Ξένοι χοροί σε ελληνικές ταινίες

Καλά, δεν είπα για σέΙκ το 1963 αλλά για το If I had a hammer του Trini Lopez. Και η μπόσσα-νόβα (που πρόλαβα κι εγώ) ήταν περισσότερο αυτή που χορεύει ο Σειληνός (αλλά και ο Αυλωνίτης) στο "Μικροί και μεγάλοι εν δράσει".
 
Ναι, αλλα το Φσσστ Μποϊνγκ που το περιεγραψες ως σεϊκ, το 1963 ακουστηκε στο Κατι να καιει.
 
Το "Κάτι να καίη" γυρίστηκε το 1963, αλλά βγήκε στις οθόνες το 1964, οπότε και είδε ο κόσμος το "Φσστ-μπόινγκ". Ο Μάρκος Ζέρβας αναφέρει στο βιβλίο του για την Φίνος Φίλμ ότι τα γυρίσματα τελείωσαν στο τέλος του '63 και στη συνέχεια η ταινία στάλθηκε στην Αγγλία για την επεξεργασία της, επειδή δεν είχε ακόμα η Φίνος την κατάλληλη δυνατότητα.

Πάντως έχεις δίκηο Babinella για το twist, αν και το χορεύαμε τότε και σαν shake. Μάλιστα έχω δεί να το χαρακτηρίζουν σαν twisted-shake
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ασχετως απο το ποτε βγηκε στις αιθουσες το Κατι να καιει, ο κοσμος γνωριζε ηδη το τουιστ απο το 1962 και σιγουρα δε το λανσαρε η εν λογω ταινια.

Στο ποστ #2 γραφω ποια ειναι αυτη.
 
Ναί, είδα το ποστ. Οπωσδήποτε το τουίστ δεν το λανσάρησε το "Κάτι να καίη".

Βλέπω τελικά οτι δυό φορές έχω βγεί "off" στους χορούς... Ισως πρέπει να αλλάξω τομέα :what:
 
Δε νομιζω πως υπαρχει κανεις εδω μεσα που να μην εχει κανει λαθη και μαλιστα πολλες φορες.

Εδω ειμαστε για να ανταλλασουμε πληροφοριες και για να μαθαινει ο ενας απ' τον αλλον. Αλλα πανω απ' ολα, για χαρα και διασκεδαση!
 
lolota είπε:
"If I had a hammer" δεν ειναι τουιστ αλλα ...μποσα νοβα
Το "If i had a hammer", που χορευει ο Παραβας με την Κυριακιδου,

ειναι η εκτελεση του Trini Lopez το 1963 και ειναι 'twist'...

Το κομματι γραφτηκε το 1958 και εγινε επιτυχια το 1962 απο τους Peter,Paul and Mary και ειναι 'Folk'...

:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γνωριζει κανεις αν ο χορος "Χουλα χουπ" λανσαριστηκε στην Ελλαδα το 1959 με την ταινια "Νταντα με το ζορι";

attachment.php
attachment.php


Ο τραγουδιστης που βλεπουμε ερμηνευει το τραγουδι "Χουλα χουπ"

attachment.php


Οι στιχοι του τραγουδιου εξ ακοης,μπορει καποιες λεξεις να μην τις "επιασα" καλα #)

(αν μπορεσω μπορει να φτιαξω και το σχετικο βιντεακι με το τραγουδι,αν δεν υπαρχει θεμα με τα copyrights στο youtube)

Κανεις και σωμα

φτιαχνεις και χρωμα

οταν λικνιζεσαι το χουλα χουπ

λιγο στη μεση

λιγο στη σκεψη

φερνεις στη γυρα σου το χουλα χουπ

χειλη σαν εχεις

κι αντι να τρεχεις

και να σκοτωνεσαι στο γκαλόπ

ελα και παλι

παρε και φτανει

δραμι να κανεις με το χουλα χουπ

x1.JPG

x00.JPG

xo.JPG
 
Ένα shake ακούγεται στο σπίτι του Λάμπρου Κωνσταντάρα στην ταινία ''Ο στρίγγλος που έγινε αρνάκι''
 
BETTY BOOP είπε:
Ένα shake ακούγεται στο σπίτι του Λάμπρου Κωνσταντάρα στην ταινία ''Ο στρίγγλος που έγινε αρνάκι''
Χριστινα,το γνωστο αυτο σέικ το ακουσαμε και σε αλλες ελληνικες ταινιες οπως ειδαμε σε διαφορα ποστς του θρεντ,μεχρι στιγμης εχει εντοπιστει στις:

"ο στριγγλος που εγινε αρνακι" - χορος σέικ

"τον αραπη κι αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας" - χορος

"οι 4 ασσοι" - χορος

"για μια τρυπια δραχμη" - χορος

"η κρεβατομουρμουρα" - μονο μουσικη του γνωστου σέικ

"ξυπνα καημενε Περικλη" - μονο μουσικη

μακαρι να ξεραμε και πώς λεγεται..

Το σέικ,οπως γραφει η bambinella εδω ,το πρωτοχορεψαν η Ζωη με τον Κωστα Βουτσα στην ταινια "Τεντυ μπόι αγαπη μου"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Γνωριζει κανεις αν ο χορος "Χουλα χουπ" λανσαριστηκε στην Ελλαδα το 1959 με την ταινια "Νταντα με το ζορι";
attachment.php
attachment.php


Ο τραγουδιστης που βλεπουμε ερμηνευει το τραγουδι "Χουλα χουπ"

attachment.php


Οι στιχοι του τραγουδιου εξ ακοης,μπορει καποιες λεξεις να μην τις "επιασα" καλα #)

(αν μπορεσω μπορει να φτιαξω και το σχετικο βιντεακι με το τραγουδι,αν δεν υπαρχει θεμα με τα copyrights στο youtube)

Κανεις και σωμα

φτιαχνεις και χρωμα

οταν λικνιζεσαι στο χουλα χουπ

λιγο στη μεση

λυγιζεις κι ετσι

φερνεις τη γυρα σου στο χουλα χουπ

χειλη ( ; ) σαν εχεις

κι αντι να τρεχεις

και να σκοτωνεσαι στο γκαλόπ

ενα στεφανι

παρε και φτανει

γραμμη να κανεις με το χουλα χουπ
ετοιμο το βιντεο με το τραγουδι "χουλα χουπ",τελικα ειχα καποια λαθη στους στιχους #) (διορθωσα με κοκκινο οσα μπορεσα)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "Το κοριτσι της αμαρτιας" (1958) ακουμε απ την Αλεκα Στρατηγου ενα τραγουδι που λεγεται "Χουλα χουλα" και τη βλεπουμε να κραταει και το στεφανι του χουλα χουπ.Μπορει να λανσαρε αυτη το χορο μεσα απ αυτη την ταινια που προηγειται κατα ενα χρονο της ταινιας "Νταντα με το ζορι".Μου αρεσει ομως μονο το τραγουδι που ακουγεται στην ταινια "Νταντα με το ζορι"

[video=youtube;BF-9hOYgENg]http://www.youtube.com/watch?v=BF-9hOYgENg στα 02:45λεπτα του βιντεο

attachment.php


xoulakoramart.JPG
 
Στην ταινία "Αχ! αυτή η γυναίκα μου" ακούγεται ένα σέικ το οποίο χορεύει η υπηρέτρια Ασημίνα (Μ.Κωνσταντάρου) με τον αγόρι της (Β.Μαλούχο).

Επίσης στην ταινία "Ο Ρωμιός εχει φιλότιμο" ο Λάμπρος Κωνσταντάρας χορευει με την Νίκη Λινάρδου ένα σεικ
 
hannele είπε:
Στην ταινία "Αχ! αυτή η γυναίκα μου" ακούγεται ένα σέικ το οποίο χορεύει η υπηρέτρια Ασημίνα (Μ.Κωνσταντάρου) με τον αγόρι της (Β.Μαλούχο).Επίσης στην ταινία "Ο Ρωμιός εχει φιλότιμο" ο Λάμπρος Κωνσταντάρας χορευει με την Νίκη Λινάρδου ένα σεικ
hannele ευχαριστω αλλά αυτο που ζηταει το θεμα ειναι διαφορετικο :ψαχνουμε ηθοποιους που λανσαραν ξενους χορους στην Ελλαδα μεσα απο ταινιες κι οχι γενικα ποιος χορευει και σε ποια ταινια

Το σέικ που αναφερεις το πρωτοχορεψαν η Ζωη με τον Κωστα Βουτσα στην ταινια "τεντυ μπόι αγαπη μου" οπως γραφει η bambinella στο ποστ
 
α! καταλαβα! Ευχαριστώ katerinak για την διευκρίνηση! οπότε ναι..εχεις δικιο..το σεικ ειχε λανσαριστεί πολυ πιο πριν :D
 
Υπάρχει παλιότερο μάμπο από της Σπεράντζα Βρανά (και των πελατών του κέντρου) στην "Ωραία των Αθηνών"? Υποψιάζομαι ότι το γιάνκα των Γώγου - Τζανετάκου στο "Μια τρελλή τρελλή οικογένεια" δεν ήταν το πρώτο αλλά δεν θυμάμαι παλιότερη ταινία με γιάνκα.
 
στην ταινια "διεστραμμενοι" (1963) βλεπουμε τη Γκιζελα Νταλι να χορευει ΜΑΝΤΙΣΟΝ (και ισως και μποσα νοβα) μαζι με την παρεα της ,μηπως τελικα αυτη ηταν που το πρωτοχορεψε και οχι η Αλικη ;
 
Πίσω
Μπλουζα