Ναρκωτικά

gomfaios

Retro Member
Joined
29 Οκτ 2008
Μηνύματα
201
Αντιδράσεις
47
παιδια ψαχνοντας στο google βρηκα το εξωφυλλο αυτου του δισκου,γνωριζεται κατι για αυτη τη τηλεοπτικη σειρα γιατι δεν μου θυμιζει κατι...ειναι μια σειρα που ειχε γινει σαλος και σταματησε αρων αρων?

ithaki1o.jpg
 
gomfaios είπε:
παιδια ψαχνοντας στο google βρηκα το εξωφυλλο αυτου του δισκου,γνωριζεται κατι για αυτη τη τηλεοπτικη σειρα γιατι δεν μου θυμιζει κατι...ειναι μια σειρα που ειχε γινει σαλος και σταματησε αρων αρων?
http://img215.imageshack.us/i/ithaki1o.jpg/
φιλε απο αυτη την σειρα πρεπει να ειχαν βγει 2 βιντεοκασσετες με τον τιτλο "η καθοδος".....επισης εχω την εντυπωση οτι μετα απο μερικα επεισοδια κοπηκε.
 
Aυτός ο δίσκος φίλε gomfalos - να σαι καλά που ξέθαψες έστω το οπισθόφυλλό του, με έχει στοιχειώσει.

Για την σειρά '' Τα Ναρκωτικά" δεν ήξερα καν ότι αποτελούσε soundtrack αυτός ο δίσκος (αν και θυμάμαι την σειρά και όχι δεν είναι η ίδια με την "Κάθοδο").

Ο δίσκος βγήκε το 1986 (προς τα τέλη νομίζω), και θυμάμαι συγκεκριμένα στοιχεία που, σαν παιδί, ε, κάπως με φόβιζαν (ήμουν 6 βλέπεις). Ένα διαφημιστικό σπότ που βγήκε για αυτόν τον δίσκο όπου είχε ένα απίστευτα "φοβιστικό" instrumental ψυχεδελικής ροκ (ακουγόσανται όργανα όπως κιθάρες με ουά, τύμπανα και κάτι σαν σειρήνα) και το άγριο εικαστικό εξώφυλλο (όχι το οπισθόφυλλο που μας παραθέτεις) το οποίο απεικόνιζε γκροτέσκες φιγούρες, αν δεν κάνω λάθος με φτερά, οι οποίες έφερναν σχεδιαστικά, στο μυαλό μου, το ύφος του Picasso - συγκεκριμένα τον πίνακα σχετικά με θέμα την γκουερνικα (αλλά, από ότι γράφει στο πίσω μέρος, τελικά, ήταν έλληνα ζωγράφου).

Μακάρι να μπορούσα να ξαναδώ το εξώφυλλο και να ακούσω κομμάτια από τον δίσκο αυτό.

Σε ευχαριστούμε
 
Toν δίσκο τον έχω - σε κασσέτα...
 
παντως στη retro db δεν υπαρχει η σειρα...
 
Ομολογώ ότι δεν είχα κανένα στοιχείο ή ένδειξη για τη σειρά της ΕΡΤ1.

Αν βέβαια ήταν σειρά γιατί ο σκηνοθέτης που εμφανίζεται στο οπισθόφυλλο ο Νίκος Παπαθανασίου έχει γυρίσει ντοκυμαντέρ.

Αναμένω περισσότερα.
 
Αδέρφια μπορεί να μου πει κανείς ποιοί συμμετείχαν σε αυτή τη σειρά;Λόγια από το δίσκο υπάρχουν στο cd των ΖΝ "πρώτος τόμος" και η φωνή μοιάζει του εμπόρου μοιάζει πολύ με του Πουλικάκου,είναι όντως αυτός;
 
Ναι, ήταν περισσότερο ρητορικό το ερώτημα :(
 
Βάση έρευνας που έκανα στο αρχείο της εφημερίδας Καθημερινή (online αρχείο). Η σειρά Ναρκωτικά ήταν πολύ σύντομη (κράτησε 1 βδομάδα περίπου) και προβλήθηκε 1η φορά στα μέσα με τέλη Σεπτεμβρίου 1986 από τη συχνότητα της ερτ-1.
 
Πριν λίγο πληροφορήθηκα, συγκλονισμένος, ότι εχθές έφυγε απ' τη ζωή ο πολύ καλός μουσικός και τραγουδοποιός Άγγελος Σκορδίλης, σε ηλικία μόλις 52 ετών !!! Ο Άγγελος Σκορδίλης είχε συνεισφέρει για τη σειρά της ΕΡΤ "Ναρκωτικά", αλλά και για τον [εξαιρετικό] δίσκο που ακολούθησε, ένα πολύ γλυκό τραγούδι, τη "Φευγάτη" !!! Το τραγούδι αυτό το είχαμε σιγομουρμουρίσει με τις παρέες μας ....


Η "αναδρομή" μου στη συνεισφορά του Άγγελου Σκορδίλη στη σειρά, για την οποία ανοίξατε τόπικ, είναι μια ευκαιρία για να πω : Καλό ταξίδι Άγγελε Σκορδίλη !!! :( :( Για όσους δεν τον ξέρουν [καθόσον όλα αυτά τα χρόνια υπήρξε ασυμβίβαστος δημιουργός, διέγραψε διακριτική, αλλά ουσιώδη, πορεία, και μίλησε μόνο με τα τραγούδια του], θα πρότεινα να αναζητήσουν τον δίσκο "Σημάδια", που έφτιαξε ο Σκορδίλης με το συγκρότημά του "Εταίροι" !!! Εκεί μελοποίησε με τον καλύτερο τρόπο τους πολύ ωραίους στίχους της Βικτωρίας Τράπαλη !!! Άλλωστε, ας μην ξεχνάμε ότι οι μουσικοί μάς αφήνουν το έργο τους, για να το ανακαλύψουμε τόσο εμείς, όσο και οι επόμενες γενιές .... έτσι, καθίστανται αθάνατοι .....
 
Το 1986 προβλήθηκε από την ΕΡΤ μία συγκλονιστική σειρά με τίτλο ''Ναρκωτικά'' σε σκηνοθεσία Νίκου Παπαθανασίου. Πρώτη φορά μιλούσαν στο φακό ηρωινομανείς χρήστες για το διάολο με τον οποίο πάλευαν. Διαφημιστικό τρέιλερ για το σάουντρακ "Στο δρόμο για την Ιθάκη" που ένωσε την ελληνική ροκ σκηνή.
 
Πίσω
Μπλουζα