Μαντάμ Μποβαρύ( Γκυστάβ Φλομπέρ)

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
13.888
Αντιδράσεις
15.021
Το βιβλίο αυτό η το λατρεύεις ή όχι, μεση οδός δεν υπάρχει η το διαβαζεις καταναγκαστικά να πεις πως διαβαζω ένα κλασσικό της γαλλικής λογοτεχνίας η με ευχαριστηση και αφουγκράζεσαι τι εχει να σου πει! πολλοί δεν ξερουν πως η εμμα μποβαρυ είναι αληθινό πρόσωπο και λεγότανε Ντελφιν Ντελαμάρ, ήταν φίλη της μητέρας του Φλομπέρ και ετσι ο γάλλος συγγραφεας εμπνεύστηκε την ξεχωριστη ιστορία της αφου ηταν κοντινη του/ εξαιτιας του βιβλιου ο Φλομπέρ θα λογοδοτησει σε δικαστηριο για την υποτιθέμενη ''ελευθερίοτητα '' του φυσικά σημερα το βλέπουμε με άλλη ματια, αυτό όμως θα τον εξοργισει καθως θεωρουσε πως υπήρχε μεγαλη υποκρισία και πως περα από μια ερωτικη ιστορια αυτος εσκαψε πιο βαθιά στην ανθρώπινη ψυχή!

Η εμμα μια κυρία εποχής με πολλά πάθη, ζωτικότητα και κλίση στον ρομαντισμό μα και στην αυθεντική αγάπη για τις απολαύσεις και την πολυτέλεια, ερχεται σε αντίθεση με τις συμβάσεις της εποχής της όταν ανακαλυπτει την πηγαια δύναμη του πλούτου σε έναν χορό, εκτοτε θέλει ετσι να ζει με οποιοδήποτε τίμημα. Παντρεμένη με έναν άοσμο και ασημο, ασημαντο γιατρό θέλει να ξεχωρίσει, να αποκτησει ταυτότητα και αυτό το κάνει αποκτώντας εραστη, θέλει να ζησει όσα δεν εζησε και γιάυτο παντρευτηκε και αρχικά για να βγει από το κενό περιβάλλον στο οποιο μεγάλωσε στο πλαι ενός αδιάφορου πατερα/ πάντα ψαχνει ξανα και ξανα νεες εμπειριες , ηδονές, απολαυσεις, δικαιολογημένα ναι κάποιες φορες άλλες πάλι όχι μιας και πέρα από τον ευατό της και πέρα από το ιδανικο του ΄΄ερωτα΄΄ δύσκολα αγαπά...ακομα και την κορη της την βαζει κατω από τις εμπειριες που θελει να ζησει, η εμμα κατά κάποιον τρόπο υπάρχει μέσα σε όλους τους ανθρώπους όπως θα παραδεκτει ο ιδιος ο Φλομπέρ.

Madame+Bovary.jpg
η μποβαρυ δημοσιευτηκε αρχικά σε συνέχειες στην Revue de paris μεχρι το 1857 να γινει αυτοτελές βιβλίο


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειχα πρωτοδιαβασει το βιβλιο πριν απο καμια δεκαρια χρονια.

Σε ορισμενα σημεια του μου αρεσε πολυ, ηταν παραστατικο με πολυ ζωντανες περιγραφες. Σε αλλα παλι, με εκανε να βαριεμαι γιατι το εβρισκα ανουσιο και κουραστικο.

Καλο σε γενικες γραμμες, αλλα απο τη στιγμη που με κουρασε δεν το θεωρω αριστουργημα.
 
Μπάμπι αγάπησες καθόλου την εμμα; :) δυσκολα αγαπιέται η αληθεια
 
Σιγα μην την αγαπησω... :) Ηταν ενα επιπολαιο χαζοπουλι που εμπιστευοταν τον καθενα.
 
Πραγματικά αντιπαθέστατη η κυρά Μποβαρί (αλλά και ο κύρης της δεν ήταν και σπίρτο). Το βιβλίο συμπαθητικό μεν ξεθωριασμένο από τα χρόνια δε
 
θεωρείται ένα από τα καλύτερα μυθιστορήματα της γαλλικής λογοτεχνίας. Πραγματικά σε ορισμένα σημεία η περιγραφή είναι πολύ ζωντανή.

Είχα διαβάσει το βιβλίο στα ελληνικά και γαλλικά όμως λόγω του ότι το βιβλίο ήταν ογκώδες δεν με ενθουσίασε τόσο...

