Μακριά γαϊδούρα!

demis

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
466
Αντιδράσεις
58
picture.php


Ένα μυθικό παιχνίδι, που καταπόνησε πολλές μεσούλες... στα μαθητικά μας χρόνια και είναι συνώνυμο του ΧΑΒΑΛΕ (όχι του λυκειάρχη από το Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα). Ευτυχώς τα παιδιά το παίζουν ακόμα και σήμερα. Θυμάμαι ότι πρώτοι πηδούσαν οι πιο μικρόσωμοι και λεπτοί, γιατί πήγαιναν μακρύτερα, και ύστερα ακολουθούσε ο εφιάλτης... οι γεματούληδες!

Εκεί... [ame=http://www.youtube.com/watch?v=mO-OkqlScrM]στέναζαν και τα παλικάρια!

http://www.youtube.com/watch?v=sKMutdpoAVA

Αυτοί "κλέβουν"...

μτφ. στο youtube: Far Female Donkey!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όμορφο αλλά και επικίνδυνο παιχνίδι. Υπάρχει περιστατικό με μαθητή που έμεινε ανάπηρος από το παιχνίδι αυτό. Χαλάρωσε όταν χτύπησε το κουδούνι για μάθημα με αποτέλεσμα ο μαθητής που πήδηξε απάνω του να τον τραμαυτίσει σοβαρά στον αυχένα.
 
Έχω την εντύπωση πως πρέπει να μεταφερθεί,γιατί εδώ μιλάμε για παιχνίδια υλικά,έχω πετύχει σε άλλο μέρος του forum να μιλάνε για τέτοια παιχνίδια όπως μακριά γαϊδούρα,κρυφτό κυνηγητό κλπ,νομίζω στις σχολικές αναμνήσεις!
 
Βέβαια "μακρυά γαιδούρα" ήταν η επίσημη ονομασία, αλλά εμείς το παίζαμε ως "Τσανταλίνα Μανταλίνα", και (εκεί που ξέρεις) μια σωλήνα, πόσα είν' αυτάαα;
 
Ποσες φορες εχω φαει το κεφαλι μου με αυτο το παιχνιδι!!

(Saboter & Dinο εχετε πολυ γελιο.... :rofl: :rofl: :rofl: )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχαχα! Το λέγαμε μακριά γαϊδούρα αλλά όταν τρέχαμε να πηδήξουμε φωνάζαμε όλο πάθος και μπρίο "Της γαϊδάαααααρας μας τα μήλα!!!!" (μη με ρωτάτε γιατί, ιδέα δεν έχω!)

Αλλά κάπου έχω ακούσει και το Τσανταλίνα-Μανταλίνα...
 
μακραν το πιο hardcore ομαδικο παιχνιδι. Απορω πως δεν μειναμε μισοι μιας και καναμε απιστευτες καφριλες. Το παιζαμε μεχρι το λυκειο. Εκει να δεις νταγλαραδες με μαρτινς και βερμαχτ να σαλταρουν και ο απο κατω να τρωει την αρβυλα στην μαπα ή σε κανα πλευρο. Πρωτα εφευγαν οι λεπτοι για να πανε μεσα μεσα, μετα ηταν η σειρα της δικης μου κλασης, γεροδεμενοι. Και μετα.... ω ρε παναγια μου. Εσκαγαν τα βαρεων βαρων και με φορα. Εχει τυχει να παρει καποιος τοση φορα που να περασει ακομα και το ''μαξιλαρι'' και να σκασει στην μαντρα απο πισω. Πολυ γελιο.... και πονος...
 
Το έχω ακούσει και Σαντολίνο Μαντολίνο, που θύμιζε και το μαντολίνο και τον... Παντοφλίνο στο Μίκυ Μάους, τον συνένοχο του Φούμφο.
 
από το 92 που παίξαμε τελευταία φορά στην γ΄λυκείου, ακόμα πονάνε τα κόκκαλά μου...

πάντως, αυτό το παιχνίδι ήταν και η αφορμή να εκδηλωθεί το αίσθημα μεταξύ της αρχοντιάς μου και μιας κοπέλας από άλλο τμήμα που κοιτούσε (μαζί με όλο το σχολείο) το παιχνίδι

οπότε έχω ευχάριστες αναμνήσεις (μαζί με κάτι πόνους στη μέση όταν αλλάζει ο καιρός)
 
Αρχίσαμε στο δημοτικό το συγκεκριμένο παιχνίδι αν και εγώ το ψιλοαπέφευγα, μιας και τότε ήμουν αρκετά μικροκαμωμένος.Γυμνάσιο-Λύκειο δεν αφήναν οι καθηγητές, οι οποίοι δεν σήκωναν κουβέντα για αυτό το θέμα.Φυσικά στις εκδρομές δεν μπορούσαν να βρίσκονται παντού...
 
Μακριά Γαϊδούρα παίζανε οι συμμαθητές μου στις εκδρομές. Προσωπικά ποτέ δεν θα ήθελα να παίξω αλλά μόνο να βλέπω. Μια και λέτε για ατυχήματα ένας ξάδερφος μου έπαιζε και έσκασε στο σβέρκο του ένας παχύς και τον τρέχανε στο νοσοκομείο. Να ένα κολλάρο την άλλη μέρα γύρω από το λαιμό.
 
Απο τα πιο αγαπημενα παιχνιδια. Οποτε θελετε παιζουμε :D

Μπορει να βογκουσαμε αλλα γουσταραμε παρα πολυ.

Πολυ γελιο ειχε οταν καποιος επεφτε στραβα και πασχιζε να κρατηθει επανω. Χαμος μεχρι να γινει η διαδικασια με τα νουμερα.

Θυμαμαι και τους γονεις μας να παιζουν γαϊδουρα στις εκδρομες(οι αντρες) οταν ειμασταν μικροι. Εκει να δειτε "ξυλο"... :frypan:
 
αστείο αλλά επικίνδυνο παιχνίδι...δεν είχα συμμετάσχει σε αυτό...
 
Στη Σχολή Πρακτόρων του Βέγγου οι "πράκτορες" παιζουν μακριά γαιδούρα ,ή κάνω λάθος?
 
Στο Δημοτικο παιζαμε αν και δεν μου αρεσε,στο Γυμανσιο μονο την πρωτη χρονια στο υποστεγο ειχαν παιξει καποια παιδια, την δευτερη ειπε ο γυμναστης ''τερμα'' επειδη προξενουσε προβλημα στην μεση και τετοια.
 
Πίσω
Μπλουζα