Ξένοι ηγέτες στον ελληνικό κινηματογράφο

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.584
Αντιδράσεις
65.660
Σε αρκετές ελληνικές ταινίες, οι πρωταγωνιστές αναφέρονται κάποια στιγμή σε γνωστούς ηγέτες άλλων κρατών. Παραδείγματα...

Ένας τρελός τρελός αεροπειρατής (1973)

- Βλέπω να γίνεται της Σορβόνης
- Παρακαλώ όχι εξτρεμισμούς
- Πάψε εσύ κοντέ Ντε γκωλ!

Οικογένεια Χωραφά (1968)


ο Χο-τσι-Μινχ του Βορείου Βιετνάμ αν θυμάμαι καλά.


Ξύπνα Βασίλη (1969)

-Ποιον έβαλες στο σπίτι μας, τον Στάλιν;


Το πρόσωπο της ημέρας (1963)


Ο Βουτσάς αναφέρει τον Σοβιετικό ηγέτη Χρουτσώφ .


Ο Φαντασμένος (1973)

Ιμπν Σαούντ
και Γιασέρ Αραφάτ ( μάλιστα ο Κωνσταντάρας τον λέει ΓιασέΦ !


Ο Τρελοπενηντάρης (1971)

- Ναι άλλωστε εγώ πρότεινα στον Κένεντι, να σε κάνει δημοσιογράφο
-Μα εγώ έγινα δημοσιογράφος επί προεδρίας Αϊζενχάουερ.
-Ναι αλλά ο Κένεντι μίλησε στον Αϊζενχάουερ για σενα.
 
Ο Καζαμπουμπου αναφερεται απο το Μιμη Φωτοπουλο στο Ο Θοδωρος και το δικανο οπως επισης και απο το Θαναση Βεγγο στο Μην ειδατε τον Παναη.
 
Τον Πορτογάλο δικτάτορα Σαλαζάρ αναφέρει ο Θ. Ντοβας στο " Ένα τανκς στο κρεβάτι μου'

" Τριάντα χρόνια έκατσε ο Σαλαζάρ στην Πορτογαλία; Εξήντα θα κάτσουν αυτοί εδώ" ή κάπως έτσι
 
Ο Αϊκ αναφερεται και στα Κιτρινα γαντια. Λεει ο Φωτοπουλος στη Βουρτση "Επειδη δηλαδη θα λειψεις δυο ωρες νομιζεις οτι θα φερει το θεμα ο Αϊζενχαουερ στο Κογκρεσο;"
 
Αυτοί που μίλησαν με τον Θάνατο (1970)

Ο Κατράκης στην γυναίκα του " Γιατί, μήπως θα μου στείλει κανένα σακί με αλεύρι ο Τσώρτσιλ; "
 
(φαντάζομαι πως είμαι εντός του θέματος,αν και η ταινία είναι μεταγενέστερη των προαναφερθέντων.Σίγουρα είναι κινηματογραφική και όχι βιντεοταινία)
Ο Ψάλτης με το "τρελόχαρτο" στα χέρια, πάει σε εστιατόριο και όταν έρχεται η ώρα να πληρώσει απαντάει πως δεν έχει λεφτά ή πιστωτική και ότι θα πληρώσει με.."τρέλα,η οποία θα εξαργυρωθεί στο γραφείο του".Και ακολουθεί η στιχομυθία:
-Ποιος είστε κύριε? (ρωτάει ο εστιάτορας)
-Ο Τσερνιένκο..Τρελός είμαι, ό,τι θέλω λέω..Εσύ ποιος είσαι? (απαντάει και ρωτάει ο τρελός)
-Ο Ρήγκαν, και ό,τι θέλω κάνω (απαντάει ο εστιάτορας και τον "λούζει" με ένα πιάτο σούπα που είχε στα χέρια του)

"Τρελός είμαι, ό,τι θέλω κάνω" (1985)
 
Μια Ελληνίδα στο χαρέμι.
Βλαχοπούλου: Στην κόρη σου γράφεις?

Πού να γράψω? Στο Μοσέ Νταγιάν να το διαβάσει με ένα μάτι?
 
Στην ταινία "ο Φαντασμένος" αναφέρεται και ο Φαϊζάλ της Σαουδικής Αραβίας. Στο τέλος της ταινίας ο Λ. Κωνσταντάρας λέει στην Μπέτυ Αρβανίτη ότι τον είχε φέρει σε επαφή με τον Νιάρχο για κάποιους τόνους αργού Πετρελαίου.
Στην ταινία Γύφτικη Κομπανία (1983) ο Γιάννης Γκιωνάκης λέει στον Μιχάλη Μόσιο πως επικοινώνησε τηλεφωνικώς με τους Μιτεράν, Αντρόπωφ και Ρήγκαν.
Στην ταινία Σιδηρά Κυρία (1983) η Ρένα Βλαχοπούλου είναι οπαδός της Μάργκαρετ Θάτσερ και συνεχώς την αναφέρει
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μια Ελληνίδα στο χαρέμι.
Βλαχοπούλου: Στην κόρη σου γράφεις?

Πού να γράψω? Στο Μοσέ Νταγιάν να το διαβάσει με ένα μάτι?

Ο Νταγιάν επίσης αναφερεται από το Θαναση Βεγγο και στην ταινία ''Ο Θανασης, η Ιουλιετα και τα λουκανικα''

Bλέπει τη γειτόνισσα με ελαφρα ενδυμασια...

-Μαζευτειτε δεσποινις Λιτσα, σκεπαστείτε...εδω ειναι σπιτι, δεν ειναι κατασκηνωση γυμνιστων...
-Κλειστε τα ματια σας...
-Τι να τα κλεισω, που θα μου φυγει κανενα και θα γινω Νταγιαν...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όπως και στην ταινία Ο τρελοπενηντάρης (1971)

-Δωσ' του μια να του βουλώσεις το μάτι

-Καλύτερα να μοιάζω και στον Νταγιάν.
 
Ο Βουλγαρίδης στην ταινία Το Δόλωμα (1964)

" Και τον σουηδικό ύμνο να σφύριζες, θα γυρνούσε. Αυτό σημαίνει πως είναι ο Γουσταύος Αδόλφος της Σουηδίας ; "
 
Καπετάν Φάντης μπαστούνι (1968)


" Και οι γιατροί με το βιβλίο του Μαο Τσε Τουνγκ στο χέρι..."
 
Στην ταινία " Ευτυχώς Τρελάθηκα " (1962) , όταν ο Σταυρίδης πηγαίνει στο ψυχιατρείο, βλέπει δυο ασθενείς που μαλώνουν για τα Βαλκάνια, νομίζοντας πως είναι οι Κένεντι και Χρουστσόφ.
 
Η Βίλλα των Οργίων: Η Βιολέττα (Αναλυτή) βλέπει τον Ζάβαλο (Κωνσταντάρα) με το σεντόνι στο αστυνομικό τμήμα.
- Καλε, πώς είσαι έτσι? Χαιλέ Σελασιέ σε κάνανε?
 
Στο Ευτυχώς... τρελάθηκα! , ο Σταυρίδης αναφέρει και τους Λουμούμπα και Καζαβούμπου του Κογκό.
 
Ο Φαντασμένος (1973)

Ιμπν Σαούντ
Τον Σαουντ τον αναφέρει ο Κωνστανταρας και στο Στριγγλο που λέει περίπου το εξής:
" Αν είναι έτσι να πάρω τα παιδιά μου να πάω να μείνω σε ξενοδοχείο σαν τον Ιμπντ Σαουντ"
 
Πίσω
Μπλουζα