Οι Εραστές του Ονείρου

dimosx

RetroN00b
Joined
9 Ιαν 2009
Μηνύματα
5
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα στην ταινεια <<οι εραστές του ονείρου>> εχει δυο πολυ ωραια τραγούδια το ενα το ας ειχα και αλλη μια ζωη το εχει πει ο βοσκοπουλος το αλλο που λει δεν ειμαι μαγισας παιδι ξερει καποιος ποιος το εχει πει?
 
Απο οτι ειδα το λεει ο Δημητρης Παπαμιχαηλ και το τραγουδι ειναι το "δεν ξερω λογια να σου πω"
 
ευχαριστω ναι ηξερα οτι στην ταινεια το εχει πει ο παπαμιχαηλ απλα ελεγα μηπως το εχει πει και αλλος εκτος της ταινειας
 
Μια και ανοίχτηκε αυτό το thread, ας κάνουμε ενα μικρό αφιερωμα για την ταινία

Οι εραστές του ονείρου (1974)

Υπόθεση

Ένα λαϊκό παιδί του Πειραιά, ο Δημήτρης Καραθανάσης, εργάζεται το πρωί σε ναυπηγείο του Περάματος και τα βράδια τραγουδά σε μια ταβέρνα της περιοχής, προκειμένου να συντηρεί οικονομικά την οικογένεια μετά το θάνατο τους πατέρα τους, καθώς ο μικρότερος αδερφός του ο Γιώργος θεωρεί ότι μόνο κάνοντας διαρρήξεις θα ανακάμψουν οικονομικά. Ο Δημήτρης προκειμένου να τον συνετίσει, του προτείνει να κάνουν μαζί μια ληστεία για να του αποδείξει ότι είναι εύκολο να γίνει κάποιος πλούσιος κλέβοντας, αλλά δεν είναι τίμιο.

Μπαίνουν λοιπόν σε ένα τυχαίο πλουσιόσπιτο και ο θόρυβος που κάνουν ξυπνάει την κόρη της οικογένειας, τη Ζωή, η οποία καταλαβαίνει αμέσως ότι ο Δημήτρης δεν είναι επαγγελματίας κακοποιός και τον αφήνει να φύγει. Οι δύο νέοι συναντιόνται ξανά τυχαία στα ναυπηγείο που εργάζεται ο Δημήτρης καθώς κατά σύμπτωση ο ιδιοκτήτης του ναυπηγείου είναι ο νεαρός Χρήστος Σωτηρίου, ο μέλλων αρραβωνιαστικός της Ζωής.

Η αμοιβαία έλξη του Δημήτρη και της Ζωής από την πρώτη κιόλας στιγμή της γνωριμίας τους εξελίσσεται σε φλογερό έρωτα, που όμως η παρέμβαση συγγενών και φίλων δεν τους επιτρέπει να προχωρήσουν: από την μια, η οικογένεια της Ζωής -και ιδίως ο αδερφός της ο Λευτέρης- που θέλει να την παντρέψει με τον Σωτηρίου για να σωθούν από την οικονομική καταστροφή, και από την άλλη η οικογένεια του Δημήτρη, που ενώ εκτιμούν την Ζωή σαν άνθρωπο, δεν ξεχνούν ότι ο πατέρας της ο Κυριαζής ήταν υπεύθυνος για τον θάνατο του πατέρα τους.

Έτσι οι δύο νέοι χωρίζουν αναγκαστικά κάτω από τις πιέσεις των καταστάσεων που τους οδηγούν σε αδιέξοδο και ο Δημήτρης -προκειμένου να την ξεχάσει- βρίσκει διέξοδο στο τραγούδι. Με το πέρασμα του καιρού όμως καταφέρνει και γίνεται ένας διάσημος και πλούσιος τραγουδιστής, και φυσικά έρχεται και το πολυπόθητο happy end της ταινίας, αφού όντας πλέον πλούσιος και «με όνομα» παντρεύεται την αγαπημένη του με τις ευλογίες πλέον όλων….

Ηθοποιοί

Δημήτρης Καραθανάσης: Δημήτρης Παπαμιχαήλ

Ζωή Κυριαζή: Ζωή Λάσκαρη

Ζωρζέτ Κυριαζή (μητέρα Ζωής): Ιλια Λιβυκού

Λευτέρης Κυριαζής (αδερφός Ζωής): Λευτέρης Βουρνάς

Γιώργος Καραθανάσης (αδερφός Δημήτρη): Τάσος Μασμανίδης

Χρήστος Σωτηρίου (αρραβωνιαστικός Ζωής): Νίκος Δαδινόπουλος

υπηρέτρια Κατίνα: Τιτίκα Στασινοπούλου

Ερμίνα (φίλη Ζωής): Καίτη Ιμπροχώρη

(αρραβωνιαστικιά Λευτέρη): Λυδία Λενώση

Σενάριο-Σκηνοθεσία: Γιάννης Δαλιανίδης

Μουσική: Μίμης Πλέσσας

Παραγωγή: Finos Films

  • Σε αυτήν την ταινία ήταν η τελευταία εμφάνιση του Δημήτρη Παπαμιχαήλ, της Ζωής Λάσκαρη και της Ιλιας Λιβυκού στην FF
  • H ταινία είναι η κινηματογραφική μεταφορά του ομώνυμου θεατρικού έργου του Γιάννη Δαλιανίδη που είχε ανεβάσει στο θέατρο για 2 συνεχόμενες χρονιές ο θίασος Τόλη Βοσκόπουλου-Ζωής Λάσκαρη, οι οποίοι εκείνη την εποχή ήταν ζευγάρι στην ζωή.









c.JPG

c2.JPG

d.JPG

d3.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την παρακολουθησα αρκετα μετα την μεση εχτες κατα τυχη.

Ειναι η ιδεα μου ή αποτελει την χειροτερη κινηματογραφικη ταινια του Δαλιανιδη?

Δεν βρηκα τιποτα της προκοπης στην ταινια περα απο το λαμε outfit της Λασκαρη στο τελος...

Αισθητικα ουτε η Λασκαρη στα ομορφοτερα της και ποσο μαλλον ο Παπαμιχαηλ. Ο κομμωτης του δε, επρεπε να περασει δικαστηριο μοδας...
 
Θα συμφωνήσω με τον/την (??) Wally αλλά υπάρχει κάτι σε αυτή την ταινία που μου αρέσει πολύ. Η Τιτίκα Στασινοπούλου. Παίζει εξαιρετικά την υπηρέτρια. Α, και κάτι άλλο που μου αρέσει. Στην αρχική σκηνή που εμφανίζεται στην πισίνα η Λάσκαρη. ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΤΗΣ!!!! Αυτά τα ξύλινα, ψηλοτάκουνα τσόκαρα που θυμάμαι να φοράνε οι μεγαλύτερες κοπέλες όταν ήμουν παιδί. Ήταν πολύ της μόδας. Ήθελα να μεγαλώσω και να τα φορέσω κι εγώ. :)
 
Εδω Mr Wally :)

Δεν καταλαβαινω γιατι δεν επαιξε ο Βοσκοπουλος αντι του Παπαμιχαηλ (δεν ξερω φυσικα αν ηταν στα μαχαιρια το 1973 με την Λασκαρη - οποτε πασο)

Μα τι μαλλι ηταν αυτο του Παπαμιχαηλ???? χαχαχαχαχα
 
Wally είπε:
Εδω Mr Wally :)
Δεν καταλαβαινω γιατι δεν επαιξε ο Βοσκοπουλος αντι του Παπαμιχαηλ (δεν ξερω φυσικα αν ηταν στα μαχαιρια το 1973 με την Λασκαρη - οποτε πασο)