το γαλλικό βιβλίο madame-bovary-535994.jpg
 
Προβολή συνημμένου 135864

κουκλα, εμμα μποβαρυ

και βιβλίο στα ελληνικά

μπέτυ το διαβασες στα γαλλικά;; μα πρεπει να΄χεις πολύ καλές γνωσεις και αριστο επίπεδο στην γαλλική γλώσσα, δεν είναι ευκολο βιβλίο

πολυκύμαντος ο ψυχισμός της εμμας, μια θέλει να επιστρεψει στον συζυγο( που είναι κουτος κατά κάποιον τρόπο) μια στους εραστες της. μια στην καθημερινοτητα μιας στην ερωτική εξαρση και στο κρυφτούλι

Photo-0665.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με αυτό το βιβλίο, έπαθα το εξής. Ενώ ήθελα να το διαβάσω πολύ (είχα ακούσει την ιστορία του βιβλίου αλλά άλλο είναι φυσικά να το διαβάζεις ο ίδιος) τελικά όταν ξεκίνησα να το διαβάζω πριν πολλά χρόνια, μου φάνηκε τόσο βαρετό, τόσο μίζερο που δεν το τελείωσα ποτέ. Ή μάλλον όχι. Ψέμματα λέω. Πήδηξα τις σελίδες, είδα το τέλος και δεν το ξανάνοιξα. Δε ξέρω γιατί, δε μου άρεσε ούτε ο τρόπος περιγραφής, ούτε η ηρωϊδα.
 
Με αυτό το βιβλίο, έπαθα το εξής. Ενώ ήθελα να το διαβάσω πολύ (είχα ακούσει την ιστορία του βιβλίου αλλά άλλο είναι φυσικά να το διαβάζεις ο ίδιος) τελικά όταν ξεκίνησα να το διαβάζω πριν πολλά χρόνια, μου φάνηκε τόσο βαρετό, τόσο μίζερο που δεν το τελείωσα ποτέ. Ή μάλλον όχι. Ψέμματα λέω. Πήδηξα τις σελίδες, είδα το τέλος και δεν το ξανάνοιξα. Δε ξέρω γιατί, δε μου άρεσε ούτε ο τρόπος περιγραφής, ούτε η ηρωϊδα.
 
αριαδνη είπε:
Προβολή συνημμένου 135864κουκλα, εμμα μποβαρυ

και βιβλίο στα ελληνικά

μπέτυ το διαβασες στα γαλλικά;; μα πρεπει να΄χεις πολύ καλές γνωσεις και αριστο επίπεδο στην γαλλική γλώσσα, δεν είναι ευκολο βιβλίο

πολυκύμαντος ο ψυχισμός της εμμας, μια θέλει να επιστρεψει στον συζυγο( που είναι κουτος κατά κάποιον τρόπο) μια στους εραστες της. μια στην καθημερινοτητα μιας στην ερωτική εξαρση και στο κρυφτούλι
Πραγματι δεν ειναι ευκολο βιβλίο όταν το διαβαζεις στα γαλλικα, όμως επειδή το ειχαμε στη σχολή αναγκαστηκα να το διαβασω, εχοντας παραλληλα και το ελληνικό βιβλίο όταν δεν καταλαβαινα κατι...
 
TZELASO είπε:
Με αυτό το βιβλίο, έπαθα το εξής. Ενώ ήθελα να το διαβάσω πολύ (είχα ακούσει την ιστορία του βιβλίου αλλά άλλο είναι φυσικά να το διαβάζεις ο ίδιος) τελικά όταν ξεκίνησα να το διαβάζω πριν πολλά χρόνια, μου φάνηκε τόσο βαρετό, τόσο μίζερο που δεν το τελείωσα ποτέ. Ή μάλλον όχι. Ψέμματα λέω. Πήδηξα τις σελίδες, είδα το τέλος και δεν το ξανάνοιξα. Δε ξέρω γιατί, δε μου άρεσε ούτε ο τρόπος περιγραφής, ούτε η ηρωϊδα.
Και για μένα ήταν τόλμημα και πρόκληση η προσπάθεια γιατι το διάβασα καλοκαίρι με 40 βαθμούς έξω
 
Κοιτα να δεις, εγω ναι την αγαπησα την ηρωιδα, ισως διεκρινα στην ζωη της κάτι που το έχουμε όλοι μας, ποτέ δεν καθόμαστε ήσυχοι στα αυγά μας
 
