Μορμόλης (1974)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.792
Αντιδράσεις
4.275
Πριν απο λιγο, ακουσα ξανα μετα απο παρα πολλα χρονια το "Μορμολη"

Καταφερε και με εξεπληξε παρολα τα χρονια που περασαν.

Ενα πραγματικο αριστουργημα του παιδικου θεατρου που,χωρις να θελω να φανω "κολλημενος",δυσκολα θα ξαναδουμε/ακουσουμε.

Πραγματικα πρωτοποριακο και θα ελεγα ακομα περισοτερο σημερα!

Φοβερη η μουσικη του Σπανου,οικεια και ευστοχη η μεταφραση του Σκούφη,η φωνη του Φερτη "δενει" τη συνταγη και για τη Ξενια Καλογεροπουλου τι να πει κανεις...

Ας κανουμε μια χαρη στα πιτσιρικια και να τα "εθισουμε" σε τετοια κοσμηματα

picture.php


picture.php
 
Ο μορμόλης πρέπει να είναι το παραμύθι που έχω ακούσει τις περισσότερες φορές στη παιδική μου ηλικία.

Την έχω ακόμα τη κασέτα, είναι απο αυτές του εμπορίου, όπως κυκλοφορούσαν τότε, κάτι εκρού με γραμμένα πάνω στις δυο πλευρές τα τραγούδια με πράσσινα γράμματα... :eek:

''Ο μορμόλης, ο μορμόλης είναι το στοιχειόοο της πόοοληςςςς"
 
"Ο Μορμολης ο,τι κανει, θα το κανει μια χαρα

κ'αν θυμωνουν οι μεγαλοι, 'μεις δεν δινουμε παρα"

"Μεσα στο σπιτι σε καθε γωνια ενα κουτακι σαλευει

αναβει-σβηνει με δυο κουμπια και τους μεγαλους μαγευει

πρωι, μεσημερι, απογευμα, βραδυ καποιος το βαζει

μικροι και μεγαλοι μες το σκοταδι, κανουνε χαζι"

"Φοβαται ο δημαρχος τον κυριο Μπουρινια

κ'η θεια μου φοβαται την αγορανομια

ο αστυνομος του δημαρχου τη γκρινια

ο κυριος Μπουρινιας τα χανει μπρος τη βια....

Ο ενας τρεμει τον αλλο, και ο μεγαλος το μεγαλο

ομως ολοι-ολοι-ολοι, ολοι φοβουνται τον Μορμολη"

Οπως καταλαβαινετε ειχα κ'εγω την κασετα με τον Μορμολη :)
 
O Μορμόλης είν' Μορμόλης, και μεις είμαστε εμείς....

Αχ θεοί, τί ανατριχίλες μου έβαλες πρωινιάτικα... Το έχω ακόμα το βινύλιο, και ήταν πραγματικά τόσο μα τόσο καλό...
 
Βρε παιδιά αν έχει κάποιος τα κομμάτια ας τ'ανεβάσει κάπου κι ας μου στείλει ένα pm... Τι μου θυμήσατε πάλι... Και τη "Ντενεκεδούπολη" ψάχνω επίσης και δε μπορώ να βρω... Ευχαριστώ για τις θύμισες!
 
Το Μορμόλη τον έχω και σε mp3. Την Ντενεκεδούπολη ("Ντενεκεδούπολη, ντενεκεδούπολη, σε αγαπάμε πολύ...") την έχω σε βινύλιο. Αν υπάρχει κανείς να βοηθήσει στη μεταφορά, καθ'ότι πικάπ δεν έχω...
 
Α εχω το Μορμολη σε βινυλιο. Φυσικα και ποτε δεν καταλαβα την υποθεση, οπως και συνεβαινε με σχεδον οτιδηποτε αλλο ανηκε στην παιδικη λογοτεχνια :)
 
Πλάκα-πλάκα συνειδητοποιώ τώρα ότι πράγματα όπως ο Μορμόλης με μάθανε να έχω ανοιχτό πνεύμα, πχ σε ταινίες, και δεν κυνηγάω το 'νόημα'. Γουάο.
 
Για να το περάσουμε και λίγο στη σφαίρα του "φανταστικού", πολλοί πιστεύουν πως ο Μορμόλης υπήρξε. Ίσως και υπάρχει! Gryzor έχω pickup αλλά σίγουρα θα μου είσαι κομματάκι μακριά. Μπορείς να ανεβάσεις κάπου τον "Μορμόλη" όμως (σε κανένα rapidshare ξέρω'γω) και να μου στείλεις ένα pm; Αν σου είναι εύκολο...
 
Παιδια αυτα απογορευονται.Τετοιες "συνενοησεις" μονο με PM ή email!
 
Rakeesh είπε:
Φυσικα και ποτε δεν καταλαβα την υποθεση, οπως και συνεβαινε με σχεδον οτιδηποτε αλλο ανηκε στην παιδικη λογοτεχνια :)
Aπ'ο,τι θυμαμαι (εχουν περασει και 20+ χρονια απο τοτε! λιγη κατανοηση) δυο αδερφια, ενα αγορι και ενα κοριτσι ειχαν βαρεθει τα παιχνιδια τους και εφτιαξαν εναν φανταστικο φιλο, τον Μορμολη. Τρελαναν τους γονεις και τους γειτονες με τον Μορμολη και οι μεγαλοι αρχισαν να τον φοβουνται, χωρις φυσικα να ξερουν οτι προκειται για κατι εντελως φανταστικο. Αν θυμαμαι καλα, ειχαν καλεσει μεχρι και την αστυνομια για να διελευκανει το ζητημα. Θυμαμαι χαρακτηριστικα τον αναποδο γρουσουζη γειτονα, τον κυριο Μπουρινια, που δεν αφηνε τα παιδια να παιζουν στον κηπο.

Με πιανει το παραπονο και λεω


πως θα'ρθει καποτε η στιγμη



να ριξουν τα παιδια τους φραχτες κατω



να μπουν και να χαρουν τη γη.


 


Δυστυχως εχασα την κασετα με τα τραγουδια...καπου πρεπει να ειναι καταχωνιασμενη :(
 
Wally είπε:
Παιδια αυτα απογορευονται.Τετοιες "συνενοησεις" μονο με PM ή email!
Α, νόμιζα πως δεν πρέπει να δείχνουμε links μόνο! Δεν θα επαναληφθεί! :sealed:

Υ.Σ. Τρομακτικό! Domniki τώρα που είπες την ιστορία την θυμήθηκα κι εγώ καλύτερα!! Σίγουρα "δουλειά" για τα αδέλφια του "Supernatural". :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Στο κουτί κουτός κοιτά κουταμάρες στη σειρά"

χαχαχα και γμ τους στίχους :p

Μορμόλης και Τενεκεδούπολη άιντε και Οδυσσεβάχ
 
Το ακούω αυτή τη στιγμή (Κυριακή μεσημεράκι) με την κοπέλα μου, είναι απίθανο!

Μόλις κόψανε τον Μορμόλη στα δύο - και τώρα έχουμε δύο Μορμόληδες!!!

Ερώτηση: έχει κανένας το Ανέβα στη Στέγη;

ΥΓ Με το που τελείωσε, στο τραγούδι 'τίτλων', με έπιασε μια στεναχώρια... νομίζω μου έχει μείνει λανθάνον εξαρτημένο αντανακλαστικό. *sigh*...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα