Μπορει να φτιαχτει Amstrad CPC-AM-MP 6128 ?!?!

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
64
Μεγα-ερωτηση: Υπαρχει δυνατοτητα να βγει ενας Frankenstein 6128 που να εχει το ΑΜ-Drive ενσωματωμενο στην θεση του παλιου 3", καθως και να εχει ενσωματωμενο RF Modulator, και κανενα πολυ μικρο κουτακι (γιατι για ενσωματωμενο δεν το κοβω να χωραει) για Power Supply?

Φανταζομαι ο Pontium ειναι ο πλεον αρμοδιος να μας ενημερωσει, αλλα οποιος ειναι γνωστης του ειδους, ας ριξει λιγο φως στο ανωτερω ερωτημα. Η σκεψη μου ειναι οτι θελω να αμερικανοποιησω εναν 6128, αλλα δεν εχω ορεξη να κουβαλαω τον CPC, το AM-Drive, και Monitor και συναφη στην Αμερικη. Και η σημαντικοτερη ερωτηση, θα παιζει σε NTSC τηλεορασεις με το RF?
 
phil_vr είπε:
Μεγα-ερωτηση: Υπαρχει δυνατοτητα να βγει ενας Frankenstein 6128 που να εχει το ΑΜ-Drive ενσωματωμενο στην θεση του παλιου 3", καθως και να εχει ενσωματωμενο RF Modulator, και κανενα πολυ μικρο κουτακι (γιατι για ενσωματωμενο δεν το κοβω να χωραει) για Power Supply?
Φανταζομαι ο Pontium ειναι ο πλεον αρμοδιος να μας ενημερωσει, αλλα οποιος ειναι γνωστης του ειδους, ας ριξει λιγο φως στο ανωτερω ερωτημα. Η σκεψη μου ειναι οτι θελω να αμερικανοποιησω εναν 6128, αλλα δεν εχω ορεξη να κουβαλαω τον CPC, το AM-Drive, και Monitor και συναφη στην Αμερικη. Και η σημαντικοτερη ερωτηση, θα παιζει σε NTSC τηλεορασεις με το RF?
Να είναι ενσωματωμένο το 3.5"" φυσικά και γίνεται, το έχω δεί σε +3 οπότε σίγουρα γίνεται και σε 6128 (αν και εγώ δε θα το έκανα)

Οδηγίες εδώ

http://www.secarica.ro/html/plus3_hardware.html#3and5inchdrive

http://www.secarica.ro/plus3_front.jpg

Ενσωματωμένο RF modulator μάλλον γίνεται αλλά δεν βρίσκω το λόγο αφού μπορείς να βγάλεις το σήμα στην TV με ένα καλώδιο Scart πολύ εύκολα και θα έχεις και την καλύτερη ποιότητα εικόνας. Αυτό έχω κάνει και εγώ. Το σήμα είναι RGB οπότε δεν υπάρχει θέμα PAL/NTSC αρκεί η TV να έχει RGB scart υποδοχή ή να τροποπίήσεις το καλώδιο με ότι βύσμα χρησιμοποιείται στην Αμερική αν δεν υπάρχει scart.

Εξωτερικό τροφοδοτικό γίνεται, ο pontium μου τροποποίησε ένα από Αmiga και δουλεύει τέλεια.
 
Phil, με το modulator θα έχεις χάλια σήμα, τουλάχιστον εγώ είχα απογοητευτεί. Αντιθέτως με το Scart που λέει ο gtsamour το σήμα είναι τέλειο. Ειδικά σε LCD τηλεόραση θα ξετρελαθείς. Επίσης, μιας και με το SCART καταργείται η οθόνη, θα χρειαστεί να τροφοδοτήσεις με ρευμα το 6128 από αλλη πηγή. Εγώ χρησιμοποιώ ένα ATX τροφοδοτικό παίρνοντας ρεύμα από ενα μόλεξ για σκληρό δίσκο.... Και όλα δουλεύουν ρολόι. Αλλά να σε ρωτήσω, το 3" δε σου δουλεύει; Εάν δουλεύει, πάρε, λέω εγώ, το AMdrive και βάλτο από πάνω, ειδάλλως θα χρειαστεί...πριόνισμα, με κάπως αντιαισθητικό αποτέλεσμα.
 
Gtsamour: Θα κοιταξω τι παιζεται με το RGB εδω. Kαι ο ChrisΤΟS μου προτεινε να κοιταξω να παρω κανενα LCD που να εχει SCART RGB input. Το LCD monitor/tv που εχω εχει τα παντα εκτος απο αυτο. Για την ποιοτητα του Modulator, το ξερω οτι θα εχει και ψιλοχιονακια, αλλα δεν με πολυενδιαφερει και πολυ, αρκει να βγαζει σημα και να παιζει σε NTSC. Αν παρω κανενα MP1 θα μου κανει την δουλεια αλλα δεν εχω ιδεα αν θα παιζει σε NTSC. Στην τελικη αν το δεχεται μπορει να παρω κανενα 1084 που υπαρχουν σε αφθονια εδω και να φαει και κανενα μαυρο sray να ταιριαζει.

Rygar: Δεν εχω 6128 (Thanks to my mom που τον εξαφανισε μαζι με τον +2). Σκεφτομαι να χτυπησω κανενα απο εκει οταν ερθω. Για το 3" δεν με ενδιαφερει καθως θελω να φτιαξω μια καλη συλλογη (με 3.5" disks και labels απο τα παιχνιδια στις δισκεττες) και δεν εχω ορεξη να ψαχνω για 3" δισκεττες απο την αλλη πλευρα του ατλαντικου. Ο Atari STFM με κακοεμαθε και ετσι απεχθανομαι περιφερειακα απο εδω και εκει, οποτε θα μου μεινει η μονη λυση του ολα-σε-ενα (Εχω βρει παραλληλα που ψαχνω για STFM, ενα σωρο ST, STM, STF, MEGA ST, MEGA STE, αλλα I hate extra peripherals!!). Ξερω οτι θα παιξει πριονισμα αλλα σε αυτα δεν εχω προβλημα, και εχω και υπομονη για να το φερω να δειχνει ομορφα (αν και λογο μειωμενου χρονου θα αναγκαστω να τα πεταξω ολα μεσα, και να το φτιαξω οταν γυρισω πισω). Οσο για το τροφοδοτικο, αν μπορω με ενα μικρο τροφοδοτικο με επιλογη V, να το δουλεψω, θα ειναι το τελειο.

Ευχαριστω παιδια για τις ιδεες σας..
 
@phil_vr

Μπορώ να βάλω 3,5" floppy εντός του amstrad.Το θέμα είναι ότι θα μείνει ένα κενό της τάξης του 1,5-2cm.Αν θες μπορούμε να το κλείσουμε με plexy glass και να γίνει σαν εργοστασιακό.Τελευταία φορά που έκανα τέτοια μετατροπή,έφτιαξα ένα τασάκι συρταρωτό :D !

Τώρα απο θέμα οθόνης,μπορεί να έχεις πρόβλημα με τις αμερικάνικες,δεν ξέρω να σου πω,αλλά μπορώ να σου φτιάξω καλωδιάκι σε scart και ένα ανταπτοράκι για να παίρνεις ρεύμα απο pc psu,οπότε εσύ απλά θα πας εκεί,θα συνδέσεις τον αντάπτορα με ένα αμερικάνικο τροφοδοτικό,και μετά το καλώδιο scart στην τηλεόραση.Κομπλέ
 
Πίσω
Μπλουζα