"Ξεκλειδώστε"-2Χπλασιαστε τους σκληρούς σας δίσκους!

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.409
Μάλλον δεν τα λέει πολύ καλά ο τύπος.....

Νομίζω είναι εικονικό το space που δημιουργείται,απόδειξη ότι είναι πάντα διπλασιασμός του δίσκου...

Ουσιαστικά αναρείται αυτό που λέει περί 2-3 χωρητικοτήτων δίσκων που φτιάχνουν οι εταιρείες.Δεν θα το δοκίμαζα μάλλον...

Moυ θυμίζει τη συμπίεση που κάναμε παλιά στους δίσκους μας για να κερδίσουμε χώρο !

Μου μυρίζει προβλήματα άλλωστε,τo έγραψε κι ένα παιδί στο τελευταίο post.Περιμένω να διαβαάσω κι άλλες εντυπώσεις βέβαια,από περιέργεια...

Εσύ Nemo το δοκίμασες ;
 
Μακριά από οτιδήποτε παρόμοιο. Διάολε, ένας εξωτερικός 500άρης έχει 89 ευρώ, πάρτε τον και αφήστε ήσυχο το δίσκο σας. Γιατί και θα τα σκάσετε στο τέλος όταν τον σκάσετε και πάλι ένα δίσκο θα έχετε.
 
τρίχες κατσαρές.... αυτό είναι παλιό, ο δίσκος μπορεί να φαίνεται μεγαλύτερος , αλλά αν τον τεστάρεις τότε είναι διαλυμένος μετά από το "mod" xaxaxxaaxxa
 
Σωστός ο Pooky! Εγώ μάλιστα πιστεύω, ότι αυτο ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ!! Ειναι εικονικό, αναφερόμενο από το ίδιο το firmware ή το χαλασμένο MBR και πιστεύω ότι αμα χρησιμοποιήσει κανείς το εν λόγω "partition", μετά από λίγο διάστημα θα πάρει τα data στο χέρι. Είναι πλέον τόσο φτηνοι οι δίσκοι που δε βλέπω το λόγο μια εταιρεία οπως η WD, να ΜΗΝ έχει να δώσει δίσκους. Επίσης μονο η συγκεκριμένη βέρσιον του Ghost όπως ισχυρίζεται το παληκάρι, κάνει την ενλόγω "δουλειά". Εμένα μου μυρίζει bug....

ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Πρέπει να ομολογήσω όμως ότι είναι αξιέπαινη η προσπάθεια του τύπου ασχετα απο το ότι δεν την εγκρίνω προς χρήση....
 
σιγά ρε παιδιά την προσπάθεια, από το Hexus θα το είδε , που κάποιος το ανακάλυψε πριν 3-4 χρόνια... στην αρχή το κάνανε μερικοί και μόλις κατάλαβαν ότι ο παραπάνω χώρος που βλέπουνε είναι λάθος και χάσανε τα δεδομένα τους, το θρεντ πέθανε με ένα warning ότι δεν παίζει...

εξ'άλλου λέει βλακείες, εάν όντως έχει παραπάνω χώρο ένας δίσκος ο οποίος είναι "κλειδωμένος" από το firmware , δεν γίνεται να ξεκλειδώσει με software εάν δεν πειραχτεί το firmware με κάποιο τρόπο... έλεος πια! ΛΟΛ
 
Πολύ εύστοχος ο keropi......!
 
Ναι ρε!

Όλοι οι Haxorz μας πρήζουν με τις "εφευρέσεις" τους. Ρε κάντε κανά overclocking και αφήστε μας ήσυχους.
 
Και για το O/C Γιώργο,η αλήθεια έιναι ότι ακόμη ψάχνω να δω/βρω το κέρδος της αύξησης του clock του C2D από 2.66Ghz σε 3.20Ghz .......
 
Με την κάρτα γραφικών που έχεις δεν θα δεις τίποτε. Από την άλλη ακόμα και μια 9800 Χ2 να είχες, έπρεπε να έχεις μια full HD οθόνη, ΚΑΙ ΠΑΛΙ δεν θα έβλεπες τίποτε σε real life gaming, παρά αύξηση σε αριθμούς κάποιων benches και πάλι σε θεωρητικό επίπεδο.

Το OC αν και ενδιαφέρει αρκετούς, ποτέ δεν με συγκλόνισε, προτιμώ τη σταθερότητα παρά την ωμή ταχύτητα. Φυσικά έχουμε κέρδος από το OCing σε καλύτερης ποιότητος υλικά, καλύτερα συστήματα και ιδέες ψύξης και πολλά άλλα.
 
Παιδιά το δοκίμασα με έναν 40άρη maxtor ( φυσικά με bad sectors - σιγά μη χρησιμοποιήσω καλό σκληρό για τέτοια μαντζούνια ) και όπως ήταν αναμενόμενο...

ΤΑΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.....Ο ΣΚΛΗΡΟΣ ΕΠΑΘΕ ΚΟΛΟΥΜΠΡΑ..και δεν αναγνοριζόταν με τίποτα...βέβαια δεν ξέρω αν φταίνε τα bad sectors που είχε πάνω...αλλά σιγά μην φταίνε αυτά :)

Μου θυμίζει τη βλακία που είχε το DOS ( doublespace - μπράβο ρε Maxcomgr ) παλιά και σου έδινε διπλή χωρητικότητα στο σκληρό με τη χρήση συμπίεσης. Και μετά φυσικά ο υπολογιστής φόρτωνε πιο αργά και απο UNIVAC. :)
 
Αυτό που κάναμε στο Dos ήταν με το doublespace ή το Stalker.

Εδώ πειράζεις πολύ πιο low level.

Μακριάάάάά, εκτός και αν δεν λυπάστε τα data σας.
 
Πίσω
Μπλουζα