Ξέρετε τι θα κάνω αυτό το καλοκαίρι;

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
199
Χάρη σε έναν καλό μου φίλο, το τιτάνιο έργο της ψηφιοποίησης του τεράστιου αρχείου με βιντεοκασέτες αγώνων μπάσκετ που διατηρούσα ήρθε σε πέρας! Ούτε λίγο ούτε πολύ, 250 DVD με ματς για κάθε γούστα από το 1986 έως το 1998 με περιμένουν να τα ξεκοκαλίσω μετά από χρόνια!

Περιεχόμενα; Αγώνες Ελληνικού πρωταθλήματος, Εθνικής Ελλάδας, NBA, Ευρωπαϊκά Κύπελλα, Final four, φιλικά, άσχετα-απίστευτα σπάνια ματς που έγραψα στη διετία 86-88 που έμενα στο Βέλγιο, ότι μπορείτε να φανταστείτε κοσμούν την συλλογή μου! Όσοι είναι (ή έστω υπήρξαν) φίλοι του μπάσκετ θα καταλαβαίνουν με τι λαχτάρα θα κάτσω να ξαναδώ τον Μακαρά και τον Γάσπαρη... :)

Αν και δυστυχώς είχα την κακή συνήθεια να πατάω pause στα time outs, εντούτοις θα έχω το νου μου για κρυμμένους θησαυρούς (διαφημίσεις, σήματα κτλ).
 
Xαχαχα σε καταλαβαινω απολυτα ,εχω και και εγω το λιγοτερο καμμια 60αρια κασσετες αρχειο απο 80ς ,early 90ς και καποια στιγμη θα πρεπει να τις ψηφοποιησω.

Τελευταια φορα που χρησιμοποιησα VHS ,καποια ηταν ασπρομαυρα,ισως απο πολυκαιρια ,ισως ασυμβατοτητα συστηματων.

Θυμαμαι σιγουρα καποιες κασσετες με "GummyBears","Ducktales","Wrestling events" απο Εurosport και σιγουρα ταινιες. :D

Το θεμα ειναι οτι εχω σιχαθει το παρεδωσε με καλωδια και βαριεεεεεμααααιιιι.
icon10.gif
 
Παρακαλώ όλα τα ευρήματα (διαφημήσεις, σηματάκια) να ανέβουν το συντομότερο.

Aardvark η μετατροπή να γίνει το συντομότερο.
 
Μα κοιτάξτε τι όμορφο που είναι:

picture.php


Τι να πρωτοσχολιάσει κανείς; Το σήμα του MEGA; Το TSANTALI ανάμεσα στο σκορ; Το "154 κι έφτασε" Express Service; Το Υφαντής στη σέντρα; Το ΑΓΝΟ που φαίνεται στη ρακέτα; Ποίημα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Παρακαλώ όλα τα ευρήματα (διαφημήσεις, σηματάκια) να ανέβουν το συντομότερο.Aardvark η μετατροπή να γίνει το συντομότερο.

Αν βρω τιποτα πραγματικο διαμαντι ,θα ανεβει,αλλα παρε το VHS καντου χωρο παρε το σκαρτ,βαλε την κασετα,γυρνα την κασετα,παρε την καμερα ,τραβα την εικονα ,περασε την με infared στο λαπτοπι,ανεβασε την στον utube,κουραστηκα και μονο που τα γραφω. :(
 
Aardvark είπε:
Αν βρω τιποτα πραγματικο διαμαντι ,θα ανεβει,αλλα παρε το VHS καντου χωρο παρε το σκαρτ,βαλε την κασετα,γυρνα την κασετα,παρε την καμερα ,τραβα την εικονα ,περασε την με infared στο λαπτοπι,ανεβασε την στον utube,κουραστηκα και μονο που τα γραφω. :(
Και γω μονο που το διαβαζω :D

Alki πρεπει και γω να κατσω να κανω κατι αντιστοιχο με τις VHS των αγωνων μπασκετ.
 
Τόσο πολύ interlaced ήταν το VCR ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο encoding;

Δεν θυμάμαι να έβλεπα τόση οριζόντια γραμμή όταν παρακολουθούσα video...αν και ομολογώ ότι το πιθανότερο είναι ότι απλώς κακόμαθα με τα DVD.
 
Κάτι μου λέει πως αν με το καλό όταν έρθω για διακοπές τα Χριστούγεννα στην Ελλάδα έχεις τελειώσει το θεόπνευστο αυτό έργο σου (γιατί μέχρι το Σεπτέμβρη που θα φύγω χλωμό σε κόβω... :p ) σε ενδεχόμενη συνάντηση θα σου έρθω με μια στοίβα από άδεια DVDs... :cool:

alkis21 είπε:
Όσοι είναι (ή έστω υπήρξαν) φίλοι του μπάσκετ θα καταλαβαίνουν με τι λαχτάρα θα κάτσω να ξαναδώ τον Μακαρά και τον Γάσπαρη... :)
Άσχετο, αλλά με τον Γάσπαρη είχα παίξει και συμπαίκτης για ένα φεγγάρι, αυτός στα τελειώματά του, εγώ μόλις είχα τελειώσει από το εφηβικό και έπαιζα πρώτη χρονιά σε αντρική ομάδα, δηλαδή σεζόν 1999-2000... προηγούμενη χιλιετία!!! :p

//Στην κυριολεξία μιλάμε για "ένα φεγγάρι"... Δεν έμεινε στην ομάδα για πάνω από 1-2 μήνες, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων (είχε ανοίξει καφέ στην Πλατεία της Ν.Σμύρνης...)
 
