Μπισκότα Μιράντα

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.281
Ειχα αρχισει να πιστευω οτι το εχω δει στον υπνο μου αλλα μου το πιστοποιησε η μανα μου.

Πριν καμια 25αρια χρονια τα Μιραντα Παπαδοπουλου δεν ειχαν την μορφη και γευση που εχουν σημερα. Δεν ειχαν τα αναγλυφα και τις "δαντελες".

Ηταν πιο χοντρα, με ριγες και εντελως επιπεδη βαση.

Σαφεστατα πιο νοστιμα και μαλακωναν πολυ γρηγοροτερα στο γαλα.

Τα θυμαται κανεις?
 
Πρώτα απ' όλα lol για το thread :D

Δε θυμάμαι κάποια άλλη έκδοση των Μιράντα, αλλά θέλω να σου επιστήσω την προσοχή στην ύπαρξη ανταγωνιστικών μπισκότων της "Αλλατίνη" με τα παρεμφερή ονόματα Μαριέττα και Μαριάννα. Δεν έχω ιδέα για το πότε κυκλοφόρησαν όμως.

Just my two οβολοί.
 
Λοιπον, τα Μαριαννα (δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα) αντικατεστησαν τα Μιραντα στο ντουλαπι μας οταν αυτα εγιναν "μπιρμπιλωτα".

Μαλακωναν ομοιως γρηγορα και με δυο Μαριαννα ειχες ουσιαστικα "τετραπλη βουτα" στο γαλα σου. Αλλα παραηταν γλυκα.

Ευτυχως τα Πτι-Μπερ κρατανε τη συνταγη και τη φατσα. Η "μαυρη" εκδοχη τους δε, σκοτωνει.

Ρε παιδια δεν θυμαται καποιος τα "επιπεδα" Μιραντα?
 
Επίπεδα Μιράντα πρώτη φορά βλέπω. Πάντα τα ανάγλυφα ξέρω που τα βουτούσαμε στο γάλα. Επίσης η μάνα μου έκανε τρουφάκια με Μιράντα. Έφτιαχνε κρέμα άνθος αραβοσίτου βανίλια, βουτούσε τα μπισκότα δυο δυο και μετά τα τα περνούσε από τρούφα και τα έβαζε στο ψυγείο.
 
Πράγματι ήταν έτσι όπως θυμάται η μητέρα του Wally. Δηλαδή για το πάχος δεν ξέρω, αλλά ήταν απλώς ριγωτά στο πάνω μέρος. Το κάτω τους και τώρα δεν είναι επίπεδο? Ήταν το κλασσικό μπισκότο για το γλυκό ψυγείου (σαλάμι ή μωσαϊκό). Παλιότερα που έφτιαχνα γλυκά είχα πάρει μερικές φορές από τα ελληνικά μαγαζιά του Montreal με σκοπό να φτιάξω αυτό το γλυκό, αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να επιβιώσουν αρκετά. Τα καταβρόχθιζα σκέτα. Πιο γλυκά ήταν νομίζω από τα τωρινά, αλλά νόστιμα είναι και τα παλιά και τα καινούργια.
 
Τυγχάνει να γνωρίζουμε τους ιδιοκτήτες της εταιρίας και την ιστορία των μπισκότων τους. Τα μιράντα ήταν όπως τα λέει ο Wally μέχρι τις αρχές του '80. (προσωπικά τα θυμάμαι ΚΑΙ το '82 με τις ρίγες).

Κυκλοφορούσαν σε συσκευασία των 8 μπισκότων για το σχολείο τοποθετημένα το ένα επάνω στο άλλο (όχι όπως τώρα που είναι ανα 2).

Η συνταγή δεν έχει αλλάξει και η διαφορά στην γεύση και την υφή έγκειται στην συσκευασία όπου τότε η τεχνολογία σαφώς δεν ήταν η ίδια.

Το πάχος επίσης δεν έχει αλλάξει αλλά οι γραμμώσεις μας έδιναν την ψευδαίσθηση του παχύ.

Τέλος, οι δύο εταιρίες ήρθαν σε δικαστική διαμάχη λόγω της ευθείας αντιγραφής του προϊόντως.
 
Σωστά, θυμάμαι που έτρωγα τις ατομικές συσκευασίες 8-10 μπισκότων Μιράντα σε διάφανη συσκευασία με γαλάζια μπορντούρα. Τα έριχνα όλα σε ένα ποτήρι με λίγο νερό και έφτιαχνα μια κρέμα πολύ σπέσιαλ!!!
 
Πίσω
Μπλουζα