Οθόνες EIZO

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.926
Αντιδράσεις
1.168
Αυτή η "μάρκα" οθονών είχε ένα μυθικό όνομα στα 90s. Πανάκριβες και απλησίαστες. Πάντα πρώτες στα δοκιμαστικά των περιοδικών. 

Δεν απέκτησα ποτέ μία. Είχατε ποτέ; Ήταν πράγματι τόσο καλές; Υπάρχει ακόμα αυτή η εταιρεία;
 
Πολλοι φιλοι ειχαν την Eizo F35. Οι κριτικες ηταν εξαιρετικες αλλα οπως λενε οι Αγγλοι δεν μπορουσε να κρατησει ουτε κερι απενταντι στo 15αρι Sony μου (θα θυμηθω ακριβη τυπο πιστευω)



Ποσο μαλλον οταν χτυπησα το 17αρι Sony που εχω ακομα στο πατρικο μου (παλι δεν θυμαμαι τυπο αγκρρρρ)
 
Ειχα το Sony 15' CPD 15 SF2

Εχω ακομα το Sony 17' G200

Εξαιρετικα κομματια

Η Eizo υπαρχει ακομα ως εταιρια στο ιδιο αντικειμενο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι οτι κάπου υπάρχει αναφορά για τις οθόνες ΕΙΖΟ στο φόρουμ, αλλά δικό τους θέμα όχι. Η φήμη τους είχε χαρακτηριστικά αστικού μύθου. Επίσης θυμάμαι τιμές 3 και 4 φορές παραπάνω από ένα μεσοανώτερο μόνιτορ με βάση τα review των περιοδικών της εποχής. Μπορεί να δώσει κάποιος περισσότερες λεπτομέρειες γιατί θεωρούνταν καλύτερες από τις υπόλοιπες τις αγοράς; 

Επιπλέον με αφορμή το PC του Wally,  η φίρμα Soyo θεωρούνταν αξιοπρεπή μάρκα;
 
Νομιζω οτι ποιοτικα η EIZO προσεχει τα παντα μεχρι την τελευταια λεπτομερεια.

Δεν εχουν τεχνικο ψεγαδι αλλα ως CRT απλα δεν ειχαν τα χρωματα του Trinitron. Νομιζω οτι εκαναν οτι καλυτερο μπορουσε να γινει με τον παραδοσιακο καθοδικο σωληνα.

Οταν πρωτοεφτιαξα PC η Soyo ηταν best seller. Καποια στιγμη εξαφανιστηκε απο την Ελληνικη αγορα.

Θυμαμαι ενα Soyo mobo που πανω στον βακελιτη ειχε την Αμερικανικη σημαια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Soyo μητρική ήταν και σε δικό μου PC χωρίς να ξέρω πολλά για την εταιρεία. Μου την είχε προτείνει ένας γνωστός ως value for money επιλογή και την εμιστεύτηκα. Μοιάζει περίεργο πώς τελικά έκλεισε. 

Για να είμαι ειλικρινής οι ΕΙΖΟ οθόνες μου φέρνουν στο νου τα PC του μήλου. Ναι μεν ποιοτικές ντιζαινάντες κατασκευές, με high specs και καλή εμπειρία χρήσης, αλλά να φτάνουν σε τιμή μεταχειρισμένου αυτοκινήτου, to much...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι μια φίλη είχε πάρει EIZO F35 από προσφορά πακέτου με υπολογιστή κάνοντας την αγορά στην έκθεση της INFOSYSTEM. Καθώς γνώριζα -τότε- τις τιμές της αγοράς πάνω στους υπολογιστές η προσφορά ήταν σούπερ (δε θυμάμαι να σας πω ακριβώς αλλά ήταν πολύ καλή για τα τότε δεδομένα). 
Πάντως είχε διαφορά με την Sony trinitron 15'' που είχα και δε θυμάμαι ούτε γω το μοντέλο της :p
 
Πρώτη φορά χρησιμοποίησα eizo (flexscan l367) οθόνη το 2004 που είχα φτιάξει ένα πύργο για προσωπική χρήση gaming+autocad.

Εξαιρετική εικόνα, στο autocad ειδικά που για αυτό την ήθελα μακράν ό,τι καλύτερο είχα έως τότε και πολύ καλύτερο από ότι έχω δουλέψει έκτοτε..

Ακόμα την έχω και δουλεύει μια χαρά  :)
 
+1

Ηταν μονοδρομος για Autocad. Ολοι οι σχεδιαστες CAD ειχαν EIZO (συμπεριλαμβανομενης και της Ms Wally, το EIZO της οποιας δωθηκε μεσω ενος παλιου καλου μελους σε καποιο κρατικο νοσοκομειο για να αντικαταστησει το κουρασμενο monitor καποιου ιατρικου μηχανηματος). Ειμαι σιγουρος οτι ακομα θα λειτουργει.
 
Θα συμφωνήσω οτι οι συγκεκριμένες οθόνες παρουσίαζαν με μεγάλη ευκρίνεια λεπτομέρειες σχεδίων κτλ.  Δεν καταλαβαίνω όμως ο μέσος χρήστης τι ωφέλεια θα είχε από κάτι τέτοιο, ακόμα και ο gamer. Θέλω να πω, πώς καλύτερα να επένδυε κανείς στην κάρτα γραφικών παρά στην οθόνη...
 
Θυμάμαι καλά οτι οι οθόνες trinitron εμφάνιζαν δύο αχνές γραμμές ύψους ενός pixel στον οριζόντιο άξονα;...
 
Yeap. Εκει "παταγαν" και οι επικριτες τους. Παντως τα χρωματα του Trinitron απλα δεν υπαρχουν σε αλλη CRT λυση. 

Θυμαμαι μια παρομοια προσπαθεια της NEC/Mitsubishi (?) με τον Diamotron αλλα δεν νομιζω ουτε να εφτασε το Trinitron ουτε να επιασε εμπορικα... 
 
Ωραίο θρεντάκι.

Από το 1996 και για 6 χρόνια εργαζόμουν σε εταιρία πληροφορικής στη Χαλκίδα. Η πρώτη φορά που άκουσα το όνομα ΕΙΖΟ χωρίς να το έχω δει ποτέ, ήταν 2 μέρες μετά την πρόσληψή μου. Ακουγα για ΕΙΖΟ this και ΕΙΖΟ that, για ποιότητα για το'να για τ'αλλο. Και τελικά είδα μπποστά μου ένα ΕΙΖΟ F35. Το πρώτο πράγμα που ξεχώριζε σε σχέση με ΟΛΑ τα άλλα μονιτορ ήταν η εμφάνιση. Αρχοντική! Η ποιότητα σήματος άριστη. Ολα στο πακέτο της προσεγμένα. Μέχρι και ένα φυλλάδιο ηταν μεσα που έδειχνε τη ζώνη του παντελονιού και ένα Χ, που σου έλεγε να μην κρατάς την οθόνη με τον κρύσταλο προς τη ζώνη σου γιατί θα χαλάσει (όχι η ζώνη). Νομίζω είχε ένα τέτοιο φυλλάδιο, ή κάτι παρόμοιο τελοσπάντων. Από τότε και για 2-3 χρόνια είχαμε πουλήσει αρκετά, από 15" μεχρι 21. Το δε 21" ηταν ΘΕΟΒΑΡΥ!! Από τα μεγαλύτερα και βαρύτερα μονιτορ που είχα δει ποτέ στη ζωή μου. Πολύ ωραίες εποχές. Για μένα το F35 ήταν το σήμα κατατεθέν της ΕΙΖΟ. Αν θυμάμαι καλά πήγαινε στα 100+ χιλιάρικα δρχ. Σα να αγόραζες ένα 1084S το 1989.

Με βάση την ιστορία της ΕΙΖΟ, έφτιαχνε οθόνες και για arcades.
 
Είχα στα '90ς (ακριβώς πότε δεν θυμάμαι, ούτε τον τύπο) μόνιτορ της ΕΙΖΟ  στη δουλειά μου. Είχε πολύ καλύτερα χρώματα από τα άλλα που είχαμε, ήταν ποιοτική η κατασκευή του και είχε ρυθμίσεις οθόνης με κουμπάκια. Επίσης ήταν βαρύ.Ήταν πράγματι καλό μόνιτορ.
 
Εγώ την έχω ακόμα ακόμα , αλλά πλέον την έχω συνταξιοδοτήσει . Μιλάμε για τρομερή οθόνη . Νομίζω την είχα αγοράσει κάπου το 2006 και την εκράτησα μέχρι περίπου το 2017 .
Για ένα διάστημα είχα συνδέσει σε αυτήν την GTX 1060 του υπολογιστή-μου , φυσικά με εξωτερικό προσαρμογέα D-SUB . Απίστευτα χρώματα . Ααααχ . . . Θυμάμαι το Far Cry 3 - Blood Dragon . Τι χρωματάρες ! . . . Οι παλιές οθόνες είχαν τρομερα χρώματα στο D-SUB εφόσον η κάρτα γραφικών ήταν φτιαγμένη με βάση το D-SUB , οπότε βάζοντας στο μείγμα και την EIZO το αποτέλεσμα ήταν απίστευτο . Και μιλάμε για οθόνη LCD .
Εκείνος ο freaktmp φταίει που με έβαλε και ηγόρασα μεγαλύτερη και σύγχρονη οθόνη ! (πλάκα κάνω , freaktmp ! Α , παρεπιπτόντως : θυμάσαι που την είχες χαρακτηρίσει ... "δεινόσαυρο" ; :D ) .
Πάντως το καλλύτερο χαρακτηριστικό-της ήταν η απίστευτη γωνία θεάσεως . Πραγματικά απ'όποια γωνία και αν την κοίταγες δεν έβλεπες ούτε μία αλλαγή στα χρώματα ! Τρομερή εικόνα !
Το μοντέλο ήταν : EIZO FlexScan S1932 19 ιντσών .
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η κλιμακα μου εχει ως εξης:
  • οτι ειναι πανω απο δυο χρονια ειναι παλιο
  • οτι ειναι πανω απο εξι χρονια ειναι αρχαιο
  • οτι ειναι πανω απο δεκα χρονια ειναι προιστορικο
 
Χμμμμμ....βάλε 3 χρόνια για παλιό...
 
Πίσω
Μπλουζα