"Οδηγίες προς ναυτιλομένους" - ΕΡΑ

horacevelmont

RetroNoob
Joined
14 Φεβ 2018
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
0
Γεια σας και συγχαρητήρια για το εξαιρετικά ενδιαφέρον - σε βαθμό εθισμού - φόρουμ :).

Υπάρχει κανένας που να θυμάται την εκπομπή "Οδηγίες προς ναυτιλομένους" που έπαιζε σε καθημερινή σχεδόν βάση η Ελληνική Ραδιοφωνία, τουλάχιστον μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του 1990;

Θα με ενδιέφερε πολύ αν υπάρχουν ηχογραφήσεις αυτής της εκπομπής ή έστω ένα σκαναρισμένο ραδιοφωνικό πρόγραμμα που να δείχνει τι ώρα και μέρες παιζόταν ακριβώς. Ευχαριστώ πολύ :)
 
Eγώ θυμάμαι το Δελτίο υδρογραγικής υπηρεσίας", με κάτι εποπλέοντα αντικείμενα, πόντιση φωτοσημαντήρων κλπ. Επίσης το άλλο δελτίο, που έλεγε τις βολές που θα εκτελεούσε ο στρατός στα πεδία βολής ("Ψαθούρα Βορείου Αιγαίου Πελάγους"...). Νόμιζα σε εκείνη την ηλικία, ότι εκεί γινόταν πραγματικός πόλεμος !
 
1@ΦΖΠ1[/USER] Παίζει να θυμάμαι λάθος τον τίτλο της εκπομπής και πράγματι να πρόκειται για το "Δελτίο της Υδρογραφικής Υπηρεσίας" (του Πολεμικού Ναυτικού) γιατί θυμάμαι και εγώ για τα πεδία βολών - αν και οκ, δεν το πέρναγα για πόλεμο :).

 
Στην εποχή μου (τέλη 60 - αρχές 70) ήταν αργά το μεσημέρι, από τις 3 και μετά, μαζί με το δελτίο τιμών του Χρηματιστηρίου Αθηνών (που δεν ενδιέφερε κανέναν γι' αυτό ήταν στις ώρες χαμηλής ακροαματικότητας), τις τιμές χονδρικής πώλησης φρουτοζαρζαβατικών (ακόμη αναρωτιέμαι αν υπήρχαν πραγματικά "Μήλα πιλαφά ντελίσιους" ή αν άκουγα λάθος κάποια άλλη λέξη γιατί ο σταθμός στα μεσαία κύματα είχε και παράσιτα. Πρέπει να ήταν στο "Εθνικόν Πρόγραμμα" του ΕΙΡ(Τ) μετά τις ειδήσεις των 2:30 με 3. Δεν θυμάμαι αν εκείνη την ώρα ήταν και οι αναζητήσεις μέσω του Ερυθρού Σταυρού (που ακόμη ψάχνανε παιδιά από τη Μικρασιατική καταστροφή). Το κάθε αντικείμενο κρατούσε λίγα λεπτά μόνο (πόσα είδη φασολακίων υπήρχαν για να μάθουμε την τιμή τους?) οπότε χωρούσαν όλα.
 
Στην εποχή μου (τέλη 60 - αρχές 70) ήταν αργά το μεσημέρι, από τις 3 και μετά, μαζί με το δελτίο τιμών του Χρηματιστηρίου Αθηνών (που δεν ενδιέφερε κανέναν γι' αυτό ήταν στις ώρες χαμηλής ακροαματικότητας), τις τιμές χονδρικής πώλησης φρουτοζαρζαβατικών (ακόμη αναρωτιέμαι αν υπήρχαν πραγματικά "Μήλα πιλαφά ντελίσιους" ή αν άκουγα λάθος κάποια άλλη λέξη γιατί ο σταθμός στα μεσαία κύματα είχε και παράσιτα. Πρέπει να ήταν στο "Εθνικόν Πρόγραμμα" του ΕΙΡ(Τ) μετά τις ειδήσεις των 2:30 με 3. Δεν θυμάμαι αν εκείνη την ώρα ήταν και οι αναζητήσεις μέσω του Ερυθρού Σταυρού (που ακόμη ψάχνανε παιδιά από τη Μικρασιατική καταστροφή). Το κάθε αντικείμενο κρατούσε λίγα λεπτά μόνο (πόσα είδη φασολακίων υπήρχαν για να μάθουμε την τιμή τους?) οπότε χωρούσαν όλα.
Πολυ ενδιαφέρουσες αναμνήσεις. Τις αναζητήσεις του Ερυθρού Σταυρού τις θυμάμαι και εγώ και τις παιζανε στο καπακι -η αμεσως πριν η αμεσως μετά απο το δελτιο της Υδρογραφικής- (περι το ~1995). Αυτο με τις τιμες των ζαρζαβατικών δεν το πρόλαβα αλλά ακούγεται διασκεδαστικό :p.
 
Ουάου (που λένε και στη Βόρεια Νέα Υόρκη)! Ευχαριστώ, foutix. Δεν μου είχε περάσει από το μυαλό να ψάξω στο νετ. Ενδιαφέρον ότι ήταν αρκετά διαδεδομένα στην Ελλάδα τότε (για να περιλαμβάνονται στα είδη μήλων που πουλούσαν χονδρικά στις αγορές) ενώ στην Αμερική δεν ήταν / είναι. Έχω ζήσει χρόνια στη βόρεια Νέα Υόρκη που υποτίθεται είναι η πατρίδα τους και δεν έχω δει ποτέ να πουλάνε Golden Russet. Λόγω εμφάνισης σίγουρα.

Στον δίσκο των Γιάννη Μαρκόπουλου - Κώστα Μύρη "Σειρήνες" και αν θυμάμαι καλά και στο "Μεγάλο μας τσίρκο" των Ξαρχάκου - Καμπανέλλη περιλαμβάνονται σύντομα ηχητικά από τις αναζητήσεις μέσω Ερυθρού Σταυρού. Δεν φαντάζομαι να έχει υπάρξει δίσκος που να περιλαμβάνει στους στίχους του πότιση φωτοσημαντήρων :D
 
Το Χρηματιστήριο κατέληγε με τις ισοτιμίες νομισμάτων, κι εκεί ακούγαμε "Λίρα Αγγλίας χρυσή Ελισάβετ 1972 και προγενέστερες, αγορά τόσο, πώληση τόσο..." Αυτό μου έχει μείνει...

Όσο για τις αναζητήσεις, λεγόταν μια σύντομη ιστορία ("το 1922 μπλα μπλα...") που κατέληγε πάντα με το μότο "έκτοτε αγνοούνται τα ίχνη του". Βλέποντας πρόσφατα την ταινία "1968", είδα κάτι που φαντάζομαι ότι θα έχει δόση αλήθειας, ότι πολλές φορές οι συγγενείς βάζαν μέσω των εισπρακτόρων μια φωτογραφία του αναζητούμενου, στα λεωφορεία, μήπως και τυχόν ως επιβάτης τη δει και τους αναζητήσει κι αυτός από την πλευρά του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκπομπές ανάλογες ήταν στο Α΄Πρόγραμμα οι παρακάτω:

0630 - 1300 - 2030 - 0100 Δελτιο καιρού και θαλασσών στα ελληνικά και Αγγλικά και εκτάκτως ανά ώρα όταν υπήρχε Δελτίο αναγγελίας θυέλλης

0740 Η ενημερωση των ξένων μας με Δελτιο Ειδήσεων στα Αγγλικά - Γαλλικά - Γερμανικά και Αραβικά

1300 Δελτιο τιμών του χρηματιστηρίου Αθηνών και τιμές συναλλαγματος

1530 Δελτιο Υδρογραφικής Υπηρεσίας  και δελτιο καιρού και θαλασσών για όλη την Μεσόγειο.

Το πρόγραμμα εκπεμπόνταν από 0552 τις καθημερινές και τις 0627 τις Κυριακές μέχρι τις 0110 από τον πομπό Μπογιατίου στους 729 ΚΗΖ (150 KW). Αναμετάδοση σε διάφορες ώρες  (μεταξύ αυτών από 1300-1600) από τον πομπο Καβάλας της φωνής της Αμερικής στους 792 ΚΗΖ και από 1230-1530 από τον πομπό Ρόδου στους 1260 ΚΗΖ των 500 KW αμφότεροι.

Στην Ραδιοφωνία της ΥΕΝΕΔ στις 1500 Δελτίο Ακτοπλοικών Δρομολογίων και αναζητήσεις μεσω ΕΕΣ. Ακολουθούσε στις 1510 διακοπή προγράμματος "για αλλαγή πομπού" και εκ νέου έναρξη στις 1530 με εμφανή βελτίωση του σήματος στη Σάμο.

Το πρόγραμμα άρχιζε καθημερινά στις 0555 και ολοκληρωνονταν στις 0100 από τον πομπό Μεγάρων στους 981ΚΗΖ (200 KW).

Β΄Πρόγραμμα της ΕΡΤ στους 1386 ΚΗΖ από 0700 - 0600 με μια ωρα διακοπή με ισχύ 50 ΚW και Γ΄πρόγραμμα στους 666 ΚΗΖ από 0800-0100 με 15 KW στη Σάμο ακουγονταν μόνο την νύχτα και νωρίς το πρωί.
 
Πίσω
Μπλουζα