Μετατροπή αρχείων mkv να παίζουν στο dvd (πρόβλημα με υπότιτλους)

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξπέρ του φόρουμ αν μπορεί να γίνει μετατροπή αρχείων mkv σε κάποιον άλλο τύπο έτσι ώστε να παίζουν στο dvd. Βασικά έχω το εξής πρόβλημα. Έχω ενσωματώσει τους υπότιτλους μιας ταινίας στην ταινία (δεν είναι δύο χωριστά αρχεία mkv και srt, αλλά ένα) και βλέπω τους υπότιτλους κανονικά στο vlc αλλά όταν πάω να το μετατρέψω σε vob δεν υπάρχουν οι υπότιτλοι. Καμιά ιδέα παιδιά; Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το dvdflick για να το κανεις κανονικό ντεβεντέ (με μενού και εικόνες) που θα παίζει παντού. Το εχω χρησιμοποιήσει δεκάδες φορές με MKV με ενσωματωμένους υποτιτλους.
 
Φαν του dvdflick κι εγώ, μιας και μου είχε λύσει τα χέρια άπειρες φορές!

Για χάρη των επιπλέον επιλογών περισσότερο, ας προτείνω και μια εμπορική λύση: ConvertXtoDVD

Πάντως ο Ρηγανάκος σου πρότεινε το καλύτερο, κατ' εμέ! ;) Δοκιμάζεις και αποφασίζεις!
 
Κατ΄αρχήν ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση :flower: . Για να δούμε τι θα γίνει και με αυτό ( το οποίο εκ πρώτης όψεως φαίνεται φοβερό!!! ) και θα ενημερώσω. Η αλήθεια είναι πως είχα απογοητευτεί πολύ! :xm:

Miss Purple ευχαριστώ θερμά κι εσένα. Το convert που ανέφερες το δοκίμασα αλλά δεν! Ενώ κάνει το αρχείο vob δηλαδή να παίζει στην τηλεόραση, δεν μου δείχνει τους υπότιτλους. Αν είναι δυνατόν! :p

Θα σας πω νεότερα μόλις το δοκιμάσω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ConvertX2DVD και από εμένα. Το πρόγραμμα κάνει, στη κυριολεξία, παπάδες. Με την ενορία τους μαζί.

Για κάποιο λόγο (εκτός του γεγονότος περί ψυχικής μου αστάθειας) το dvdflick δεν μου άρεσε ποτέ.....!!!!!!
 
krios είπε:
Κατ΄αρχήν ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση :flower: . Για να δούμε τι θα γίνει και με αυτό ( το οποίο εκ πρώτης όψεως φαίνεται φοβερό!!! ) και θα ενημερώσω. Η αλήθεια είναι πως είχα απογοητευτεί πολύ! :xm:
Miss Purple ευχαριστώ θερμά κι εσένα. Το convert που ανέφερες το δοκίμασα αλλά δεν! Ενώ κάνει το αρχείο vob δηλαδή να παίζει στην τηλεόραση, δεν μου δείχνει τους υπότιτλους. Αν είναι δυνατόν! :p

Θα σας πω νεότερα μόλις το δοκιμάσω
Μήπως κάποια ρύθμιση από τα settings ή από το dvd? Π.χ. το δικό μου θέλει οπωσδήποτε encoding στο 1253, αλλιώς βλέπω κάτι που ο Θεός να το κάνει υπότιτλους! :)

Τέσπα, δοκίμασε και αυτό που λέει ο Ρηγανάκος, κι αν βρεις ότι δεν βγάζεις άκρη, εδώ είμαστε! :)

pooky(1) είπε:
ConvertX2DVD και από εμένα. Το πρόγραμμα κάνει, στη κυριολεξία, παπάδες. Με την ενορία τους μαζί. Για κάποιο λόγο (εκτός του γεγονότος περί ψυχικής μου αστάθειας) το dvdflick δεν μου άρεσε ποτέ.....!!!!!!
(μια χαρά είναι η ψυχική σου ευστάθεια! :) όλα έχουν να κάνουν με το τι σε βολεύει! ;) )
 
Μαζι με το convertx2dvd Υπαρχει και το Winavi που ειναι πιο ελαφρυ κατα την χρηση του και ζοριζει λιγοτερο τον υπολογιστη και τα χρισημοποιω και τα δυο πολλα χρονια με απολυτη επυτηχια.Ωσο για το προβλημα που δεν εμφανιζονται οι υποτιτλοι με το convertx2dvd αυτο γεινοταν σε καποιες συγκεκριμενες εκδοσεις.Ειχα πηραματιστη μεχρι να βρω την καταληλη αλλα μετα λυθηκε μια και καλη το προβλημα.
 
Λοιπόν παιδιά η ώρα των αποτελεσμάτων: δεν δοκίμασα ακόμα με το dvdflick, θα κάνω κάποια άλλη φορά δοκιμή. Με το convertXtodvd τελικά τα κατάφερα. Το ''μυστικό'' είναι οι σωστές ρυθμίσεις (ρύθμιση video, tv screen) αλλιώς οι υπότιτλοι ακόμα κι αν είναι ενσωματωμένοι δεν φαίνονται, είναι σαν να τους τρώει (stretched εμφάνιση της ταινίας). Στην τηλεόραση βέβαια υπάρχει το aspect οπότε κι εκεί με τη σωστή επιλογή, εμφανίζονται. Το dvdflick είναι πιο όμορφο αλλά το convertX όντως κάνει παπάδες, παρόλο που δεν φαίνονται στην προεπισκόπηση (όπως δεν φαινόταν και οι υπότιτλοι σε αυτήν αλλά φτιάχνονταν τελικά). Ευχαριστώ θερμά όλους για τις συμβουλές και την προθυμία σας :) .
 
Μπράβο Κριέ μου!

Ευχαριστούμε για το feeback. ;)
 
Πίσω
Μπλουζα