Μετατροπή CMS 15pin σε 9pin "Atari" ?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Εχω ενα CMS με gameport απο PC.

Ειναι κριμα να καθεται διοτι μετα το A.S.C και τα χειρηστηρια του Ανερουση, τα CMS ηταν τα αμεσως πιο τιμια Ελληνικα joysticks.

Ξερω οτι η gameport ειναι παραλληλη αρα δυσκολο να μετατραπει σε "σειριακη", ομως θα ηθελα να χρησιμοποιησω το CMS για 8/16 home micros gaming.

Μπορω να φτιαξω ανταπτορα? Αν οχι, μπορω να δανειστω parts απο καποιο 9pin χειρηστηριο και να κανω δουλεια? Πως και τι?

Θανξ!
 
Ειχα ΦΑΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ για ανταπτορα. Δεν μπορω να καταλαβω πως δεν τον εντοπισα!! Να σαι καλα!
 

Το τσίμπησα. Παλιό μέλος του φόρουμ ο κατασκευαστής. Προσεγμένη κατασκευή. Εξαιρετικό το CMS. Θανξ 1@freaktmp[/USER]

IMG_20181012_071857.jpg

 
Καλά ο ikonsgr74 ειναι φοβερός. Έχω παρουσιάσει στο παρελθόν μερικές δικές του κατασκευές: 1 2 3
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οντως!

Επισης εκτιμησα το CMS παραπανω. Παλιοτερα ημουν φουλ υπερ Ανερουση και A.S.C θεωρωντας τα CMS κατωτερα. 

Πλεον θεωρω οτι A.S.C παραμενει κορυφη αλλα CMS και Ανερουσης ειναι τουλαχιστον ισαξια. Καθενα εχει τα καλα και τα κακα του.

Το CMS πχ εχει μαλακο και κλικατο μοχλο και παιζει και χωρις βεντουζες στυλ Competion Pro.

Με αυτο τον ανταπτορα παιζει σε ολα τα συστηματα πλην Amstrad, ε?
 
Με αυτο τον ανταπτορα παιζει σε ολα τα συστηματα πλην Amstrad, ε? 
Ως εχει ναι. Αν δεις στην αγγελία λεει πως πρεπει να το συνδυάσεις με εναν αλλο adapter για να παίξει σε Amstrad.
 
Ειχα παρει και εγω πριν κατι βδομαδες κατι καλωδιακια για τον amstradακο απο τον Γιαννη, ενα σκαρτακι για να συνδεσω τον απλον 6128 στο μονιτορ του plus και αλλο ενα για να συνδεσω το hxc σαν drive A στον 6128 χωρις να χρειαστει ξεκοιλιασμα,λολ.

Εχω στο καλαθι τον ανταπτορα σου στα προσεχως μαζι με τον εξτρα ανταπτορα που θελει  για τον CPC.

Χαιρομαι που τον εκανες test drive!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε συνεχεια των παραπανω.

Δοκιμασα τον adapter σε Spectrum 128 ψυκτρα και Spectrum + 

Αρχικα εβαλα και στα δυο, το Kempston Interface του Ben Versteeg (το πολυ μικρο που εχει passthrough και reset button) και ενα DivIDE57c.

Σε οσα παιχνιδια φορτωσα, το χειρηστηριο ηταν σαν τρελο και ακουγε μονο στο fire και στα 2 μηχανηματα.

Ετρεξα το κλασικο διαγνωστικο και στα δυο μηχανηματα

και οντως εβγαζε συνεχεια αριθμους ενω το χειρηστηριο δεν το κουναγα.

Δεν ειχα αλλο kempston και ετσι εχωσα ενα RAM Turbo IF το οποιο και στις δυο θυρες ανταποκρινοταν μια χαρα στις κινησεις. Δυστυχως το Turbo IF passthrough δεν συνεργαζεται με τον DivIDE μου για να δοκιμασω παιχνιδι.

Αρα σε πρωτη φαση υποψιαζομαι οτι το Kempston IF του Ben εχει προβληματα συμβατοτητας με τον ανταπτορα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα