Μπας και σας θυμίζει κάτι; [Time Bandits]

NLS

RetroActive
Joined
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
270
Αντιδράσεις
11
Ακούστε μια ανάμνηση των παιδικών μου χρόνων... μπας και σας λέει κάτι και βρούμε τι είναι.

Όταν ήμουν μικρός, τύχαινε ο (τότε εμπορικός αντιπρόσωπος ρούχων) πατέρας μου να παίρνει μέρος σε εκθέσεις σε μεγάλα τότε ξενοδοχεία (Χίλτον, Λίδρα Μάριοτ, Ιντερκοντινένταλ κλπ.) ακόμα και στην Αθήνα. Μιλάμε πριν την εποχή των εκθεσιακών χώρων.

Εγώ ως παιδάκι καθόμουν εκεί, έκανα τις βόλτες μου, έβλεπα τηλεόραση κλπ.

Στα κανάλια του ξενοδοχείου (δεν θυμάμαι ποιο από τα παραπάνω), είχε βάλει ένα επιστημονικής φαντασίας, από αυτά που μεταφέρονται σύγχρονοι άνθρωποι σε άλλους κόσμους.

Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες (εκτός το ότι μου άρεσε) αλλά θυμάμαι ένα χαρακτηριστικό που ελπίζω σε κάποιον να λέει κάτι:

Μάλλον στο τέλος του έργου, αφού τα "καλά παιδιά" έχουν σωθεί και γυρίσει στον κόσμο μας, ΝΟΜΙΖΩ έχοντας όμως καταστραφεί το σπίτι τους (ή κάτι τέτοιο), οι γονείς τους έχουν έξω από το σπίτι (μη με ρωτάτε γιατί έξω από το σπίτι, μάλλον από τα ηλεκτρικά που σώθηκαν;...) ένα φουρνάκι μικροκυμάτων, όπου το ανοίγουν και βλέπουν ΑΝ θυμάμαι κάτι καμένο, κοιτάνε όλο χαμόγελο τα παιδιά τους (σαν να λένε "να αυτό έφταιγε") και πάνε ταυτόχρονα να το πιάσουν, τα παιδιά τους φωνάζουν "μηηηηη!", αλλά αυτοί το πιάνουν και ΑΝ θυμάμαι γίνονται δυο... καμένα σβολαράκια (κεφτεδάκια)! Εντάξει όπως το λέω τώρα μιλάμε για φρίκη (δεν το λες και παιδικό έργο), αλλά τότε δεν μου είχε φανεί σαν κάτι τελείως "out of place".

Σας λέει τίποτα η... κουφή περιγραφή μου;
 
Πρόκειται για το Time Bandits.

Η μνημη σου σε ξεγελασε σε μια λεπτομερεια, το παιδακι ηταν ενα :)

Ποτε δεν τη συμπαθησα παντως, παρα τη μεγαλη της επιτυχια και τις θετικες κριτικες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ!

Είναι δυνατόν έτσι για την πλάκα σου μου τερμάτισες ψάξιμο ετών!!!
 
Μόλις περιέγραψες το τέλος του Time Bandits!
 
NLS είπε:
ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ!Είναι δυνατόν έτσι για την πλάκα σου μου τερμάτισες ψάξιμο ετών!!!
Ολοι μας εδω εχουμε εκπληρωσει πολλα παιδικα απωθημενα και βρει απαντησεις σε πολλες παιδικες αποριες :D

Προκειται για μια σχετικα γνωστη και κλασσικη ταινια, ασχετα που προσωπικα δεν μου αρεσει το ψιλοαρρωστημενο στυλ του Γκίλιαμ (ο σκηνοθετης) :)
 
Ναι γνωστός ο τύπος (τώρα που είδα τις λεπτομέρειες στο IMDB).

Πιθανά και μένα να μη μου αρέσει σήμερα, άλλο στα ξέρω γω 12 που μπορεί να την είδα.

Βασικά κάτσε να ψάξω πότε την είδα...

Release τέλος 81... Τότε να βγει σε κασέτα μια ταινία έπαιρνε πάνω από έτος... Ακόμα περισσότερο στην Ελλάδα... Από την άλλη τα χάι ξενοδοχεία/αλυσίδες είχαν διεθνείς άκρες για τέτοια πράγματα. Ας πούμε 84 να είμαστε περίπου μέσα. 10 χρονών...
 
Τα Κουλουβάχατα της Ιστορίας (aka Time Bandits)

Ένας 11χρονος έχει αυξημένη φαντασία και φαντασιώνεται την Αρχαία Ελλάδα. Μέσα σε όλα ο μικρός συναντάει ιππότες και νάνους που ξεφυτρώνουν στο δωμάτιο του, μή γνωρίζοντας ότι ένας κακός τον παρακολουθεί και τον μεταχειρίζεται. Έτσι αυτός και οι νάνοι περνάνε στην Ιταλία κατά τη διάρκεια των πολέμων του Ναπολέωντα. Ο 11χρονος κάποια στιγμή βρίσκεται στη Ελλάδα κατά τη Μυκηναϊκή εποχή όπου συναντάει το βασιλιά Αγαμέμνονα. Έτσι με τη βοήθεια του ο βασιλιάς νικάει το Μινώταυρο και τον έχει υπό την προστασία του. Ο κακός που προαναφέραμε στέλνει το παιδί στο ναυάγιο του Τιτανικού και σε άλλα μέρη όπου γενικά όλα γίνονται ένας ιστορικός αχταρμάς. Η ελληνική μετάφραση μόνο γέλιο μπορεί να προκαλέσει και θυμάμαι τότε που το πρόβαλλε μια φορά η ΕΡΤ2 όταν το είδα στη ραδιοτηλεόραση απόρησα τόσο πολύ...

http://www.youtube.com/watch?v=Yd4DBq8a2y0

Time Bandits - OFFICIAL TRAILER

Η αφίσα της ταινίας

time-bandits.jpg

πηγή
 
Απο τις πιο παραξενες ταινιες που εχω δει.

Μ'αρεσε πολυ ο Sean Connery στον ρολο του Αγαμεμνωνα

και ο Ian Holm (Bilbo) ως Ναπολεων. :)

Παρεπιμπτοντως υπαρχει παλι το θεμα. ;)
 
Οπως ειχα αναφερει στο προηγουμενο θεμα, ειναι μια πολυ καλη ταινια που ομως εμενα δεν μου αρεσε καθολου. Σιγουρα ηταν αξιολογες καποιες φασεις, οπως πχ ο Μαικλ Παλιν και επικες σκηνες με ιπποτες, μαχες κλπ. Κατα τα αλλα μου εβγαζε κατι αρρωστημενο και καταθλιπτικο που μου βγαζουν παντα οι ταινιες του Γκιλιαμ. Παρα οτι το παιδακι ειχε συμπρωταγωνιστες τους νανους, γενικως φαινοταν ολομοναχο και χαμενο σε ξενα μερη, οπως η Αλικη στη Χωρα των Θαυματων. Επισης παροτι εμφανιζεται ο Θεος, αυτος δε ειναι μια καλη, θετικη φιγουρα, αλλα απομακρος και τρομακτικός, οπως περιγραφεται σε καποια φιλοσοφικα κινηματα (πχ. Ντεϊσμός ή μαλθεϊσμός).

Επισης βρισκω απαραδεκτο το φιναλε της ταινιας, οπου ξαφνικα χωρις λογο το παιδακι μενει ορφανο, αστεγο και ολομοναχο και η ταινια τελειωνει εκει. Δηλ. ελεος.
Ισως ψαγμενη και κουφη, οπως ολες του Γκιλιαμ, αλλα ποτε δε θα μπορουσα να τη δω ως παιδική περιπέτεια/κωμωδία, αφου δεν εχει κανενα σκοπο να σε κανει να νιωσεις ομορφα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Οπως ειχα αναφερει στο προηγουμενο θεμα, ειναι μια πολυ καλη ταινια που ομως εμενα δεν μου αρεσε καθολου. Σιγουρα ηταν αξιολογες καποιες φασεις, οπως πχ ο Μαικλ Παλιν και επικες σκηνες με ιπποτες, μαχες κλπ. Κατα τα αλλα μου εβγαζε κατι αρρωστημενο και καταθλιπτικο που μου βγαζουν παντα οι ταινιες του Γκιλιαμ. Παρα οτι το παιδακι ειχε συμπρωταγωνιστες τους νανους, γενικως φαινοταν ολομοναχο και χαμενο σε ξενα μερη, οπως η Αλικη στη Χωρα των Θαυματων. Επισης παροτι εμφανιζεται ο Θεος, αυτος δε ειναι μια καλη, θετικη φιγουρα, αλλα απομακρος και τρομακτικός, οπως περιγραφεται σε καποια φιλοσοφικα κινηματα (πχ. Ντεϊσμός ή μαλθεϊσμός).
Επισης βρισκω απαραδεκτο το φιναλε της ταινιας, οπου ξαφνικα χωρις λογο το παιδακι μενει ορφανο, αστεγο και ολομοναχο και η ταινια τελειωνει εκει. Δηλ. ελεος.
Ισως ψαγμενη και κουφη, οπως ολες του Γκιλιαμ, αλλα ποτε δε θα μπορουσα να τη δω ως παιδική περιπέτεια/κωμωδία, αφου δεν εχει κανενα σκοπο να σε κανει να νιωσεις ομορφα.
Oυτε που ηξερα την ταινια,αλλα μετα την περιγραφη σου δεν χρειαζεται να μπω καν στον κοπο να την δω....
 
Rakeesh είπε:
. Κατα τα αλλα μου εβγαζε κατι αρρωστημενο και καταθλιπτικο που μου βγαζουν παντα οι ταινιες του Γκιλιαμ.

Συμφωνώ για τις ταινίες του Γκίλιαμ, αν και αυτή είναι κάπως πιο υποφερτή σε σχέση πχ με το Brazil.... :)
 
Κλασσική (πλέον) ταινία του Γκίλλιαμ που έχει παιχτεί και την έχουμε δεί τουλάχιστον 2 φορές στην τηλεόραση (πιθανότατα και περισσότερες).

Και εμένα με είχε "χαλάσει" το τέλος, αλλά άσχετα απο αυτό, τα "Τρελλά κουλουβάχατα της ιστορίας" έχουν ιδιαίτερη αξία για εμάς τους αθεράπευτους κομπιουτεράδες αφού ως γνωστόν αποτέλεσαν την αφορμή για την "ψύχωση" που είχε ο Ρίτσαρντ "Lord British" Γκάρριοττ με τους χάρτες με portals, κλπ, οπότε και αποφάσισε να συμπεριλάβει έναν "πραγματικό" / λειτουργικό πάνινο χάρτη στο Ultima II ("καθιερώνοντάς" τον και σε μετέπειτα τίτλους της σειρας). :)

Εντελώς συμπτωματικά πάντως, το Brazil που ανέφερε ο φίλος Rio, είναι πιθανότατα η πλέον αγαπημένη μου ταινία του Gilliam... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάλι το μόνο που θυμάμαι ήταν ο τίτλος και τη μάχη με το Μινώταυρο τον οποιο τότε φοβήθηκα όταν είδα ένα ψηλό άνθρωπο με κεφάλι ταύρου.
 
Πίσω
Μπλουζα