Ναμ - Η Εμπειρία του Βιετνάμ 1965-1975 (Αλκυων)

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.337
Αντιδράσεις
9.485
Μου φαινεται πολυ περιεργο που δεν υπαρχει καμια αναφορα στο forum σε αυτη την εκδοση. Προκειται για ενα πολυτελη τομο με σκληρο εξωφυλλο που παρουσιαζει την ιστορια του πολεμου του Βιετναμ. Στην Ελλαδα κυκλοφορησε μεταφρασμενο σε 6 τομους απο τις εκδοσεις Αλκυων το 1989. Παραλληλα ειχε κυκλοφορησει στα περιπτερα σαν τευχη που μπορουσε να μαζεψει κανεις και να τα επιστρεψει στον εκδοτη για να παρει τους τομους.

Εγω ειχα πεσει με τα μουτρα να μαζεψω τα τευχη, αλλα επεσα πανω σε κατι μετακομισεις κλπ και ετσι δεν τα καταφερα.

Να ενα τευχος που βρηκα σε προσφατη ανασκαφη. Νομιζω λειπει το εξωφυλλο, που ηταν απλα ενα φυλλο με τον τιτλο που καλυπτει το εσωτερικο.

2018-11-24-20h06m14.JPG2018-11-24-20h06m28.JPG2018-11-24-20h07m00.JPG

Μετα απο τοσα χρονια επιτελους θα εκπληρωσω και αυτη την επιθυμια, αφου βρηκα τον αυθεντικο τομο στα αγγλικα για μερικα ευρω στο amazon! Δεν μπορω να περιμενω να ερθει! :happyjump:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ως κερασακι θα σου προτεινα να δεις το πολυωρο ντοκυμαντερ The Vietnam War (Netflix). Ειναι εξαιρετικο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου φαινεται πολυ περιεργο που δεν υπαρχει καμια αναφορα στο forum σε αυτη την εκδοση. Προκειται για ενα πολυτελη τομο με σκληρο εξωφυλλο που παρουσιαζει την ιστορια του πολεμου του Βιετναμ. Στην Ελλαδα κυκλοφορησε μεταφρασμενο σε 6 τομους απο τις εκδοσεις Αλκυων το 1989. Παραλληλα ειχε κυκλοφορησει στα περιπτερα στα τευχη που μπορουσε να μαζεψει κανεις και να τα επιστρεψει στον εκδοτη για να παρει τους τομους.

Εγω ειχα πεσει με τα μουτρα να μαζεψω τα τευχη, αλλα επεσα πανω σε κατι μετακομισεις κλπ και ετσι δεν τα καταφερα.

Να ενα τευχος που βρηκα σε προωρη ανασκαφη. Νομιζω λειπει το εξωφυλλο, που ηταν απλα ενα φυλλο με τον τιτλο που καλυπτει το εσωτερικο.

Μετα απο τοσα χρονια επιτελους θα εκπληρωσω και αυτη την επιθυμια, αφου βρηκα τον αυθεντικο τομο στα αγγλικα για μερικα ευρω στο amazon! Δεν μπορω να περιμενω να ερθει! :happyjump:
Πράγματι πάρα πολύ ωραία σειρά, την έχω όλη στα γερμανικά. Κυκλοφόρησε στη Γερμανία το 1984. Μετά το τέλος των τευχών κυκλοφόρησε και το NAM Spezial κάθε μήνα που είχε ιστορίες πρωταγωνιστών. Δεν ξέρω αν αυτό κυκλοφόρησε στην Ελλάδα.
 
  • Like
Reactions: RIO
Ηρθε το βιβλιο! Ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον. Να μερικες φωτογραφιες.

2018-12-28-13h42m56.JPG2018-12-28-13h43m28.JPG2018-12-28-13h43m43.JPG2018-12-28-13h43m57.JPG2018-12-28-13h44m10.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: RIO
πάντως πολύ τυχεροί είμαστε που διαβάζουμε για το Βιετνάμ από βιβλία! Σκεφτείτε τους Αμερικανούς φαντάρους που έπρεπε να βγάλουν το φίδι απ την τρύπα! με την ευθύνη των ηγεσιών τους, βεβαίως. σκεφτείτε τι γίνεται με τον στρατό στην Ελλάδα, αναβολές, τρελλόχαρτα, ανυπότακτοι κλπ. και δεν συγκρίνεται με τίποτα με στρατούς πχ. Ισραήλ, Μ. Βρετανίας, ΗΠΑ κλπ
 
Πίσω
Μπλουζα