ΟΤΕ Σινεμά - Τηλεοπτικό κανάλι αφιερωμένο στον Ελληνικό κινηματογράφο

ChristosM

RetroNuts!
Joined
15 Απρ 2008
Μηνύματα
1.996
Αντιδράσεις
934
Αυτή η είδηση πιστεύω πως θα ενδιαφέρει πολλά μέλη του φορουμ καθώς βλέπω ότι το κομμάτι Ελληνικές Ταινίες έχει μεγάλη κίνηση. Σας παραθέτω το σχετικό δημοσίευμα (ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση).

Το ΟΤΕ σινεμά, ένα κανάλι αφιερωμένο αποκλειστικά στις ελληνικές ταινίες, θα έχουν την ευκαιρία να απολαμβάνουν από σήμερα οι λάτρεις του ελληνικού κινηματογράφου στην ΟΤΕ TV.

Ένα κανάλι γεμάτο με τα μεγαλύτερα αστέρια και αξέχαστες ταινίες του ελληνικού σινεμά. Ελληνικές ταινίες, κλασικές και σύγχρονες, του χθες και του σήμερα. Ταινίες γεμάτες αγαπημένα πρόσωπα και οικείες καταστάσεις, που αποτελούν κλασικές αξίες της ελληνικής οικογενειακής ψυχαγωγίας, 24 ώρες το 24ωρο, 7 ημέρες την εβδομάδα, χωρίς διακοπή.

Εκτός από διάσημα μιούζικαλ και κωμωδίες, που δε χορταίνουμε να βλέπουμε, το ΟΤΕ σινεμά θα προβάλλει και ταινίες σπανιότερες, αστυνομικές, δραματικές, αισθηματικές, πολεμικές καθώς και ταινίες του νέου ελληνικού κινηματογράφου.

Κάθε εβδομάδα, Δευτέρα έως Παρασκευή, το ΟΤΕ σινεμά θα προβάλει δύο μικρά αφιερώματα, με ταινίες του ίδιου αγαπημένου έλληνα πρωταγωνιστή ή του ίδιου σκηνοθέτη. Η αρχή γίνεται με την Αλίκη Βουγιουκλάκη, μια σταρ που έχει αφήσει ανεξίτηλο το στίγμα της στον ελληνικό κινηματογράφο και έναν σκηνοθέτη, τον Γρηγόρη Γρηγορίου, στον οποίο το ελληνικό σινεμά οφείλει πολλά.

Στη συνέχεια ο Λάμπρος Κωνσταντάρας «θα βρεθεί» με τον Κώστα Καραγιάννη, η Γεωργία Βασιλειάδου με τον Νίκο Ζερβό, ο Γιάννης Γκιωνάκης με τον Γιάννη Δαλιανίδη και έπεται ενδιαφέρουσα συνέχεια.
 
Εξαιρετική κίνηση, έστω κι αν προέρχεται από έναν πάροχο.

Μιας κι ελάχιστα κανάλια πλέον βάζουν ελληνικές ταινίες, νομίζω ότι είναι καλό να υπάρχει ένα κανάλι που θ' ασχολείται μόνο με το μεγαλειώδη ελληνικό κινηματογράφο. Έχουμε να επιδείξουμε εκπληκτικές ταινίες και η τηλεόραση αναλώνεται στα ίδια και τα ίδια. Προσωπικά αμφιβάλλω αν η νεότερη γενιά (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) γνωρίζει αυτά τα διαμάντια που έχουμε.

Μπράβο και πάλι.
 
Αααα πρέπει να κόψω τη NOVA και να βάλω αυτό μου φαίνεται...
 
Για τους λάτρεις του ελληνικού σινεμά! Δευτέρα έμαθα για το νέο κανάλι , κατευθείαν έγινα συνδρομητής και έκοψα τη NOVA (πολύ φθηνότερο αυτό) και πριν λίγο ενεργοποιήθηκε! Το κανάλι είναι απίστευτο , παίζει 24 ώρες το 24ωρο ελληνικές ταινίες , με τέλεια εικόνα και ήχο και πολύ σπάνιες επίσης! Είναι πραγματικά μια όαση στο χάλι της σημερινής τηλεόρασης...
 
tonytony είπε:
Για τους λάτρεις του ελληνικού σινεμά! Δευτέρα έμαθα για το νέο κανάλι , κατευθείαν έγινα συνδρομητής και έκοψα τη NOVA (πολύ φθηνότερο αυτό) και πριν λίγο ενεργοποιήθηκε! Το κανάλι είναι απίστευτο , παίζει 24 ώρες το 24ωρο ελληνικές ταινίες , με τέλεια εικόνα και ήχο και πολύ σπάνιες επίσης! Είναι πραγματικά μια όαση στο χάλι της σημερινής τηλεόρασης...
Ωραία νέα! :) Επομένως, αξίζει, έτσι;

Παρατήρησες αν παίζει ταινίες από όλες τις εταιρίες (Φίνος Φιλμ, Καραγιάννης-Καρατζόπουλος - Δαμασκηνός-Μιχαηλίδης - James Paris, Αφοί Ρουσσόπουλοι-Γ. Λαζαρίδης-Δ. Σαρρής-Κ. Ψαρράς, Γκρέκα Φιλμ, Σπέντζος Φιλμ, Παπανδρέου και άλλες μικρότερες εταιρίες) ή μόνο από συγκεκριμένες;

Επίσης, στην περίπτωση της Φίνος Φιλμ, παίζει τις κλασικές (παλιές) κόπιες ή τις νέες κόπιες της GRAAL?
 
Παίζει αρκετά σπάνιες ταινίες και ταινίες που έχουν χρόνια να παιχτούν και ταινίες που ΔΕΝ έχουν κυκλοφορήσει σε dvd! Π.χ. την Πέμπτη θα δείξει το "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές" που δεν μας το "έδωσε" η Φίνος Φιλμ!...Αυτά από τα λίγα που είδα ως τώρα...
 
Αυτό που έχω μάθει εγώ (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος) είναι για το ΟΤΕ Σινεμά. Έχει πάρει περίπου 100 ταινίες από την Καραγιάννης - Καρατζόπουλος , 150 από την Φίνος Φιλμ , 150 από του Αλατά και περίπου άλλες τόσες από την Παπανδρέου. Θα μου πείτε είναι συνδρομητικό κανάλι , αλλά έχει δικαίωμα να τις παίζει μάλλον όσες φορές θέλει για ένα χρόνο (?) , αλλά ταυτόχρονα αυτό είναι και αρνητικό γιατί έχει τρελαθεί στις επαναλήψεις... :( Το θετικό είναι πως έχουν παιχτεί αρκετές σπάνιες ταινίες όλων των εταιρειών και ελπίζω και σε άλλες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατα την προσωπικη μου αποψη, το ΟΤΕ Σινεμα ειναι ενα υπεροχο καναλι, με πολυ καλη ροη, υπεροχα τρειλερ, χαριτωμενα "βιντεο κλιπς" απο παλιες ταινιες και με προβολες πολλων ταινιων που τουλαχιστον εγω τις βλεπω για πρωτη φορα. Σεβεται το φορμά των ταινιων και εχει πεντακαθαρη εικονα. Το μονο μειον ειναι οτι δειχνει τις ταινιες του Καραγιαννη με τις γνωστες αλχημιες στο μονταζ.
 
Αυτό ισχύει που λες. Πολύ όμορφα σποτάκια , βίντεο κλιπς τραγουδιών ανάμεσα στις ενάρξεις στα κενά , πεντακάθαρες και γυαλιστερές της Φίνος Φιλμ και τα γνωστά με τον Καραγιάννη. Όπως ακριβώς τα λες. Και φυσικά έπαιξε σπανιότατες ταινίες όπως είπα και παραπάνω. Αλλά επειδή παρακολουθώ καθημερινά το πρόγραμμα , δυστυχώς οι επαναλήψεις πλέον είναι μόνιμες και οι Α' προβολές ελάχιστες...Και ελπίζω να πάρουνε κάποια στιγμή κι άλλα "πακέτα" ταινιών...
 
Πίσω
Μπλουζα