Μόδα με βεντάλιες

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.284
Αντιδράσεις
6.160
Κατά τη δεκαετία 80-90 (ίσως και πιο πριν) ήταν της μόδας οι βεντάλιες. Κυκλοφορούσαν σε διάφορα σχέδια και χρώματα, ήταν χάρτινες (σχίζονταν εύκολα) ή υφασμάτινες. Λόγω έλλειψης κλιματιστικών, στις μεγάλες ζέστες ήταν απαραίτητο αξεσουάρ στη γυναικεία τσάντα. Στις μέρες μας, χρησιμοποιούνται όταν δεν υπάρχει κλιματισμός (άθλιο!) στα μέσα μαζικής μεταφοράς.

Θυμάστε τη μόδα αυτή;
 
Αυτή η μόδα νομίζω ήταν πολύ προγενέστερη. Οι συγχωρεμένες γιαγιάδες μου το είχαν πάνω τους συνέχεια, άνοιξη-καλοκαίρι. Η μητέρα μου από σχετικά νέα υιοθέτησε τη βεντάλια, άσχετως υπάρξεως ή μη κλιματιστικού.

Η μια εκ των γιαγάδων μου είχε μάλιστα συλλογή, και στο σπίτι είχαμε και ντεκόρ βεντάλια φτιαγμένη από ελεφαντόδοτο αγορασμένη στο Σουδάν τη δεκαετία του 1950! :eek: Σαν το παρακάτω σχέδιο:

ub7mO.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τη θυμαμαι κι εγω αυτη τη μοδα με τις βενταλιες,ειδικα αυτες τις χαρτινες που σκιζονταν ευκολα οταν τις επιανε στο χερι καποιο παιδακι(ονοματα δε λεμε #) )

καθολου δεν τις χωνευα αυτες,πηγαινα να τις ανοιξω και ειτε μπερδευονταν ειτε χαλουσαν..μετα ανακαλυψα οτι υπηρχαν και οι υφασματινες που ηταν σαφως καλυτερες για μενα

οφτοπικ : ευτυχως μετα ηρθε η μοδα με τα ανεμιστηρακια χειρος
 
Πίσω
Μπλουζα