' Δεν ήταν απλώς μια πολύ όμορφη γυναίκα, ήταν κάτι πολύ περισσότερο και διαφορετικό. Τα μεγάλα μάτια της είχαν μια έκφραση αδυναμίας, από κείνες που κάνουν έναν άνδρα να αισθάνεται την επιθυμία να προστατεύσει τον κατόχό τους''
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημένος Μαρής! :heartcloud:

Έχει αυτήν την εκπληκτική ικανότητα να ζωγραφίζει στα μάτια της φαντασίας σου τους ήρωες και τα τοπία! :)

Περιττό να πω ότι σε κάποια μέρη, τα περιγράφει τόσο έντονα που το υποσυνείδητό μου δημιουργεί πλασματικές αναμνήσεις, λες και είχα ζήσει εκείνες τις εποχές και τις νοσταλγώ κιόλας! :D

Τεσπα, πλατιάζω, απλά η συγκεκριμένη περιγραφή είναι από τις πολύ προσφιλείς του Μαρή, όταν θέλει να περιγράψει μια ωραία / μοιραία γυναίκα! :)
 
Η 'Μάγδα' όπως την είδα ενσαρκωμένη από την Μ. Ντενίση με αφήνει παντελώς αδιάφορο.

Ήταν πράγματι "αριστοκρατικη, σοβαρή, λιγακι σνοπμπ" αλλά "πάνω απ' όλα ερωτευσιμη" για μένα κατηγορηματικά όχι.

Η εντύπωσή μου είναι υποκειμενική και οφείλεται καταρχήν στη συγκεκριμένη ηθοποιό αλλά και στον ρόλο της στην ιστορία.

Στον "συμβολαιογράφο" η παρουσία της ήταν πολύ καλύτερη αλλά εκεί η μοιραία γυναίκα ήταν η κόρη του συμβολαιογράφου

- για πολλούς λόγους που δεν μπορούν να παρουσιαστούν εδώ.

Ίσως θα ήταν ενδιαφέρον να συγκριθούν κάποιες γυναίκες από διαφορετικά μυθιστορήματα του Γ. Μαρρή,

ως προς την εμφάνιση και τον χαρακτήρα τους.

Π.χ. η Τζούλια ή η Λευκή από το "μυστικό του άσπρου βράχου" με την Μάγδα από τον "θάνατο του Τ. Κώνστα".

Έχω διαβάσει μόνο το πρώτο και ως εκ τούτου δεν θα επιχειρήσω μια τέτοια σύγκριση.

Αν και οι ιστορίες είναι εντελώς διαφορετικές, διαβλέπω ότι οι δυο χαρακτήρες έχουν κοινά σημεία - τουλάχιστον τηλεοπτικά.

Π.χ. η Τζούλια (που την υποδυόταν η Όλγα Πολίτου) ήταν επίσης "αριστοκρατικη, σοβαρή, λιγακι σνοπμπ" όπως και η Μάγδα.

Στο νήμα για την "εξαφάνιση του Τ. Αυλακιώτη", πριν από πολύ καιρό, συζητήθηκαν κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία

για τους χαρακτήρες των γυναικών και τον ρόλο τους στην ιστορία αυτή....

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Μαρής στους κύκλους που κινούνταν, δημοσιογραφικούς και κοσμικούς, θα είχε γνωρίσει σίγουρα γυναίκες σαν την Μάγδα Κώνστα, αριστοκρατικές με δυναμισμό και γοητεία, οπότε Μαριάννα η περιγραφή είναι καταλυτική στην φαντασία μας :) γιατί ίσως περιγραφει κάτι πραγματικό. Οφ τόπικ αλλά εμένα μου έκανε εντύπωση η περιγραφή της Μυρτώ στο έγκλημα και κολωνάκι αλλά ας μην επεκταθώ( είχε κάτι το γήινο, ένα κορίτσι της διπλανής πόρτας που τίμια βγάζει το ψωμί του)!

bambinella 100 είπε:
Retrofan, εκανες One Woman Show! Σου αξιζουν πολλα Μπραβο!!Υστερα απο την απαντηση σου, βλεπουμε οτι η ερωτηση του κουιζ θα επρεπε να ειναι "Ποιοι αντρες δεν υπηρξαν ερωτευμενοι με τη Μαγδα"!

Σαφως και ο Μπεκας ηταν λιγο τσιμπημενος με την ωραια κυρια Κωνστα. Οταν ετοιμαζοταν να συναντηθει μαζι της, φτιαχνοταν μια ωρα στον καθρεφτη, χωρια τα καλογυαλισμενα παπουτσια και η καινουργια γραβατα! Για μενα βεβαια, η πιο τραγικη φιγουρα ηταν ο Αλεξ, βαθια και απελπισμενα ερωτευμενος με τη θεια του (αν και αυτος επεμενε να την αποκαλει ξαδελφη του). Ο Τακης Χρυσικακος ηταν εξαιρετικος σε εναν ρολο που νομιζω οτι χαρακτηρισε την καριερα του.
χε, χε λιγάκι δύσκολο ο λογοτεχνικός Μπέκας να ερωτευότανε μια ωραία κοσμική κυρία, ναι μεν θα εκτιμούσε το ωραίο αλλά σαν χαρακτήρας ήταν πιο φλατ για να φτιαχνεται στον καθρεπτη να την συναντησει( νομίζω πως ο τηλεοπτικός Ξενιδης προσέδωσε άλλη γοητεία :) στον συμπαθη Μπέκα) . Και ένας άλλος χαρακτηρισμός για την Μάγδα Κωνστα -πάλι με λίγες γραμμές ο Μαρής κατορθώνει να ''ζωγραφίσει'' την σαγήνη της'' ''Κάτι μου έλεγε να φυλαχτώ από την γοητεία της , αυτη την γοητεία που με κύκλωνε σαν ένα δυνατό άρωμα''! ε, τα λέει όλα με λίγα λόγια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να δώσουμε τα εύσημα σε Σπυρο και Αποστόλου που αν και γνήσια αρσενικά και οι δυο, ή γοητεία της Μαγδας πέρασε και δεν τους ακούμπησε καθολου?δεν θα κάνανε απολύτως τίποτα να την κατακτήσουν ο καθένας για τους δικούς του λόγους.
 
Να δώσουμε τα εύσημα σε Σπυρο και Αποστόλου που αν και γνήσια αρσενικά και οι δυο, ή γοητεία της Μαγδας πέρασε και δεν τους ακούμπησε καθολου?δεν θα κάνανε απολύτως τίποτα να την κατακτήσουν ο καθένας για τους δικούς του λόγους.
Επισης ουτε ο Μπακολας μεχρι στιγμης εχει εκφρασει θαυμασμο για την ωραια Μαγδα. Και, αν θυμαμαι καλα, κατι τετοιο δε συμβαινει ποτε τελικα.
 
Καλά ο Μπακολας ειχε καψουρευτει το Λουλακι οποτε δεν είχε μάτια γι άλλη. Και δεν νομίζω τύπος λαϊκός , του λιμανιού ,να του άρεσε ποτέ ή αριστοκρατική Μαγδα, ίσως γι αυτό ακριβώς  δεν άρεσε και στον Αποστολου. Θέλανε τραγουδιαρες με επίπεδο πιο λαϊκο να είναι πιο υπό. Ο Ξανθός αν δεν είχε μπλεξίματα θα ορμούσε..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ο Μαλατεστα δεν έδειξε ποτέ ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την Μαγδα , τυπικές σχεσεις είχαν.
 
Και ο Μαλατεστα δεν έδειξε ποτέ ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την Μαγδα , τυπικές σχεσεις είχαν.
 ο Μαλατεστα ηταν  χρονια"τσιμπημενος" με την Ιρμα , ισως να παρεμεινε στο θανατηφορο "παιχνιδι" με το θησαυρο και μετα το θανατο της οχι τοσο για το θησαυρο αλλα για να ανακαλυψει το δολοφονο της
 
Katerinak πολύ πολύ σωστά αυτό πιστεύω και γω , μπράβο του ,ήταν εκεί ερωτευμένος, δεν είχε μάτια για άλλη και ή Ιρμα ήταν άστατη.

Oπως είπε και ο Μπακολας στον Ξανθο εγώ δεν μιλάω με σουσουδες χα χα οπότε ή Μαγδα δεν είχε μέλλον μαζί του!
 
Πίσω
Μπλουζα