Νέος (ξανά) με C64

marag

Retro Member
Joined
23 Νοέ 2007
Μηνύματα
107
Αντιδράσεις
1
Γεια χαρά σε όλους, την Δευτέρα παραλαμβάνω ξανά μετά από 23 χρόνια το πρώτο μου 8bit μηχάνημα με μεγάλη χαρά και ανυπομονησία. Δεν θέλω να σας κουράσω απλά να ρωτήσω , θα έχω έναν C64C + 1541-II και περίπου 20 άδειες δισκέτες 5"1/4. Ποιός είναι ο πλέον εύκολος τρόπος για να περάσω παιχνίδια στις δισκέτες από το PC ? θα πρέπει να προμηθευτώ κάποιο gadgetάκι που είδα στο ebay όπου συνδέεται στην παράλληλη του PC από την μία και στο floppy drive conector του C64 από την άλλη ?

Ευχαριστώ.
 
Κι άλλος στο κλουμπ. Λοιπόν για σύνδεση 1541/1571 απευθείας στο PC θες αυτό το καλώδιο. Και για μεταφορά αρχείων σε δισκέτες, θες το OpenCBM(πρώην cbm4win) του "δικου" μας Σπυρου Τρικαλιωτη. Στη σελίδα του σε παραπέμπει να κατεβάσεις και το αντίστοιχο GUI από το Sourceforge (gui4cmb4win v0.4.1) . Η τρέχουσα έκδοση είναι η 0.4.2a αλλά θέλει compile. Η precompiled 0.4.2 είναι ΟΚ πάντως. Η δημιουργία δισκετών είναι παιχνιδάκι...

Επίσης εδώ θα βρεις το Dirmaster v2.0, φοβερό εργαλείο για διαχείριση αρχείων (d64, d71,tap κλπ). Πολύ χρήσιμο...
 
Με βοήθησες πολύ, ευχαριστώ τα μάλα , Rygar !!!
 
Υπομονή παίδες,σε λίγο θα έχει και το retromarket καλωδιάκια Χ1541:D
 
Αυτό είναι πολύ καλό νέο !!!!!
 
Αν βγει και εκδοση USB μας εσωσες Pontium!
 
Ναι, κατι τετοιο Rygar. Αν φτιαξει κατι τετοιο ο Pontium, μας εσωσε κυριολεκτικα! Με τα laptop που εχουμε μπλεξει και με τους commodorικους σφετερισμους μας δεν εχουμε και αλλη λυση βλεπεις!
 
Δεν είναι κακό,δεν είναι κακό....είναι πολύ καλό!

Το θέμα είναι ότι ο τύπος δεν μας δίνει τα layouts για να το βγάλω σε pcb.Μπορεί να το προσπέρασα,δεν ξέρω.Μπορώ βέβαια να πάρω την photo που έχει και να το ξαναφτιάξω στο orcad:D
 
Ρε συ pontium, για να φτιάξει κανείς μια pcb, υπάρχει κανένα έτοιμο kit με τα απαραίτητα αποχαλκωτικά χημικά και επιχαλκωμένες πλακέτες? Αν υπάρχει ξέρεις από που και πόσο πάει?
 
Δυστηχώς δεν υπάρχει κάτι έτοιμο.Εγώ έφτιαξα μόνος μου θάλαμο,πήρα λεκάνες,λάμπες για να μην χαλάνε την πλακέτα,τριχλωριούχο σίδηρο,τζάμια,γάντια κτλ.Έβαλα στο υπόγειο βρύση και νεροχύτη γιατί θες πολύ νερό και τα υλικά είναι άκρως επικίνδυνα διότι η λάμπα εκπέμπει ακτίνες γ.Τώρα περνάω τα φωτιστικά και τους πίνακες

Όποτε βέβαια το χρειαστείς,έλα να φτιάξεις ότι θες :D

Υπάρχει και υπολογιστής με orcad για τυχόν μετατροπές και εκτυπωτής με διαφάνιες

Το σίγουρο όλης της ιστορίας είναι ότι δεν μπορείς να το κάνεις σπίτι,θες οποσδήποτε άλλο χώρο
 
Πίσω
Μπλουζα