Τζελάσο εχεις διαβασει την μεγαλη χιμαιρα του καραγατζη ; η μαρίνα, η ηρωιδα του βιβλιου εχει πολλα κοινα με την εμμα μποβαρυ
 
Όχι, δεν την έχω διαβάσει. Να μια καλή ευκαιρία. Το άλλο Σάββατο φεύγω για διακοπές. Θα ψάξω να το βρω το βιβλίο και θα το αγοράσω. "Η Μεγάλη Χίμαιρα" λοιπόν. Ελπίζω να το βρω και ελπίζω να μην απογοητευθώ. :) Ευχαριστώ πολύ Αριάδνη. :flower:
 
Ωραία... Θα το βρω και θα το διαβάσω. Άσχετο τώρα, αλλά διάβασα αυτό που έγραψε ο Καραγάτσης για τη Μήδεια. Δεν ξέρω αν έχει σχέση με το βιβλίο αλλά ο Καραγάτσης κάνει μεγάλο λάθος (κατά τη γνώμη μου πάντοτε) όταν λέει ότι η Μήδεια ήταν ο φυσιολογικός άνθρωπος που ξέφυγε λόγω του ερωτικού πάθους. Η Μήδεια σκότωσε τον αδελφό της και τον έκοψε κομμάτια τα οποία έριχνε στη θάλασσα για να καθυστερήσει τον πατέρα της που κυνηγούσε τους Αργοναύτες. Πιστεύω λοιπόν, ακριβώς το αντίθετο από τον Καραγάτση. Η Μήδεια δεν ήταν καθόλου "φυσιολογικός άνθρωπος". Ήταν κακιά και διεστραμμένη μέχρι το κόκκαλο, μέχρι το μεδούλι. Δεν υπάρχει το ταίρι της στην ελληνική μυθολογία, ακριβώς γιατί η περίπτωση της διαστροφής της είναι σπάνια (πολύ πέρα από τον φυσιολογικό άνθρωπο). Απλά έκρυψε τη φύση της για λίγο καιρό, επειδή ερωτεύτηκε τον Ιάσονα και ήθελε να τον σώσει από τα νύχια του πατέρα της. Από την στιγμή που ο Ιάσονας την παίρνει μαζί του στο καράβι της επιστροφής και αυτή σιγουρεύεται ότι είναι μαζί, η ανώμαλη φύση της αρχίζει να βγαίνει στην επιφάνεια με τον χειρότερο τρόπο και κορυφώνεται φυσικά χρόνια μετά με τη δολοφονία των παιδιών της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν θελησεις θα σου βρω το αναλογο θρεντ για τον καραγατση που χει ανοιξει ενα παλιο μελος , η ρετροφαν ! Εκει γινεται αναλυση παρα πολυ καλη για την μεγαλη χιμαιρα! Την ονομαζει μηδεια γιατι για χαρη του παθους της για τον κουνιαδο της θυσιασει την ιδια της την κορη οπως και η μποβαρυ θυσιαζει για τα παθη της το παιδι της που καταντα υπηρετρια
 
αριαδνη είπε:
Αν θελησεις θα σου βρω το αναλογο θρεντ για τον καραγατση που χει ανοιξει ενα παλιο μελος , η ρετροφαν ! Εκει γινεται αναλυση παρα πολυ καλη για την μεγαλη χιμαιρα! Την ονομαζει μηδεια γιατι για χαρη του παθους της για τον κουνιαδο της θυσιασει την ιδια της την κορη οπως και η μποβαρυ θυσιαζει για τα παθη της το παιδι της που καταντα υπηρετρια

Ούτως ή άλλως, θα ψάξω το βιβλίο για να το διαβάσω... :)
 
ε, αν το διαβάσεις θα δεις πως η Μαρίνα είναι ακόμα πιο ανικανοποίητη από την εμμα καθότι έχει έναν άνδρα που θα ζήλευε κάθε γυναίκα αλλά δεν στέκεται εκεί στην ευτυχισμένη της οικογενειακή ζωή, πάει παρακάτω...εντάξει η εμμα δεν περνά καλά με τον γιατρό της, έχει κάποιες δικαιολογίες! ο άνθρωπος γενικά είναι ανικανοποίητος με πολλές επιθυμίες για αυτό ο Φλωμπέρ είχε πει πως η ''μαντάμ Μποβαρύ είμαι εγώ'' και πιστεύω πως όλοι κάπου μέσα μας κρύβουμε μια Μαρίνα, γι'αυτό και η ηρωίδα του Καραγάτση είναι πάντα επίκαιρη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα