Μπερδεμένος με το Wii

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Παιδία θα ήθελα τη γνώμη και τη βοήθεια σας. Σκεφτόμουν να πάρω ένα Ν64 για καμιά δεκαριά παιχνίδια αλλά και θα ήθελα να παίξω και τα RE του Gamecube. Επειδή όμως ο χώρος μου δεν μου επιτρέπει για άλλες 2 κονσόλες, σκέφτηκα το Wii ώστε να παίζω τα παιχνίδια του Gamecube αλλά και να κατεβάσω από το Virtual Console αυτά του Ν64. Ψάχνοντας όμως στο wiki διάβασα ότι τα τελευταία μοντέλα δεν έχουν backwards compatibility με Gamecube. Δηλαδή ένα νέο Wii αν το αγοράσω από τα μαγαζιά τώρα, δε θα υποστηρίζει τα δισκάκια του Gamecube? Θα προτιμούσα να παίζω τα παιχνίδια του Gamecube μέ τα original δισκάκια και όχι μέσω Virtual Console. Από Virtual Console μόνο Ν64, SNES κτλ. Τι να κάνω? Να ψάξω για μτχ πρώιμη έκδοση του Wii? Παρακαλώ τα φώτα σας.
 
Ακριβώς. Οτιδήποτε μετά τον Οκτώβριο του 2011, δεν θα σε βολέψει.
 
Βρες ενα απο τα πρωτα τα ασπρα μοντελα. Δεν νομιζω να πουλιεται καινουργιο, τωρα μαλλον πουλανε μονο αυτο που δεν παιζει gamecube παιχνιδια. Αλλα το πρωτο σαν μεταχειρισμενο πληρες εχει αρκετα χαμηλη τιμη, περιπου 60-70 ευρω, οποτε θα παιζεις και gamecube και Ν64. Απο την αλλη ομως το "real thing" δηλαδη ενα πραγματικο Ν64 εχει αλλη αισθηση.
 
mike είπε:
Βρες ενα απο τα πρωτα τα ασπρα μοντελα. Δεν νομιζω να πουλιεται καινουργιο, τωρα μαλλον πουλανε μονο αυτο που δεν παιζει gamecube παιχνιδια. Αλλα το πρωτο σαν μεταχειρισμενο πληρες εχει αρκετα χαμηλη τιμη, περιπου 60-70 ευρω, οποτε θα παιζεις και gamecube και Ν64. Απο την αλλη ομως το "real thing" δηλαδη ενα πραγματικο Ν64 εχει αλλη αισθηση.
Καλά σαν το real thing όντως δε συγκρίνεται! Γιαυτό έλεγα να έσωζα κάπως την κατάσταση με το να παίζω αυθεντικά τα παιχνίδια του Gamecube...
 
Τελικά απέκτησα Wii από το λαμπρό μέλος του φόρουμ telonio όπως έχω αναφέρει σε άλλο ποστ. Αυτό που δεν έχω καταφέρει ακόμη να κάνω είναι να συνδεθώ στο ίντερνετ. Χρειάζεται κάποιο επιπλέον περιφερειακό;
 
Mε Wifi μπαινει στο internet.
 
Mε Wifi μπαινει στο internet.
Τάσο σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Τώρα θυμήθηκα ότι μου ζητάει κάποιον κωδικός σαν κλειδωμένο λόγω Parental Control. Θα το ελέγξω ξανά και θα επανέλθω.
 
Όλα τα Wii εκτός απο το Wii mini, που κυκλοφόρησε στο τέλος της ενεργής ζωής του, έχουν υποστήριξη wi-fi. Τα parental controls απο όσο θυμάμαι, περιόριζαν την πρόσβαση σε ορισμένα κανάλια της κονσόλας (wii shop κλπ) αλλά δεν έκοβε τελείως την πρόσβαση.
 
Μπαινει και με Lan καλωδιο αλλα θελει usb Lan adapter.

wii-lanadapter-480x320.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα