Οι Αυθαίρετοι (1989 MEGA)

Θυμάμαι αυτή τη σειρά, την είχα παρακολουθήσει όταν είχε προβληθεί για τα 20 χρόνια λειτουργίας του Μέγκα και η αλήθεια είναι ότι δεν πολυκατάλαβα τι συμβαίνει με το σενάριο, πιθανόν όμως το νεαρόν της ηλικίας μου να μην το επέτρεπε, το χιούμορ ίσως δεν είναι χιούμορ που βασίζεται στην ατάκα αλλά, παρόλα αυτά, επειδή γενικότερα διαβάζω θετικά σχόλια για το σίριαλ, με την πρώτη ευκαιρία θα το τιμήσω.

Πάντως, συμφωνώ με τον paulochelao24, ειδικά στο δεύτερο σκέλος της τοποθέτησης του καθώς, απόρησα κι εγώ με την επιτυχία του Κάτι Τρέχει με Τους Δίπλα, πλέον γνωρίζω ότι έχει αποκτήσει cult στατους αλλά, πραγματικά δεν έχω καταλάβει το γιατί τόσος ντόρος. Υποθέτω ότι ήταν η εποχή όπου ήταν στα φόρτε της η Ματσούκα οπότε, η εμφάνιση της και οι φάσεις με το καραόκε, συνέβαλαν στο να κερδίσει την προσοχή των αντρών τηλεθεατών αλλιώς, η αλήθεια είναι ότι δεν με κέρδισε, παρόλο που το είδα ολόκληρο το σίριαλ σε πρόσφατες επαναλήψεις.

Πάντως, από τους αυθαίρετους, αυτά που θυμάμαι ήταν η σκηνοθετημένη κηδεία και η έκρηξη στο εργοστάσιο, για το παιδικό μυαλό τότε, ειδικά η τελευταία αυτή σκηνή, ήταν κάτι το οποίο με είχε συνεπάρει, ήταν μια τροπή η οποία ήταν μη αναμενόμενη....

Πάντως, έχω περιέργεια να το παρακολουθήσω το σίριαλ, πλέον νομίζω θα μου "μιλήσει" διαφορετικά
 
Πλάκα πλάκα πολύ μυστήρια και απόκοσμη φυσιογνωμία η ηθοποιός που υποδύεται την Ρένα Πάβλοβιτς...Στο retro db μόνο βρίσκεις αναφορά ότι λέγεται Εύα Λία.Γνωρίζετε κάτι για αυτή;Eπρόκειτο για κάποια παλιά ηθοποιό,φανταζομαι με μικρούς ρόλους σε ταινίες?Αν προσέξετε στην σκηνή που μιλάει στο τηλέφωνο με τον Άκη πίσω της έχει κάποιες παλιές φωτογραφίες που την απεικονίζουν νέα (γιατί σίγουρα αυτή είναι).Αινιγματική φυσιογνωμίαΠροβολή συνημμένου 208041
Πρόκειται μάλλον για τη Ρένα Ντορ (κατά κόσμον Ειρήνη Γιαννάτου), παλιά ηθοποιό του μουσικού Θεάτρου (1917-2000)
 
Θυμάμαι αυτή τη σειρά, την είχα παρακολουθήσει όταν είχε προβληθεί για τα 20 χρόνια λειτουργίας του Μέγκα και η αλήθεια είναι ότι δεν πολυκατάλαβα τι συμβαίνει με το σενάριο, πιθανόν όμως το νεαρόν της ηλικίας μου να μην το επέτρεπε, το χιούμορ ίσως δεν είναι χιούμορ που βασίζεται στην ατάκα αλλά, παρόλα αυτά, επειδή γενικότερα διαβάζω θετικά σχόλια για το σίριαλ, με την πρώτη ευκαιρία θα το τιμήσω.

Πάντως, συμφωνώ με τον paulochelao24, ειδικά στο δεύτερο σκέλος της τοποθέτησης του καθώς, απόρησα κι εγώ με την επιτυχία του Κάτι Τρέχει με Τους Δίπλα, πλέον γνωρίζω ότι έχει αποκτήσει cult στατους αλλά, πραγματικά δεν έχω καταλάβει το γιατί τόσος ντόρος. Υποθέτω ότι ήταν η εποχή όπου ήταν στα φόρτε της η Ματσούκα οπότε, η εμφάνιση της και οι φάσεις με το καραόκε, συνέβαλαν στο να κερδίσει την προσοχή των αντρών τηλεθεατών αλλιώς, η αλήθεια είναι ότι δεν με κέρδισε, παρόλο που το είδα ολόκληρο το σίριαλ σε πρόσφατες επαναλήψεις.

Πάντως, από τους αυθαίρετους, αυτά που θυμάμαι ήταν η σκηνοθετημένη κηδεία και η έκρηξη στο εργοστάσιο, για το παιδικό μυαλό τότε, ειδικά η τελευταία αυτή σκηνή, ήταν κάτι το οποίο με είχε συνεπάρει, ήταν μια τροπή η οποία ήταν μη αναμενόμενη....

Πάντως, έχω περιέργεια να το παρακολουθήσω το σίριαλ, πλέον νομίζω θα μου "μιλήσει" διαφορετικά

συγνωμη ποιο καραοκε; εχετε δει τα ποδια της δεσποινιδας ματσουκα;
εκει ειναι η επιτυχια
αστειευομαι,μια χαρα σεναριο ειχε το κατι τρεχει με τους διπλα
 
συγνωμη ποιο καραοκε; εχετε δει τα ποδια της δεσποινιδας ματσουκα;
εκει ειναι η επιτυχια
αστειευομαι,μια χαρα σεναριο ειχε το κατι τρεχει με τους διπλα
Στο εν λόγω καραόκε όμως, η εμφάνιση αναδείκνυε το σεξαπίλ της, θυμάμαι έβγαινε κυρίως νεγκλιζέ αλλά μπορεί να πω κάτι που θα δυσαρεστήσει πολλούς αλλά, ποτέ δεν μου έκανε αίσθηση η εν λόγω ηθοποιός, μπορεί τα ατού της να είναι πολυδοαφημισμένα αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν με συγκινούνε, εκείνη την περίοδο όμως, ήταν στο απόγειο της δόξας της συνεπώς, λογικό ήταν να έχει επιτυχία το σίριαλ, μόνο και μόνο επειδή την είχε σε πρώτο πλάνο.

Βέβαια, απ'οσο έχω καταλάβει, ο ρόλος του Καλημέρη στο εν λόγω σίριαλ, πρέπει να έχει τις καταβολές του στον χαρακτήρα που υποδυόταν ο Πουλικάκος (δεν γνωρίζω το όνομα του χαρακτήρα, λυπάμαι), τη λαμογια νομίζω την παίζουν στα δάχτυλα αμφότεροι. Αν θυμάμαι καλά, μια αντίστοιχη καταστροφή με έκρηξη που είχαμε δει στους Αυθαίρετους, την βλέπουμε και στο "Κάτι Τρέχει με Τους Δίπλα" όπου ένας χαρακτήρας την ψωνίζει και πάει τα κάνει όλα λαμπόγυαλο, κάτι αντίστοιχο είχαμε δει και στους Αυθαίρετους με τη φάση στο εργοστάσιο, δεν ξέρω προς τι η εμμονή του σεναριογράφου με αυτό, αλήθεια απορώ....
 
καντε λιγο κρατη σας παρακαλω
δεν εχω δει τα ποδια της δεσποινιδας ματσουκα εκ του συνεγγυς (δυστυχως) υποκριτικα ειναι ομως μια πολυ καλη συναδερφος
και ολοι οι πρωταγωνιστες στη σειρα
ο κλεων γρηγοριαδης ειναι ηθοποιαρα και εδωσε παρα πολλα στη σειρα
μεγαλη συμβολη στην επιτυχια της
η αειμνηστη ελευθερια βιδακη επισης
ο κυριος χαραλαμπιδης ηταν ιδανικος κυριος καλημερης,τον απογειωσε
και ο σταυρος μυρμηγκης πολυ καλος
ο κωστας μακεδος φοβερος
ολοι υποκριτικα ηταν στοιχεια στην επιτυχια

προσωπικα εμενα μου αρεσει ο κυριος νεμεας,γραφει πολυ καλα κωμωδιες που οντως γελας και δεν ειναι σαν μερικες κατ επιφαση κωμωδιες
που δεν σκαει το χειλακι ουτε με ανοικτηρι
δεν θα το ελεγα εμμονη απλα ειναι ενας χαρακτηρας που ειναι λιγακι λαμογιο και παραλληλα του αρεσει το φουστανι
η ακριβεστερα το περιεχομενο του
ποσοι ελληνες ειναι ετσι;
και καποια στιγμη εχουν ενα ξεσπασμα,ειναι φυσικο να εχουμε καποιο μοτιβο να το πω ετσι
ειμαι μεσα αν συναδει με το χαρακτηρα και το σεναριο
 
Φυσικά και τα λαμογια που είδαμε στους πρωταγωνιστικούς ρόλους σε αυτά τα σίριαλ υπάρχουν και στην καθημερινότητα μας, φυσικά και δεν έχει οργιάσει η φαντασία του σεναριογράφου για να αναπαραστήσει τέτοιες φιγούρες στο γυαλί, έχει αντλήσει την έμπνευση του από την πραγματικότητα.

Ναι, σαφώς και ως χαρακτήρες έχουμε τα ξεσπάσματα και τις εκρήξεις μας απλώς, ειδικά στην περίπτωση των Αυθαίρετων, επιφυλάσσομαι για το αν υπήρχε κάτι αντίστοιχο στο "Κάτι Τρέχει....", η πιο κυριολεκτική έννοια της έκρηξης μου φαίνεται λίγο κάπως γιατί, όση τρέλα και να κουβαλάει κάποιος, δε νομίζω να έφτανε έτσι για πλάκα να σκηνοθετήσει μια έκρηξη, εκεί ήταν το κόλλημα μου. Βέβαια, αντίστοιχο σουρεαλ σκηνικό, είδαμε και στα "Εγκλήματα" μετά από χρόνια συνεπώς, δίδεται και μια πρωτοτυπία στους "Αυθαίρετους", σαν να άνοιξαν την πόρτα στον σουρεαλισμό. Επίσης, στο "Κάτι Τρέχει...", την καταστροφή την έκανε ένας χαρακτήρας υπεράνω υποψίας (δυστυχώς όμως, είναι επίκαιρο με βάση την επικαιρότητα οπότε, σαν να έβλεπε μπροστά ο σεναριογράφος η μάλλον, ήταν πάρα πολύ καλός ηθογράφος, είχε μελετήσει πολύ στενά τους ανθρώπους και τη συμπεριφορά τους) ο οποίος θόλωσε και έκανε ότι έκανε.

Βέβαια, η οπτική μου με τη σειρά η μάλλον με τις σειρές αυτές, είναι ότι η κωμωδία που θέλω να δω, θέλω να είναι ανάλαφρη, χωρίς να με βάλει σε μια συλλογιστική, κάτι το οποίο καταφέρνει ο κ. Νεμέας με τις δουλειές του καθώς, στην ουσία, γελάμε με τα χάλια μας, τα βλέπουμε προσωποποιημένα και νομίζουμε ότι είναι καταστάσεις που είναι μακριά από εμάς, δεν αποκλείεται όμως να είναι και δίπλα μας οπότε, είναι λίγο δυσπεπτη αυτή η γλυκόπικρη κωμωδία, μπορεί από τη μία να χαίρεσαι, από την άλλη όμως, λυπάσαι καθώς, διαπιστώνεις ότι τελικά δεν είναι τόσο απομακρυσμένα από την πραγματικότητα τα όσα βλέπεις.

Οπότε, από τα όσα έχω διαβάσει κυρίως σε αυτό το θρεντ και από άλλα σχόλια, καταλαβαίνω ότι ο κ. Νεμέας, έχει κάνει τρομερή δουλειά στην ηθογραφία των χαρακτήρων του, παρουσιάζει χαρακτήρες που μπορεί να μην γνωρίζουμε, μπορεί όμως να είμαστε και εμείς οι ίδιοι....
 
αν δεν κανω καποιο λαθος ειστε ενας νεος ανθρωπος και σαυτη την περιπτωση θα πρεπει να εξαρω το τροπο σκεψης σας και την αντιληπτικη σας ικανοτητα
με την μαιευτικη μεθοδο που εισηγαγε ο σωκρατης τα ειπατε ολα
το μονο που θα μπορουσα να προσθεσω ειναι οτι η κωμωδια αυτη ειναι πετυχημενη και για ενα ακομη λογο
συζηταμε γιαυτη και αναλυουμε πραγματα επειδη ακριβως εχει και μας εδωσε διαφορετικα δεν θα μπορουσαμε να πουμε τιποτα
η τουλαχιστον οχι τοσα,και ολα αυτα χρονια μετα,δεν πηγε στη ληθη αρα πετυχε ,δεν ετυχε
τωρα επιμερους ενστασεις υπαρχουν και εγω εχω ,περα απο αυτο που ορθως λετε για το ξεσπασμα του πρωταγωνιστη με αυτο το τροπο και σαυτο το χρονο κτλ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οντως φιλε. Ακομα και η (κενή) σελιδα της στην reotrbd δεν συνδεεται πουθενα εκτος απο τους Αυθαιρετους

Το γκουγκλ επισης δεν επιστρεφει τιποτα (ειναι και περιεργο ονομα για αναζητηση)

Πιθανοτατα ηταν θεατρικη/λυρικη ηθοποιος
Μετα απο τοσο καιρο που εγραψα αυτο, η σελιδα της στο retrodb παραμενει κενη, αλλα ευτυχως, απο τοτε εχουν δημιουργηθει συνδεσμοι προς το ονομα της (οποτε αν πατησετε το λινκ θα δειτε οτι υπαρχουν συνδεσεις, σε αντιθεση με αυτα που ελεγα πριν). Οπως φαινεται ειχε παιξει στο Φονο Χωρις Ταυτοτητα.

Παντως υπαρχει σελιδα για τη Ρένα Ντορ, που ο @dorian322 λεει οτι ισως ειναι το ιδιο προσωπο. Κατα τη γνωμη μου μοιαζουν καπως (αν ψαξετε φωτογραφιες της στο Google υπαρχουν φωτο της σε μεγαλυτερη ηλικια που κατα τη γνωμη μου μοιαζει με την "Ευα Λια". Μενει να το επιβεβαιωσει καποιος, αν γινεται, για να συγχωνευτουν τα προφιλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μετα απο τοσο καιρο που εγραψα αυτο, η σελιδα της στο retrodb παραμενει κενη, αλλα ευτυχως, απο τοτε εχουν δημιουργηθει συνδεσμοι προς το ονομα της (οποτε αν πατησετε το λινκ θα δειτε οτι υπαρχουν συνδεσεις, σε αντιθεση με αυτα που ελεγα πριν). Οπως φαινεται ειχε παιξει στο Φονο Χωρις Ταυτοτητα.

Παντως υπαρχει σελιδα για τη Ρένα Ντορ, που ο @dorian322 λεει οτι ισως ειναι το ιδιο προσωπο. Κατα τη γνωμη μου μοιαζουν καπως (αν ψαξετε φωτογραφιες της στο Google υπαρχουν φωτο της σε μεγαλυτερη ηλικια που κατα τη γνωμη μου μοιαζει με την "Ευα Λια". Μενει να το επιβεβαιωσει καποιος, αν γινεται, για να συγχωνευτουν τα προφιλ.
εγω πιστευω οτι κατα 95% ειναι η ρενα ντορ,η παλια ηθοποιος
 
Πίσω
Μπλουζα