Νανά Βενέτη

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.583
Αντιδράσεις
1.752
Σήμερα η εκπομπή της Λόη παρουσίασε τη Νανά Βενέτη σήμερα. Έχει παντρευτεί έναν Άγγλο επιχειρηματία και έχει κάνει οικογένεια :)

Παροτι δεν ηταν συμβολο του σεξ, ηταν απο τις πιο όμορφες (και ευγενικές ισως) παρουσίες εκείνης της εποχης και εμενα ετσι 8) οταν εμφανιζοταν

Την είδα τελευταία στο "Το χρήμα στο λαιμό σας" του Ζερβού το 1995, δηλαδη μετα την εποχη της βιντεοκασέτας. Δεν ξερω αν εκανε αλλη εμφανιση απο τοτε, εκτος ισως απο γκεστ σε καποιες σειρες
 
mia xara ta les alla nomizw oti einai skula
 
o adelfos mou san ilektrologos pou einai tis ekane kapia meremetia kapote kai tou ebgale to ladi
 
xaris21 είπε:
xaris21 είπε:
o adelfos mou san ilektrologos pou einai tis ekane kapia meremetia kapote kai tou ebgale to ladi
Eυχαριστουμε για τα ενδιαφεροντα -πλην μη διασταυρωσιμα -σχολια σου .

και καλως ηρθες αλλα πρεπει να γνωριζεις οτι

http://www.retromaniax.gr/vb/faq.php?faq=grm_rules_content#faq_grm_basic_rules

- Aπαγορεύονται αυστηρά τα αντιαισθητικότατα GREEKLISH, δηλαδή τα Ελληνικά γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες. Μηνύματα που θα είναι γραμμένα σε φραγκοχιώτικα θα διαγράφονται ΑΜΕΣΑ από τους διαχειριστές & τους συντονιστές χωρίς δεύτερη προειδοποίηση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ τους μεγέθους τους ή της ποιότητας του περιεχομένου τους. Εξαιρέσεις δε θα γίνονται για κανέναν. Ο συγκεκριμένος κανόνας αποτελεί μια άριστη ευκαιρία να αποδειχθεί ποιοί πραγματικά νοιάζονται για την εμφάνιση και την ποιότητα αυτού του δικτυακού τόπου, για την οποία τόσο έχουν κοπιάσει οι συντελεστές του.

-2. Απαγορεύεται η προσβλητική, υβριστική, ειρωνική ή προκλητική συμπεριφορά απέναντι σε οποιοδήποτε μέλος..

-7. Το Greek Retro Maniax επιθυμεί να διατηρήσει ένα υψηλό επίπεδο ποιότητας και συνεκτικότητας / συνοχής στο περιεχόμενο των θεμάτων και των δημοσιεύσεών του. Ως εκ τούτου παρακαλείσθε να αποφεύγετε τις δημοσιεύσεις της μιας ή των δύο σειρών για θέματα ελάσσονος σημασίας.
οποτε κανε edit στις απαντησεις σου ....

(μπορεις να μεταφερεις οτι ειπες σε μια απαντηση αντι για δυο ,λιγο πιο κοσμια αν θες ,και στην γλωσσα μας ...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Σήμερα η εκπομπή της Λόη παρουσίασε τη Νανά Βενέτη σήμερα. ....
Παροτι δεν ηταν συμβολο του σεξ, ηταν απο τις πιο όμορφες (και ευγενικές ισως) παρουσίες εκείνης της εποχης και εμενα ετσι 8) οταν εμφανιζοταν
Ε οχι και δεν ηταν sex symbol ...

Η Βινα Ασικη ,η Βανα Μπαρμπα και η Νανα Βενετη ηταν με διαφορα οι ποιο σεξι 80ς παρουσιες .

Y.Γ. Και απο τις ποιο καλλιφωνες ηθοποιους των 80ς (πρεπει να εκανε και για λιγο την τραγουδιστρια )
 
Δεν ξερω πως ητανε σα χαρακτηρας. Λεγοντας "ευγενικη" εννοω "ευγενική παρουσια". Εννοωντας οτι δεν ηταν τσουλέ ;)
 
Πολύ όμορφη κοπέλα! Μαζί με την Γκέλυ Γαβριήλ, ήταν οι αγαπημένες μου απο τις ηθοποιούς των 80ς...
 
Μαλιστα ,ωστε σήμερα λοιπόν μάθαμε τι απέγινε η Νανά η Βενέτη. Χερομαι που υπάρχει και ας μην ασχολειτε πια με το χώρο του θεάματος.

Κατα τη γνωμη μου η Νανά η Βενέτη είταν εκτος απο μια πολυ όμορφη γυνέκα και ευγενική παρουσία ,πολύ αξιοπρεπής σχεδον σε όλες τις τις βιντεοταινίες, και αυθορμιτος ανθρωπος, το λεω αυτο με βάση το πώς την έβλεπα στις τενίες τις.

Συμφονό και στο όνομα Γκέλυ Γαβριήλ ,αν και είμαι πιο FUN της Βανέσσας Τζελβέ!
 
Νανα Βενέτη=Θεά

Θα δω το "Τσιμπήστε μας κι αφήστε μας" σήμερα για να έρθω στα ίσα μου...
 
Όχι πάντως εδώ, μιας και δεν υπάρχει τίποτα για κατέβασμα εδώ μέσα.
 
155084_1435901909773_1599733094_30907222_8327355_n.jpg
 
ειναι λιγο μες την ξινιλα στην φωτο η μου φενεται?
 
Λοιπόν παίδες, ακούτε για να μαθαίνετε για την "θεά" νανα βενέτη! ΜΟΡΦΩΘΕΙΤΕ ΕΓΚΥΡΑ! Η νανα αποτέλεσε και την δική μου θεά την δεκαετία του '80, καθώς δίενυα γαρ κι εγώ την τότε εποχή, την εφηβεία μου..απο τα 18 μου (καλοκαιρι του 1987) αρχισα και για 15 συνεχομενα χρόνια να δουλευω σε πασιγνωστο μπαρ της Μυκονου(..και κορυφαιο ακομα κι αυτην την στιγμη που μιλαμε εν ετει 2011), οπου συχναζουν ως επι τω πλειστον οι γνωστοι ψευτο-"επωνυμοι" και απο "απλο κοσμο" τα λεγομενα "ψωνια με την βουλα". Όταν λοιπον την πρωτοσυναντησα ήταν ένα ασυλληπτο σοκ για μενα! Να ζητάει παραγγελία σ'εμενα η θεα ολων των εφηβικων μου χρονων, με οτι αυτο συνεπαγεται για όλον τον στρεϊτ αντρικο πληθυσμο της τοτε εποχης.. Σχεδον καθε καλοκαιρι θα περνουσε παντα, εστω και για ελαχιστες μερες, σαβ/κο ή 3μερα, όμως το εκανε κάθε χρονιά! Και μολονοτι ενιωθα τοσο τυχερος κι ημουν τοσο προκατειλημμενος και τυφλωμενος που ειχα την πρωην θεα μου μπροστα μου, από την πρωτη κιολας χρονιά ομως [EDITED] Οσο για τις παρεες της; Παντα επιχειρηματιες και ανθρωποι οικονομικης επιφανειας που ερχοταν με σκαφη, νοικιασμενα ή και ιδιωτικα [EDITED].. Εννοειται οτι απο την 2η κιολας χρονια που επιβεβαιωσα τους φοβους μου για τον χαρακτηρα της, επεσε εντελως στα ματια μου κι ανεπιστρεπτι.. περιττο να σας πω ότι την εβλεπα κι ηταν πλεον σαν να βλεπω την οποιαδηποτε θεουσα της εκκλησιας, ειχε απομυθοποιηθει πληρως στα ματια μου, ακομα και για τον λογο οτι καθε χρονιά το στυλ της ηταν πανομοιοτυπο[EDITED][EDITED]Κι οσο για τον φιλο που το εγραψε πιο πανω, "ιδιορυθμη" ναι! Μεχρι αηδιας θα προσθετα εγώ κιολας.. [EDITED] Να πω κι ενα τελευταιο: καποτε μια χρονιά, ετυχε την περιοδο που ειχε ερθει στο μπαρ, να βρισκεται εκει και μια παρεα αθηναιων (ζευγαρια), οι οποιοι λεγαν πως ειχαν μεγαλωσει στην ιδια γειτονια μαζι της και πως φυσικα την γνωριζαν πολυ καλα απο κοριτσακι ακομα.. (εγω το παραθετω αυτο βεβαια με καθε επιφυλαξη, γιατι δεν θα μπορουσα και ποτέ να ελεγξω την αξιοπιστεία του ολου πραγματος, παρα μονο εβλεπα πως χαιρετιοντουσαν διαφορετικά μαζι της, οχι με εκεινο τον ψευτικο τροπο που εχεις οταν θελεις να κανεις διασυνδεσεις, αλλά προφανως σαν να γνωριζονταν απο παλια) Ελεγε λοιπον αυτη η παρεα, οτι η Νανα προερχονταν απο πραγματικα μια πολυ λαϊκη οικογενεια και με μεγαλα οικονομικα προβληματα [EDITED] την ανακαλυψε ενας ατζεντης της εποχης, στα 15 της και την προωθησε αμεσως..η κοπελα εδειχνε σιγουρα πως ηξερε παντα που στοχευε, [EDITED]αρχισαν να την γυρναν σπιτι ακριβα αυτοκινητα και μιλαμε παντα σε μια περιοχη, οπως αυτη στην οποια μεγαλωσε, που σιγουρα δεν ηταν κι απο τις καλυτερες της Αθηνας.. επομενως δεν μου προκαλει καθολου εντυπωση πώς μετα εξελιχθηκε [EDITED]διαβασα στην εσπρεσο (η εφημεριδα εκανε αναφορα και σε αλλες τετοιες περιπτωσεις οπως της Βενετη) [EDITED].. Αυτα τα ολιγα και αν καποιοι στεναχωρηθηκαν με αυτα που διαβασαν, μπορουν αν θελουν να συνεχισουν να παραμενουν ρομαντικοι, επειδη η νανα βενετη καποτε στην εφηβεια μας, "μας βοηθησε να βγαλουν ολες τις ορμες μας και να γινουμε πολυ αρσενικα"..
 
Lino είπε:
Καθε αλλο παρα "απλος" ανθρωπος και σεμνος ή ευγενικος που αναφερει καποιος πιο πανω..
Σε περιπτωση που αναφερεσαι στο δικο μου μηνυμα, μιλησα για 'ευγενική παρουσια' και όχι για ευγενικό άνθρωπο. Εννοώ μια εμφάνιση που δεν ήταν ούτε τσουλίστικη ούτε μπεμπέκα, όπως άλλων πρωταγωνιστριών. Με άλλα λόγια 'αριστοκρατική εμφάνιση'.

Ο χαρακτήρας και η συμπεριφορά της είναι εντελώς άλλο κεφάλαιο. Προσωπικα, περα απο την εντυπωσιακη ομορφια της δεν με εχει απασχολήσει περεταίρω (οπως γενικοτερα και αλλα επωνυμα πρόσωπα)
 
Δεν κρινουμε τη ψυχοσυνθεση και την νοοτροπια κανενος σε αυτο το φορουμ, ποσο μαλλον μεσα απο ανωνυμα ποστς.

Η Νανα Βενετη επαιξε σε αγαπημενες ταινιες/βιντεοταινιες, ειναι φοβερα ομορφη. Το τι κανει, το πως φερεται και το τι φοραει, μονο αυτη αφορα και σε εμας δεν πεφτει λογος!

ΒΤW οι περισοτεροι καλλιτεχνες αναγκαζονται να εχουν κοινωνικη ζωη ωστε να εχουν ενα κυκλο απο τον οποιο θα βρουν επαγγελματικες προτασεις. Τιποτα το μεμπτο δηλαδη!

Aυριο που θα εχω "καθαρο κεφαλι" (μολις επεστρεψα απο διακοπες) θα προβω στα απαραιτητα edits
 
Είναι διαπιστωμένο ότι αρκετοί ηθοποιοί έχουν εντελώς διαφορετική προσωπικότητα/συμπεριφορά από αυτή που

καλλιεργούν οι ρόλοι τους στην συνείδηση του κοινού.

Και ναι, ενδιαφέρει να μαθαίνεται το ποιόν του χαρακτήρα του καθενός ηθοποιού στην πραγματική του ζωή,

ακριβώς για να αποσυμπλέκεται ο χαρακτήρας του στην σκηνή με τον πραγματικό και να λαμβάνει την αναγνώριση που του αξίζει συνολικά.

Επί προσωπικού, η συγκεκριμένη δεν μου αρέσει καθόλου σαν εμφάνιση...και μάλλον δεν έχω δει και καμιά

ταινία όπου έχει παίξει (ευτυχώς)....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φ

Wally είπε:
Δεν κρινουμε τη ψυχοσυνθεση και την νοοτροπια κανενος σε αυτο το φορουμ, ποσο μαλλον μεσα απο ανωνυμα ποστς.
Η Νανα Βενετη επαιξε σε αγαπημενες ταινιες/βιντεοταινιες, ειναι φοβερα ομορφη. Το τι κανει, το πως φερεται και το τι φοραει, μονο αυτη αφορα και σε εμας δεν πεφτει λογος!

ΒΤW οι περισοτεροι καλλιτεχνες αναγκαζονται να εχουν "κοινωνικη ζωη" ωστε να εχουν ενα κυκλο απο τον οποιο θα βρουν επαγγελματικες προτασεις. Τιποτα το μεμπτο δηλαδη!

Aυριο που θα εχω "καθαρο κεφαλι" (μολις επεστρεψα απο διακοπες) θα προβω στα απαραιτητα edits
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Φίλε Wally,

επί της ουσίας προσπαθησες ματαια κι ανεπιτυχως να "δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα", επειδη την εν λογω κυρια εσυ συνεχιζεις να την εχεις στο μυαλο σου οπως την εβλεπες στις βιντεοταινιες μια 30κονταετια πριν και μαλλον ζεις ακομα στο τοτε, αλλά πιθανον "πλανασαι πλανην οικτρα"! Εγω παραθεσα αυτα που εζησα και βιωσα ο ιδιος εκεινα τα χρονια στην Μυκονο, οταν αυτη ηταν στα φορτε της κι αν μπορουσα να φερω τον χρονο πισω και βρισκοσουν κι εσυ εκει μπροστα, θα διαπιστωνες κι εσυ ο ιδιος [EDITED] του "ειδωλου" σου, ειδωλου μονο και μονο εξ' αιτιας των σωματικων της προσοντων..γιατι μην μας πει κανενας εδω περα, πως περνιοταν και για ηθοποιος, γιατι το λιγοτερο θα αυτοχαρακτηριστει γραφικος.. Τωρα βεβαια απο τον τροπο σου καταλαβαινω πως μαλλον, εσυ που εισαι και μες τα πραγματα, εμενα θα με θεωρεις κανεναν "βαλτο" κι "εγκαθετο" για να διαβαλλω αυτην την "αμεμπτη" ευγενικη παρουσια της Νανας Βενετη (30 χρονια μετα, αλλη δουλεια δεν ειχα..)..που δεν υπηρχε βιντεοταινια ουτε για δειγμα [EDITED]; Και τελος, δεν καταλαβαινω με τί μυαλο μου γραφεις για "ανωνυμα ποστς"; Αφου ΑΝΩΝΥΜΑ γραφεις κι εσυ! Και που το ειδες εσυ, για να μου το δειξεις κι εμενα οτι σ' αυτο το φορουμ "δεν κρινουμε τη ψυχοσυνθεση και την νοοτροπια κανενος"; Με συγχωρεις που δεν μυρισα τα δακτυλα μου να φανταστω τι πιστευεις εσυ, πριν τολμησω να γραψω κι εγω αυτα που γνωριζα εξ ιδίων.. σ'ευχαριστω και συγνωμη και παλι, ευχομαι μια μερα να αξιωθεις να την γνωρισεις προσωπικα για να δεις πως προκειται για εναν εξαιρετο ανθρωπο με επιπεδο και μορφωση.. Οταν επαιρνε το αυτι μου τί ελεγε ακουγες παντα κατι τετοια του στυλ: "ποσα μετρα ειναι το δικο σου σκαφος;" και "αυριο εχω βαλει την αισθητικο στις 5! Πως θα ξυπνησω; Εχω να παω και για ψωνια και πως θα προλαβω να τα δω όλα, αφου 2 μερες θα μεινω μονο.." Επομενως ναι! Τα πραγματα ειναι ετσι ακριβως οπως τα εχεις στο μυαλο σου, δηλ αυτην την εικονα που επλασες πριν 30 χρονια..

Υ.Γ. Το παραδεχομαι, με βρηκες! "Βαλτός" είμαι.. από την ανταγωνίστριά της, την Τζωρτζια Θεοδώρου..
 
Φιλτατε Lino,

φοβαμαι οτι αυτα που λες ειναι και προιον υπερβολικης παρορμητικοτητος.

Αν οχι, θα αντιλαμβανοσουν οτι εμεις οι διαχειριστες του χωρου ειμαστε αναγκαστικα επωνυμοι.

Θελουμε το RetroManiaX να ειναι μια κιβωτος αναμνησεων που οσο γινεται να μην ακουμπα πικροχολα και ανωνυμα αλλους ανθρωπους. Τοσα χρονια που τρεχει ετσι ο χωρος, ολα πανε ομορφα και "παραγωγικα".

Δεν εχω ουδεμια αντιπαλοτητα μαζι σου απλα θελω να λειπουν οι χαρακτηρισμοι για τριτα προσωπα. Ειμαι σιγουρος οτι λογω φυσεως δουλειας θα μπορεσεις να μας εξιστορησεις πολλες ενδιαφερουσες ιστοριες για την εποχη χωρις να μπεις σε "επικινδυνα λιμανια".

Τη γυναικα δυστυχως δεν την ξερω. Μια χαρα ειναι αισθητικα, μου αρεσαν τα ταινιακια που επαιζε, δεν με ενδιαφερει να μαθω/δημοσιοποιησω απο τριτους τι κανει στη προσωπικη της ζωη. Η συγκεκριμενη παντως δεν εχει δωσει λαβη για σχολια εξ οσων γνωριζω.

Σου επαναλαμβανω οτι δεν εχω καμια διαθεση τσακωμου.

ΥΓ Μεταξυ των 2 πρωταγωνιστριων που αναφερεις, προτιμω τη Νανα :)
 
Πίσω
Μπλουζα