Maddog είπε:
Τόσο πολύ interlaced ήταν το VCR ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο encoding;
Δεν θυμάμαι να έβλεπα τόση οριζόντια γραμμή όταν παρακολουθούσα video...αν και ομολογώ ότι το πιθανότερο είναι ότι απλώς κακόμαθα με τα DVD.
Απλά πάτησα pause και τράβηξα ένα βιαστικό screenshot, η παραπάνω εικόνα σαφώς και δεν είναι ενδεικτική της ποιότητας.

Olorin δεν διάβασες καλά, το έργο έχει ήδη τελειώσει! Οπότε αν θες κάτι πριν φύγεις μου λες.
 
Άλκη θα ξεθάψεις θησαυρούς από εκεί μέσα... :D

Ζηλεύω...

Πάντως το σκρηνσοτ που ανέβασες εγώ δεν μπορώ να το δω... :(

----

δεν ξέρω αν έκανες κάτι, αλλά τώρα είναι μιά χαρά :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήδη έχω βρει πολύ όμορφα πράγματα, τα οποία και θα ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία! :) Πχ. παγωτό "FOR YOU" και μια πολύ παλιά (και πολύ έξυπνη) διαφήμιση Duracell.
 
Alkis21 Ανεβασε φωτος !!!!

"Πχ. παγωτό "FOR YOU" Τι το ειπες..........

Παω να παρω ενα παγωτο :D
 
!!

Μπράβο ρε Αλκη...τόσα πολλά DVDs σου βγήκανε? εγώ που έχω κάνει κάτι παρόμοιο οχι μονο μπάσκετ και ποδόσφαιρο αλλά και προσωπικές ταινίες απο διακοπές-πενταήμερη, παιδικά κ.λ.π μου έχουν βγει το πολύ 30 DVD.

Εχω αρχίσει να βλέπω τους αγώνες final four που έχει κερδίσει ο Παναθηναικος στο Basket...έχω δει τα δυο πρώτα (α ρε Dominique τεράστιε)..καθώς και παλιούς ευρωπαϊκους αγώνες του Αρη (Λιπυρίδης, Γουίλτζερ και το παιδί του ελαφιού Μαικ Johnson)

Αυτό που ψάχνω να βρω είναι αγώνες Παναθηναϊκου προ Γιαννακόπουλου εποχή, οπού στην ομάδα έπαιζε παίκτης με το καλύτερο όνομα όλων των εποχών ΣΚΡΟΜΠΟΛΙΘΑΣ!!
 
Εννοείς Σκροπολίθας. :) Είμαι σίγουρος ότι έχω, εποχές που έπαιζαν Ανδρίτσος, Ιωάννου, Στεργάκος κτλ. στον ΠΑΟ.
 
Εχω μείνει στην εποχή Καστρινάκη - Γιατζόγλου ... Σώζεται τίποτα;;; :p :p
 
Δυστυχώς ήμουν νινί ακόμα τότε. :baby2:
 
alkis21 είπε:
Εννοείς Σκροπολίθας. :)
Btw ο Σκορπο-λιθας :p ( οπως τον αποκαλουσαμε συνηθως τοτε ) ,ηταν πολυ καλος σουτερ (γκαρντ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να πω την αλήθεια μου για πολύ καλό σουτέρ δεν τον θυμάμαι... απλά πολύ γρήγορο, κάτι σαν τον Λευτέρη Κακιούση αργότερα. Τώρα βέβαια είναι πολλά τα χρόνια και μπορεί να σφάλω...
 
Juanita είπε:
Εχω μείνει στην εποχή Καστρινάκη - Γιατζόγλου ... Σώζεται τίποτα;;; :p :p
εχω την εντυπωση οτι μια ομαδα που ανεβηκε ~87 ο ηλυσιακος ειχε μαζεψει ολους τους γερολυκους για μια χρονια ,αναμεσα σ αυτους σιγουρα τον Κυριακο Βιδα ,τον Κοκκολακη αν θυμαμαι καλα και μαλλον και τον Καστρινακη.

Ο δε Γιαντζογλου-(το λιονταρι) -πριν επι εποχες Κοσκωτα γινει προπονητης και πλακονοταν (κυριολεκτικα) στις προπονησεις με τον Αμερικανο που ειχε φερει απο το NBA-μετα τον ολυμπιακο, ειχε παιξει στον ΠΑΟΚ (86 ητανε νομιζω ) πριν σταματησει .

Ολα αυτα απο μνημης ,χωρις να goοglισω καθολου -οποτε μην βαρατε .

alkis21 είπε:
Να πω την αλήθεια μου για πολύ καλό σουτέρ δεν τον θυμάμαι... απλά πολύ γρήγορο, κάτι σαν τον Λευτέρη Κακιούση αργότερα. Τώρα βέβαια είναι πολλά τα χρόνια και μπορεί να σφάλω...
Μπα ,μαλλον θα εχεις εσυ δικιο με τοσες ωρες πτησης-παρακολουθησης αγωνων μπασκετ ηθελα να πω-.

Απλα τα 1-2 χρονια τελευταια του χρονια στον παναθηναικο οταν επαιζε κυριως ως αλλαγη ,ηταν -ειχε γινει μαλλον- αρκετα αξιοπιστος σοοτερ (και σε συγκριση παντα με τον Ιωαννου).

Αυτα παντα απο μνημης .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Ο δε Γιαντζογλου-(το λιονταρι) -πριν επι εποχες Κοσκωτα γινει προπονητης και πλακονοταν στις προπονησεις με τον Αμερικανο που ειχε φερει απο το NBA-
Κάρει Σκάρι!

Ωραίες εποχές... και πολλά-πολλά χρόνια αργότερα, το είδωλο των παιδικών μου χρόνων, αυτός που πήγαινα και έβλεπα να κάνει σουτάκια στις προπονήσεις όταν ήταν τραυματίας, παντρεύτηκε την Κορομηλά. :angry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα