Μονεμβασιά (1964)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.289
Αντιδράσεις
49.108
Μονεμβασιά (1964)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Μονεμβασιά

 


Αστυνομική περιπέτεια του 1964 παραγωγής Α. Σωτήρχου , σε σενάριο και σκηνοθεσία Γιώργου Σαρρή και μουσική Νίκου Μαμαγκάκη. Πρωταγωνιστούν ο Άλκης Γιαννακάς , η Ελένη Μάνου , η Αλεξάνδρα Λαδικού , η Δέσπω Διαμαντίδου , ο Νίκος Τσαχιρίδης , ο Δήμος Σταρένιος κ.α. Η ταινία έκοψε 56.345 εισιτήρια και ήρθε 70η από τις 93 ταινίες της χρονιάς.



Υπόθεση : Ένας πληρωμένος δολοφόνος που έρχεται στη Μονεμβασιά για να σκοτώσει μια γυναίκα , ερωτεύεται το θύμα του...

 


Η ταινία κέρδισε το Βραβείο Μουσικής στο Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης το 1964.

 


[video=youtube_share;a6C9Brnb6DE]http://youtu.be/a6C9Brnb6DE

Οι τίτλοι της ταινίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά πολύ σπάνια ταινία...

Η "Μονεμβασιά" έχει πολλά εξωτερικά γυρίσματα στην Μονεμβασιά και είναι πολύ όμορφη. Το όνομα της πρωταγωνίστριας είναι Έλενα Μάνου και είναι πανέμορφη!! (ειδικά στην πρώτη της σκηνή στην ακρογιαλιά και στα κοντινά πλάνα στο καφενείο του χωριού)

Η μουσική, εκπληκτική (και βραβευμένη όπως πολύ σωστά έγραψες!)

Σε ευχαριστούμε πολύ tonytony! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχάς θα ήθελα να χαιρετήσω όλους τους φίλους του site καθώς είμαι νέο μέλος!

Τonytony πραγματικά σε ευχαριστώ πολύ καθώς είμαι ένας σχετίκα νέος κάτοικος της Μονεμβάσιας και δεν γνώριζα τίποτα για την ταινία.

Γνωρίζεις που θα μπορούσα να τη βρώ διότι η περίεργια να δω μια αστυνομική ταινία σε αυτό το μαγευτικό σκηνίκο του κάστρου με συναρπάζει.

Επίσης έχει ιδιαίτερη σημασία για μένα να ταξιδέψω στο χρόνο και να δω την καστροπολιτεία το 1964!

Η βοήθεια σου είναι σημαντική για εμένα.

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
diamantis- είπε:
Καταρχάς θα ήθελα να χαιρετήσω όλους τους φίλους του site καθώς είμαι νέο μέλος!Τonytony πραγματικά σε ευχαριστώ πολύ καθώς είμαι ένας σχετίκα νέος κάτοικος της Μονεμβάσιας και δεν γνώριζα τίποτα για την ταινία.

Γνωρίζεις που θα μπορούσα να τη βρώ διότι η περίεργια να δω μια αστυνομική ταινία σε αυτό το μαγευτικό σκηνίκο του κάστρου με συναρπάζει.

Επίσης έχει ιδιαίτερη σημασία για μένα να ταξιδέψω στο χρόνο και να δω την καστροπολιτεία το 1964!

Η βοήθεια σου είναι σημαντική για εμένα.

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Να σαι καλά φίλε μου. Τι να σου πω , η ταινία δυστυχώς δεν έχει κυκλοφορήσει σε dvd ώστε να τη βρεις κάπου στο εμπόριο. Οι κανόνες του φόρουμ δεν επιτρέπουν επίσης να πω περισσότερα ή το κατέβασμα ταινιών κτλ... :(
 
1.png

1 (2).png1 (1).png1 (5).png1 (3).png1 (9).png1 (8).png1 (7).png1 (6).png1 (4).png1 (10).png1 (11).png

Ταινία με ηθογραφικό πλέον ενδιαφέρον, σαν ντοκιμαντέρ μιας παλιάς εποχής της Μονεμβασιάς.

Υπέροχα πλάνα, που αναδεικνύουν τις ομορφιές του τόπου αυτού.

Κρίμα που δεν κυκλοφορεί σε dvd, ή δεν έχει προβληθεί, εξ' όσων γνωρίζω και θυμάμαι, από την τηλεόραση.

Ίσως η μόνη ελπίδα (και απορώ μάλιστα γιατί δεν έχει γίνει τέτοια κίνηση) είναι να ασχοληθούν οι τοπικοί Δημοτικοί και Περιφερειακοί άρχοντες και να επιδιώξουν την εμπορική κυκλοφορία της.

Ίσως βέβαια, αν κρίνω και από την μόνη κόπια που γνωρίζω να υπάρχει στους συλλεκτικούς κύκλους, η οποία έχει ενσωματωμένους γαλλικούς υπότιτλους, και να έχει χαθεί η ταινία και ευτυχώς (όπως και στην Αστέρω του 1929) να μας.... έσωσαν οι Γάλλοι συλλέκτες! :animlaugh:
 
Δεν ειναι η μοναδικη βερσιον της ταινιας ,υπαρχει και δευτερη με πολυ καλυτερη εικονα,επισης απο το εξωτερικο και χωρις σημα εταιριας
 
Πρέπει να υπάρχει και μια έγχρωμη ταινία, γυρισμένη στη Μονεμβασιά, δεκαετίας 70. Δε μου έρχεται τώρα ο τίτλος.
 
tony tony υπαρχει η δυνατοτητα αποστολης προσωπικου μηνηματος?ειμαι νεος χρηστης σημερα εγινε η εγγραφη μου και δεν γνωριζω.επισης ειμαι απο λαρισα και θα ηθελα βοηθεια προκειμενου να μπορεσω να ανεβασω και εγω μερος του υλικου μου
 
Δεν ειναι η μοναδικη βερσιον της ταινιας ,υπαρχει και δευτερη με πολυ καλυτερη εικονα,επισης απο το εξωτερικο και χωρις σημα εταιριας

Πολύ σωστά. Κυκλοφόρησε στην Ιταλία ως La vergine nuda με σημα εταιρειας Athena Film Productions και με τα ονοματα των ηθοποιων στους τιτλους τελειως αλλαγμενα κατα την προσφιλη ιταλικη συνηθεια. Μαλιστα υπάρχει ένας πωλητης στο ebay.com που διαθετει μια κοπια σε φορμα 35 χιλιοστων. Το λινκ ειναι https://www.ebay.com/itm/35mm-LA-VE...on-rarity-Italian-language-film-/283777142788

Θα αξιζε τον κοπο καποια λεσχη η συλλεκτης να την αγορασει και να την αποκαταστησει καθως οι κοπιες που εχουν επιβιωσει φαινεται να ειναι ελαχιστες. Την Ελληνκη βερσιον την εχουμε δει σε μια και μονη κοπια που φαινεται να προερχεται απο καποιο γαλλοφωνο φεστιβαλ.

s-l1600.jpg
 
Remake της ταινίας αυτής γύρισε ο Ευστρατιάδης με το Αδιέξοδος (Οι Ερωτομανείς). Αν δεν κάνω λάθος επίσης γυρισμένο στη Μονεμβασιά.
 
Πίσω
Μπλουζα