Μεταμορφώσεις (1974)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
526
Μεταμορφώσεις (1974)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Μεταμορφώσεις

Την βάζω στις κωμωδίες αν και θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και "πειραματική" (τουλάχιστον με βάση την εποχή που κυκλοφόρησε).

Πρόκειται για τις Μεταμορφώσεις του Γιάννη Κοκκόλη, ενός σκηνοθέτη άγνωστου στο ευρύ κοινό.

Την είχα πρωτοδει στο βίντεο πριν καμιά δεκαετία.

Πρωταγωνιστούν οι (αείμνηστοι) Βαγγέλης Καζάν, Δώρα Σιτζάνη, καθώς και οι: Ηλίας Λογοθέτης, Ρίτα Μπενσουσάν (Τα Κουρέλια Τραγουδάνε Ακόμα)

[video=youtube;22P4E5J-uM8]http://www.youtube.com/watch?v=22P4E5J-uM8&feature=related
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eιχε λογοκριθει την εποχη που πρωτοκυκλοφορησε

Ολόκληρος η υπόθεσις του έργου μεταφέρει εις τον ελληνικόν χώρον, ξένον και απαράδεκτον δια την ελληνικήν πραγματικότητα τρόπον ζωής (νομαδικόν- χιππισμόν-μηδενισμόν) κατά τρόπον υποσκάπτοντα και υπονομεύοντα τα θεμέλια της υγείας ελληνικής κοινωνίας
Ολο λεω να την δω αλλα κατι συμβαινει...το αποσπασμα τα σπαει χαχαχαχαχαχα!

Εχει δει κανεις το Πειραματόζωο (συμφωνα με αυτα που διαβαζω ειναι ενα Trοuman Show 23 χρονια πριν!!!!!) του ιδιου σκηνοθετη???

Edit: Εψαχνα στα bookmark μου...βρηκα ενδιαφερουσες αναρτησεις για τον Κοκκολη αλλα και την ταινια του Ερωτικες Στιγμες στο υπεροχο Δισκορυχειον και στο Artu
 
λιγο κουραστικες οι ταινιες του.αν μου επιτρεπεται η εκφραση.το πειραματοζωο οπως εχω διαβασει δεν κυκλοφορει στην ελλαδα καταπιν δικαστικης αποφασεως.επειδη ο πρωταγωνιστης ειχε κανει αγωγη οτι ολα γινονταν εν αγνοια του.και ουτε το ονομα του δεν γραφεται παρα μονο τα αρχικα.μετα απο 23 χρονια ο σκηνοθετης εκανε αγωγη στους δημιουργους του τρουμαν σοου οτι τον αντεγραψαν.την καταληξη δεν την ξερω αλλα η ταινια κυκλοφορει κανονικα.
 
Εκατσα και την ειδα σημερα ολοκληρη.

Η Σιτζανη παρα την κακη φωτογραφια, ηταν ΘΕΑ! Φανταζομαι εκεινη την εποχη που ηταν στα ντουζενια της, να την τραβαγε κανενας Κονιτσιωτης...θα μιλουσαμε για αντιπαλο δεος της Μπαρντο (υπερβολη αλλα γιου γκετ μάι πόιντ).

Πολυ ομορφη και η Μπενσουσαν. Αληθεια, ξερει κανεις τι απεγινε?

 


Ο Καζαν εξαιρετικος, ο Λογοθετης στο στοιχειο του. Καλο και το περασμα του Μπισλανη.


 


Ποια εκανε την φιλη-χορευτρια?


 


Κατα τα αλλα η ταινια μου φανηκε ασυνδετη, με αλματα λογικης, χωρις προσανατολισμο. Μαλιστα μου φανηκε οτι μερικα στοιχεια απλα "εκατσαν" τη στιγμη εκεινη (ουρανιο τοξο, ποντικι κτλ) και δεν ηταν σεναριακα. Εμβολιμες σκηνες, σκηνες ανευ προφανους νοηματος. Ψιλοασυνδετος με το σεναριο και ο χαρακτηρας που ενσαρκωνει ο Κερανιδης...αληθεια τι απεγινε αυτος?


 


Εχει παντως ρετρο πληροφοριες...πχ υπηρχε Airwick αποσμητικο μπανιου το 73 κτλ...
:) Καποια στιγμη θα παραθεσω φωτοζ...υπαρχουν 3 εδω

 


Αξιζει παντως να την δει κανεις ακομα και για τις δυο λαμπερες πρωταγωνιστριες...
 
What did I just watch? Αναφέρομαι στο trailer. Τώρα ψήνομαι να τη βρω να τη δω όλη.
 
Πάρε λαέ να έχεις. Έχω και σε πιο XL διάρκεια αλλά δεν... Εξαιρετικά cult τα άσματα...


Χαχαχαχαχαχαχα, σε αποθήκη σουβλατζίδικου μπήκε η καημενούλα η Κατερίνα (Ρίτα Μπενσουσάν) με πατάτες και κρεμμύδια τι άλλο ζώο was expected πως θα συναντούσε; Και η ξενόγλωσση μετάφραση κόβει ανάσες!!! Even a piece of bread will do = Τουλάχιστον να πάρει κάνα κομμάτι ψωμί...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Μαλιστα μου φανηκε οτι μερικα στοιχεια απλα "εκατσαν" τη στιγμη εκεινη (ουρανιο τοξο, ποντικι κτλ) και δεν ηταν σεναριακα.  


Χαχαχαχαχαχαχα, σε αποθήκη σουβλατζίδικου μπήκε η καημενούλα η Κατερίνα (Ρίτα Μπενσουσάν) με πατάτες και κρεμμύδια τι άλλο ζώο was expected πως θα συναντούσε; Και η ξενόγλωσση μετάφραση κόβει ανάσες!!! Even a piece of bread will do = Τουλάχιστον να πάρει κάνα κομμάτι ψωμί...
 
Πολύ παράξενη ταινία όντως του ελληνικου κινηματογραφου (ίσως η πιο παράξενη ελληνική ταινία που έχω δεί προσωπικά και ας υπάρχουν και πιο πειραματικές από αυτήν).Σίγουρα δεν την κατατάσεις ουτε στον παλιό ούτε στον νέο ελληνικό κινηματογράφο.Δεν κατατάσεται πουθενά.Ένα κινηματογραφικό παράδοξο του ελληνικού σινεμά.Έχω την ιδέα ότι την είχε προβάλλει η ετ1 ένα βράδυ κάπου το καλοκαίρι του 1990,νομίζω εκεί την πρωτοείχα δεί και μου φάνηκε πολύ περίεργη από τότε.Περίεργη αφήγηση με σκηνές σαν να ήταν να κοπούν από το μοντάζ αλλά να ξεχάστηκαν,διάλογοι και καταστάσεις σαν να γράφτηκαν από ένα παράλληλο σύμπαν,ασυγχρονισμός διαλόγων και σκηνών,περίεργα πειράματα του σκηνοθέτη (όπως η εξαφάνιση εμφάνιση για δέκατα του δευτερολέπτου του Γιώργου Τζιφού που είναι πεσμένος στο ασανσέρ),παράξενοι και σκοτεινοί μονόλογοι του Ηλία Λογοθέτη προς το τέλος και στην μέση της ταινίας,κουφό φινάλε,όλα αυτά απ' τον σκηνοθέτη Γιάννη Κοκόλη,σκηνοθέτη επίσης της πιο σπάνιας ταινίας του ελληνικού σινεμά του "Πειραματόζωου" η οποία κατασχέθηκε ποτέ δεν προβλήθηκε και ζήτημα αν υπάρχει κόπια της κάπου.Γκροτέσκο και οι χαρακτήρες των Κώστα Μεντή και Ρένας Πασχαλίδου στους ρόλους των γονιών του Ηλία Λογοθέτη.Άνετα έμπαινε στο αφιέρωμα που έιχε κάνει το 2006 το περιοδικό σινεμά με θέμα τις πιο "φευγάτες " ταινίες που έχουν βγεί.Σίγουρα αν την είχε δει ο Andy Warhol θα ζήταγε δικαιώματα για να γυρίσει το remake της :) Αυτά...
 
Gιατι το κανατε αυτο στον Μπισλανη ,κυριε σκηνοθετα της συμφορας; - titika1862 - Παρ 30 Οκτ 2020 - 21:02
hide.png
reply.png
voteup.png
votedown.png

Πώς ειναι δυνατον να περασε τετοιο κινηματογραφικο εξαμβλωμα στο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ;;;
Τι αισχροτητα ηθικα κι ερμηνευτικα- ηταν αυτη!!!!;;;;;
Δεν ντραπηκε o Kokkoλης τη σκηνοθεσια αυτου του τερατουργηματος;
Κριμα- μεγαλο κριμα για τον υπεροχο Δημητρη Μπισλανη να διασυρει την εικονα του συμμετεχοντας σε ενα τετοιο αισχος!
Γιατι,αγαπημενε μας;;;

Το αστειο ειναι οτι, στα χερια ενος αξιοπρεπεστερου κ πιο ευσυνειδητου σκηνοθετη,
τετοιο ερμηνευτικο "υπεροπλο"
(αναμεσα σε αγνωστους ηθοποιους), οπως ηταν ο Δημητρης Μπισλανης,
θα μπορουσε να δωσει εναν αξεχαστο χαρακτηρα,

γιατι ειναι καλος ηθοποιος και φυσικα αφ`έαυτου ηταν καταπληκτικος και στον ρολο του αλητη -ζητιανου
Τον γελοιοποιησαν , ομως, οι παιδιακισιοι διαλογοι και η σπασμωδικη ασυναρτητη-σχεδον- πορνογραφικη πλοκη...
Ενας εξυπνοτερος σκηνοθετης θα ειχε αποδωσει χαρακτηριστικα ενος θυμοσοφου στον ρολο του "ζητιανου", που θα απογειωναν το αποτελεσμα, γιατι ο εξοχος ΜΠΙΣΛΑΝΗΣ εχει ερμηνευτικο βαρος και θα μπορουσε να δωσει εναν ξεχωριστο χαρακτηρα σωζοντας αυτο το ναυαγιο!
Δυστυχως, εμεινε, κι εδω, αδικημενος αφου δεν του δοθηκε ευκαιρια να δειξει την αξια του και σπανια πηρε ρολους ανταξιους του...
Παλι καλα που δεν ηταν πρωταγωνιστης στις ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ , ο λατρεμενος, να διασυρθει δηλαδη τελειως!

Αν ειχα γεννηθει το 73 εκτος απο τον λατρεμενο Γιαννη Μαρη, "θα επαιρνα στο κυνηγι" τον ιδιο τον σκηνοθετη που δεν σεβαστηκε αυτον τον σπουδαιο ηθοποιο! Ελεος! Λιγη σινεφιλ δικαιοσυνη, επιτελους!
Ως προς τα υπολοιπα της ταινιας "ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ":Δεν εχει υπολοιπα!Ολοι, ανεκδιηγητοι!
Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΙΣΛΑΝΗΣ ειναι το μοναδικο πραγμα που καταδεχομαι να σχολιασω -και να "διασωσω" - απο αυτο το αισχος,
χωρις να διακινδυνευω τη... σινεφιλ αξιοπρεπεια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
φοβερη χιπικη (με χιπικη φιλοσοφια) ταινια δυστυχως δεν ειχαν λεφτα λογικα και η ποιοτητα δεν ειναι καλη. για το πειραματοζωο που ρωτησε καποιος...θα θελα πολυ να το δω αν υπαρχει τελικα...αν το ηξερα παλιοτερα θα ρωτουσα τον ηλια λογοθετη γιατι ψωνιζαμε στην ιδια λαικη
 
Πάρε λαέ να έχεις. Έχω και σε πιο XL διάρκεια αλλά δεν... Εξαιρετικά cult τα άσματα...


Χαχαχαχαχαχαχα, σε αποθήκη σουβλατζίδικου μπήκε η καημενούλα η Κατερίνα (Ρίτα Μπενσουσάν) με πατάτες και κρεμμύδια τι άλλο ζώο was expected πως θα συναντούσε; Και η ξενόγλωσση μετάφραση κόβει ανάσες!!! Even a piece of bread will do = Τουλάχιστον να πάρει κάνα κομμάτι ψωμί...
Αν και με καθυστέρηση 10 σχεδόν χρόνων έχω μια απορία με αυτό το απόσπασμα: ποιό είναι το κομμάτι που ακούγεται στην αρχή που τραγουδάει γυναίκα. "Μάλωσα με το σπίτι μου" γράφει στην περιγραφή αλλά ο συγκεκριμένος τίτλος μόνο κάτι δημοτικά βγάζει. Γερό σκυλάδικο κομμάτι για την εποχή του αλλά μάλλον πολύ σπάνιο επίσης.
 
φοβερη χιπικη (με χιπικη φιλοσοφια) ταινια δυστυχως δεν ειχαν λεφτα λογικα και η ποιοτητα δεν ειναι καλη. για το πειραματοζωο που ρωτησε καποιος...θα θελα πολυ να το δω αν υπαρχει τελικα...αν το ηξερα παλιοτερα θα ρωτουσα τον ηλια λογοθετη γιατι ψωνιζαμε στην ιδια λαικη
Υποψιάζομαι ότι η κόπια είναι κατευθείαν απ' το φιλμ (εννοώ όχι από βιντεοκασέτα ή dvd-αν βγήκε βέβαια σε αυτό το φορμάτ ποτέ - για αυτό και οι παράξενοι υπότιτλοι ) και βιντεοσκοπήθηκε από κάποια προβολή σε σινεμά για αυτό και κάκιστης ποιότητας σε εικόνα . Ίσως να προέρχεται και απ' το αρχείο του ίδιου σκηνοθέτη
 
Αν και με καθυστέρηση 10 σχεδόν χρόνων έχω μια απορία με αυτό το απόσπασμα: ποιό είναι το κομμάτι που ακούγεται στην αρχή που τραγουδάει γυναίκα. "Μάλωσα με το σπίτι μου" γράφει στην περιγραφή αλλά ο συγκεκριμένος τίτλος μόνο κάτι δημοτικά βγάζει. Γερό σκυλάδικο κομμάτι για την εποχή του αλλά μάλλον πολύ σπάνιο επίσης.
Επιφυλάσσομαι για την ερώτησή σου, το ψάχνω. Όσον αφορά το δεύτερο κομμάτι (Θα σε πάω στην Ευρώπη) είναι ευκολότερο. Το έχει ερμηνεύσει ο Πάνος Σταθάκης σε στίχους και μουσική Λεονάρδου Μπουρνέλη.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Επιφυλάσσομαι για την ερώτησή σου, το ψάχνω. Όσον αφορά το δεύτερο κομμάτι (Θα σε πάω στην Ευρώπη) είναι ευκολότερο. Το έχει ερμηνεύσει ο Πάνος Σταθάκης σε στίχους και μουσική Λεονάρδου Μπουρνέλη.

Εγώ ψάχνω στο discogs μήπως αυτά τα δύο κόμματια ήταν σε κάποια συλλογή (πως λέμε τα καλύτερα του 1974 κτλ)
 
Εγώ ψάχνω στο discogs μήπως αυτά τα δύο κόμματια ήταν σε κάποια συλλογή (πως λέμε τα καλύτερα του 1974 κτλ)
Δεν νομίζω, πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα βρεθεί πιθανώς και ως β' εκτέλεση σε κάποιο 45αράκι.
 
Δεν νομίζω, πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα βρεθεί πιθανώς και ως β' εκτέλεση σε κάποιο 45αράκι.
Κάτι βρήκα για το κομμάτι αυτό, λέγεται "θα κάνω σίδερο καρδιά" το τραγουδάει μια Στέλλα Παπαδοπούλου και είναι απ' τον δίσκο "Ζενίθ" του Λεονάρδου Μπουρνελη,στον οποίο δίσκο υπάρχει και το "θα σε πάω στην Ευρώπη":


Και το άλμπουμ:
 
Και μια που την ξεκοκαλίσαμε την ταινία δεν βλέπω να σχολίασε κανείς την επική ερμηνεία του Στράτου Παχή που "καλοβλέπει" τον Καζάν. Αχαχαχαχαχα, θεοί και οι δύο!!!

pahis.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και μια που την ξεκοκαλίσαμε την ταινία δεν βλέπω να σχολίασε κανείς την επική ερμηνεία του Στράτου Παχή που "καλοβλέπει" τον Καζάν. Αχαχαχαχαχα, θεοί και οι δύο!!!

χαχαχ όντως πολύ σουρεάλ σκηνή επική. Πολύ γκροτέσκο φυσιογνωμία ο χαρακτήρας του Παχή εδώ
 
Πίσω
Μπλουζα