Ξύσματα ξυλομπογιών

leykh

RetroActive
Joined
7 Ιαν 2010
Μηνύματα
323
Αντιδράσεις
30
Όταν ξύναμε τις ξυλομπογιές μας, φυλάγαμε τα ξύσματα, τα οποία τα χρησιμοποιούσαμε στην ζωγραφική, ειδικά στους χάρτες.

Το ξύσμα τοποθετούνταν σε βαμβάκι και άφηνε μια αχνή όμορφη απόχρωση στους χάρτες μας στην γεωγραφία!
 
Επίσης, με τα υπολείματα (το γύρω γύρω) που άφηνε η ξύστρα όταν ξύναμε μια ξυλομπογιά, φτιάχναμε λουλούδια σε πίνακες/κολάζ.
 
Η εποχές που όλα χρησιμοποιούνταν και ανακυκλόνονταν έφυγε ανεπιστρεπτί...Το οτι δεν τα είχαμε σε αφθονία μας έκανε να τα χρησιμοποιούμε με προσοχη(εως τσιγγουνιά) και να επινοούμε και τρόπους ανακύκλωσης(πρώιμης χιχιιχιχ)
 
Εγώ πάλι κρατούσα τα υπολείμματα (σκόνη) που άφηνε η ξύστρα όταν ξύναμε μια ξυλομπογιά και ζωγράφιζα. Βουτούσα πρώτα το δάχτυλο σε νερό και έπειτα στη χρωματιστή σκόνη και δημιουργούσα :cool:
 
Kambia είπε:
Εγώ πάλι κρατούσα τα υπολείμματα (σκόνη) που άφηνε η ξύστρα όταν ξύναμε μια ξυλομπογιά και ζωγράφιζα. Βουτούσα πρώτα το δάχτυλο σε νερό και έπειτα στη χρωματιστή σκόνη και δημιουργούσα :cool:
πρώιμη μορφη δκτυλομπογιών!Πόσο μπροστά ήσουν χαχαχαχχαχαχαχαχα!
 
Εμείς φτίαχναμε στο νήπιο λουλουδάκια με αυτά τα γύρω γύρω. Ωραίο ποστ leykh
 
Με τα ξύσματα και εγώ έφτιαχνα λουλούδια .
 
mytinyworld είπε:
Επίσης, με τα υπολείματα (το γύρω γύρω) που άφηνε η ξύστρα όταν ξύναμε μια ξυλομπογιά, φτιάχναμε λουλούδια σε πίνακες/κολάζ.

krios είπε:
Εμείς φτίαχναμε στο νήπιο λουλουδάκια με αυτά τα γύρω γύρω. Ωραίο ποστ leykh

spirtoulis είπε:
Με τα ξύσματα και εγώ έφτιαχνα λουλούδια .
κι εγώ θυμάμαι καλλιτεχνικές δημιουργίες με τα ξύσματα από ξυλομπογιές...
 
Στο δημοτικο είχαμε φτιάξει έναν φοίνικα κολλώντας λωρίδες από ξύσματα. Πέρα απ' το ότι ήταν φοβερά δύσκολο να βγάλεις ολόκληρη λωρίδα ξύνωντας την ξυλομποριά, δεν μου άρεσε η αίσθηση στο χέρι, μ' έπιανε φαγούρα, κι έτσι δεν (απο)τέλειωσα αυτό το έργο ποτέ. Επειδή όμως ήμουν καλό παιδί :diablotin: διασκέδαζα να ξύνω τα στυλό. Έβγαζαν ένα τσιριχτό θόρυβο που έκανε την δασκάλα μου να βγάζει αφρούς, και μετά χυνόταν μελάνι σ' όλο το σύμπαν. Το θρανίο μου ήταν πάντα σημαδεμένο!
 
Όταν ξύναμε τις ξυλομπογιές μας, φυλάγαμε τα ξύσματα, τα οποία τα χρησιμοποιούσαμε στην ζωγραφική, ειδικά στους χάρτες.

Το ξύσμα τοποθετούνταν σε βαμβάκι και άφηνε μια αχνή όμορφη απόχρωση στους χάρτες μας στην γεωγραφία!

Τα ριχναμε επανω στο ασπρο μπλοκ και με προσοχη περναγαμε το βαμβακι απο επανω, πρασινο πεδιαδα και καφε το βουνο, οι πιο τεχνιτες εκαναν λιγο πιο πατητη κινηση αρα πιο σκουρο το κεντρο του βουνου και πιο ''σβηστο'' οσο πηγαινε προς τα κατω.
 
Πίσω
Μπλουζα