Μια περίεργη μόδα [μπαλώματα στους αγκωνες]

Θυμάμαι σακάκια του πατέρα μου γκρι χρώμα και είχαν αυτό το μπάλωμα που αναφέρεται εδώ και το οποίο έκανε μπαμ ότι ήταν αταίριαστο με το όλο σύνολο. Αυτό με τα γυριστά μανία όμως δεν το θυμάμαι βρε παιδιά :xm:
 
Τα μπαλώματα στους αγκώνες των σακακιών άρχισαν χρόνια πριν να γίνουν μόδα στις δεκαετίες των 70 και 80 κτλ. ΄Ηταν οι ανάγκες δημοσιογράφων, τυπογράφων και άλλων που εργαζόντουσαν σε γραφεία, σε τραπέζια και που οι αγκώνες των σακακιών τους έτριβαν αυτές τις επιφάνειες και ξέφτιζαν. Αντί να αγοράζουν καινούργιο σακάκι, έβαζαν τα 'μπαλώματα' για προστασία του ρούχου. Οι μισθοί τους δεν βοηθούσαν για καινούργια ρούχα. Καθηγητές πανεπιστημίων στις βορειοανατολικές πολιτείες της Αμερικης και της Αγγλίας επίσης έβαζαν μπαλώματα στους αγκώνες των σακακιών τους για τους ίδους λόγους. Οι καθηγητές που είχαν επαφή με τους μαθητές και τους γονείς έγιναν σαν παράδειγμα και έτσι η ΄μόδα΄ άρχισε σα δηλωτικό καλλιεργημένων και διανοούμενων. Μπήκε στις ταινίες και στη τηλεώραση των δεκαετιών 70 και 80 και από έκει και ύστερα οι 'κουλτουριάριδες' σε όλο το Δυτικό Κόσμο καθιέρωσαν τα μπαλώματα που έγιναν μπανάλ.
 
Πάντως εμένα η μαμά μου μου είχε ράψει τέτοια αγκωνομπαλώματα σε ένα πουλόβερ όχι για λόγους μόδας αλλά γιατί ακριβώς είχαν ξεφτίσει. Ο πατέρας μου που έκανε δουλειά γραφείου φορούσε προστατευτικά επιμάνικα (ελληνιστί "μανσέτες").
 
Πάντως εμένα η μαμά μου μου είχε ράψει τέτοια αγκωνομπαλώματα σε ένα πουλόβερ όχι για λόγους μόδας αλλά γιατί ακριβώς είχαν ξεφτίσει. Ο πατέρας μου που έκανε δουλειά γραφείου φορούσε προστατευτικά επιμάνικα (ελληνιστί "μανσέτες").

Θυμήθηκα την Καρέζη στο Δεσποινίς Διευθυντής να δείχνει το πουλόβερ της με τα δερμάτινα μπαλώματα στους αγκώνες στην εξαδέλφη Αθηνά και να προσπαθεί να την πείσει ότι είναι κάτι αξιόλογο και μοντέρνο. "Σε παρακαλώ, αυτό το αγόρασα στο Λονδίνο. Κοίτα εδώ, πετσί!"

Οι μανσέτες, αν δεν κάνω λάθος, προστάτευαν τα μανίκια από το φρέσκο μελάνι.
 
Τα "μπαλώματα" στους αγκώνες δεν ήταν μόδα αλλά ανάγκη. Ο φτωχός κόσμος συνήθως είχε ένα και μοναδικό σακάκι και επειδή η φθορά ήταν για προφανείς λόγους μεγαλύτερη στους αγκώνες, έβαζαν αυτά τα μπαλώματα για να μην χαλάσει το σακάκι. Λεφτά δεν έπαιζαν για να πάρουν άλλο...

Ισχυει αν και σε εμας ηρθε σαν μοδα απο αγγλια, το εβλεπες σε σακακια αλλα και μπλουζες (ειχα τετοια μπλουζα) μαλιστα στα χωρια ηταν ραφτα με το χερι.

Προσφατα ετυχε να μπω σε ενα "μεγαλο" καταστημα και ειδα αρκετα καλοκαιρινα Σακακια με "ρετρο" φοδρα και σηκωμενα μανικια... Βασικα, ηταν μια μοδα που μεχρι τωρα εχει "στιγματισει" τα 80's και γι'αυτο μ'αρεσει!(Ειδικα με λεπτη γραβατα!)

hqdefault.jpg


Μουσικοραμα εκπομπη.
 
Τα ραμμένα μπαλώματα στους αγκώνες είτε σε πουλόβερ, είτε σε σακάκι ήταν μια ανάγκη όταν τα εν λόγω ενδύματα ήταν καθημερινής χρήσης και οι άνθρωποι είχαν λίγα ο καθένας (πχ έως 2 πουλόβερ, 2 σακάκια και ένα καλό κοστούμι). Λίγο πολύ ως τα μέσα του 80.

Το ότι αργότερα μπορεί να παράγονταν και ρούχα με μπαλώματα είτε το «πούλαγαν» ότι ήταν ανθεκτικότερα είτε ήταν μόδα είτε σα συνδυασμό των προαναφερθέντων. Δεν ήταν όμως ο κυρίαρχος λόγος η μόδα.
 
Τα ραμμένα μπαλώματα στους αγκώνες είτε σε πουλόβερ, είτε σε σακάκι ήταν μια ανάγκη όταν τα εν λόγω ενδύματα ήταν καθημερινής χρήσης και οι άνθρωποι είχαν λίγα ο καθένας (πχ έως 2 πουλόβερ, 2 σακάκια και ένα καλό κοστούμι). Λίγο πολύ ως τα μέσα του 80.

Το ότι αργότερα μπορεί να παράγονταν και ρούχα με μπαλώματα είτε το «πούλαγαν» ότι ήταν ανθεκτικότερα είτε ήταν μόδα είτε σα συνδυασμό των προαναφερθέντων. Δεν ήταν όμως ο κυρίαρχος λόγος η μόδα.

Σε Ελληνικα εργα του '50 '60 (αλλα και αποτους παππουδες στο χωριο) δεν υπηρχαν σακακια με μπαλωματα στους αγκωνες, οσοι δουλευαν σε τραπεζες-γραφεια ειχαν τις μανσετες τις οποιες φοραγαν πανω απο πουκαμισα στην αμερικη-αγγλια απο τα τελη του 1800.
Σε αγγλους που ηρθαν σαν τουριστες μεσα του '70 ειδα πρωτη φορα καρω σακακι και με μπαλωμα στον ωμο αρα το ειχε σαν μοδα.
 
Πίσω
Μπλουζα