Μα τι μαλλι ηταν αυτο του Παπαμιχαηλ???? χαχαχαχαχα
Α, Μr. Wally... ΟΚ :D :D Μα ναι... Τότε η Λάσκαρη με το Βοσκόπουλο δεν ήταν απλώς στα μαχαίρια... Είχαν χωρίσει ήδη... Και βρήκε άλλο παρτενέρ για την κινηματογραφική μεταφορά του θεατρικού.. Όμως σε αυτό το έργο ο Παπαμιχαήλ είναι πραγματικά χάλια... Έχει αρχίσει και παχαίνει, δε φαίνονται τα μάτια του από το πάχος, το μαλλί δε συζητάμε...
 
Το μαλλί του είναι περούκα. Την είδα κ'εγώ την ταινία πριν μερικές μέρες. Νομίζω ότι η υπόθεση μοιάζει με το "Δημήτρη μου-Δημήτρη μου", με την Καλογεροπούλου και τον Παπαμιχαήλ, και με μια άλλη ταινία που δεν θυμάμαι τον τίτλο της, με Παπαμιχαήλ που πάλι δουλεύει στα ναυπηγεία, έχει αρραβωνιαστικιά την Βαλσάμη, αλλά "ξελογιάζεται" από μια πλούσια (ούτε αυτή θυμάμαι ποια ηθοποιός είναι).

ΒΤW, οι "εραστές του ονείρου" βλέπονται μόνο για την κιτς μόδα των '70s.
 
domniki είπε:
Το μαλλί του είναι περούκα. Την είδα κ'εγώ την ταινία πριν μερικές μέρες. Νομίζω ότι η υπόθεση μοιάζει με το "Δημήτρη μου-Δημήτρη μου", με την Καλογεροπούλου και τον Παπαμιχαήλ, και με μια άλλη ταινία που δεν θυμάμαι τον τίτλο της, με Παπαμιχαήλ που πάλι δουλεύει στα ναυπηγεία, έχει αρραβωνιαστικιά την Βαλσάμη, αλλά "ξελογιάζεται" από μια πλούσια (ούτε αυτή θυμάμαι ποια ηθοποιός είναι).ΒΤW, οι "εραστές του ονείρου" βλέπονται μόνο για την κιτς μόδα των '70s.
Λες για το "Λεβεντόπαιδο". Η άλλη ηθοποιός που παίζει την πλούσια είναι η Έλενα Ναθαναήλ. Αλλά δε νομίζω ότι το στόρι αυτής της ταινίας έχει καμμία σχέση με τους "εραστές του ονείρου"... Εκτός από τα ναυπηγεία... Φαντάζομαι ότι το να δουλεύει κάποιος στα ναυπηγεία, έβγαζε έναν ανδρισμό, μια τεστοστερόνη, ένα κάτι τέλος πάντων... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
TZELASO είπε:
Λες για το "Λεβεντόπαιδο". Η άλλη ηθοποιός που παίζει την πλούσια είναι η Έλενα Ναθαναήλ. Αλλά δε νομίζω ότι το στόρι αυτής της ταινίας έχει καμμία σχέση με τους "εραστές του ονείρου"... Εκτός από τα ναυπηγεία... Φαντάζομαι ότι το να δουλεύει κάποιος στα ναυπηγεία, έβγαζε έναν ανδρισμό, μια τεστοστερόνη, ένα κάτι τέλος πάντων... :)
Έχεις δίκιο. "Το Λεβεντόπαιδο" είναι η ταινία με τον Παπαμιχαήλ που πάλι δουλεύει στα ναυπηγεία.
 
Νομίζω ότι το ύφος της ταινίας είναι αρκετά συγγενικο με την 80s περίοδο του Δαλιανίδη.Ανετα στις θέσεις των πρωταγωνιστων θα μπορούσαν να είναι οι Μιχαλοπουλος, Πικουλα, Γαρδελης, Αλιμπερτη.
 
Νομίζω ότι το ύφος της ταινίας είναι αρκετά συγγενικο με την 80s περίοδο του Δαλιανίδη.Ανετα στις θέσεις των πρωταγωνιστων θα μπορούσαν να είναι οι Μιχαλοπουλος, Πικουλα, Γαρδελης, Αλιμπερτη.
Συμφωνω. Και αν ειχε και καμποσες βωμολοχιες θα ηταν πραγματικα ολοϊδια με αυτες του '80.
 
Νομίζω ότι το ύφος της ταινίας είναι αρκετά συγγενικο με την 80s περίοδο του Δαλιανίδη.Ανετα στις θέσεις των πρωταγωνιστων θα μπορούσαν να είναι οι Μιχαλοπουλος, Πικουλα, Γαρδελης, Αλιμπερτη.
Eνδιαφέρον αυτό...
 
Α, Μr. Wally... ΟΚ :D :D Μα ναι... Τότε η Λάσκαρη με το Βοσκόπουλο δεν ήταν απλώς στα μαχαίρια... Είχαν χωρίσει ήδη... Και βρήκε άλλο παρτενέρ για την κινηματογραφική μεταφορά του θεατρικού.. Όμως σε αυτό το έργο ο Παπαμιχαήλ είναι πραγματικά χάλια... Έχει αρχίσει και παχαίνει, δε φαίνονται τα μάτια του από το πάχος, το μαλλί δε συζητάμε...
Ο χωρισμός με τη Βουγιουκλάκη τότε μάλλον τον ώθησε στον αλκοολισμό και πήρε κάποια (λίγα πολλά) κιλά. Η περούκα φορέθηκε για να έχει μακρύ μαλλάκι που "σπάει" τη στρογγυλάδα του παχέος προσώπου.
 
Η ταινία αποδεικνύει περίτρανα ότι όλα στην ζωή μπορεί να έχουν μια παρακμιακή και καθοδική πορεία ακόμα και αν πρόκειται για μια λαμπρή κινηματογραφική εταιρία όπως η Φίνος Φίλμ καθώς και οι σημαντικοί ηθοποιοί που πρωταγωνιστούν στο φιλμ. Και είναι αξιοσημείωτο και εκπληκτικό ταυτόχρονα που οι ταινίες και οι πρωταγωνιστές της Φίνος Φίλμ, επισκιάστηκαν ολοκληρωτικά από τις λαμπερές ταινίες του Κλέαρχου Κονιτσιώτη που ήταν γεμάτες φως, ήλιο, καλοκαίρι, ερωτισμό και συνεπακόλουθα εντυπωσιακό παίξιμο και ταίριασμα ρόλων από εξίσου σημαντικούς ηθοποιούς της εποχής.
Γιατί τι σύγκριση μεταξύ των "Εραστών του ονείρου" και της ΄"Ψυχής και Σάρκας" π.χ. που γυρίστηκαν την ίδια χρονιά το 1974 ήταν καταλυτική σε όλα. Σε σενάριο, σε σκηνοθεσία, σε ρόλους, στο παίξιμο των ηθοποιών σε όλα. Γιατί δεν μπορεί να συγκριθεί η αίσθηση και η αύρα που αφήνει στον τηλεθεατή το στόρυ, τα θεάρεστα φυσικά τοπία, τα λαμπερά χρώματα και οι απαστράτουσες παρουσίες των ηθοποιών όπως απεινονίζονται στην "Ψυχή" σε σχέση με την παρακμή, την μετριότητα, τους παιδιαρώδεις έως αστείους διαλόγους και το μάλλον βαρετό έως ερασιτεχνικό παίξιμο σε μορφή αγγαρείας των πρωταγωνιστών των ''Εραστών''. Γιατί κακά τα ψέματα οι πολύ σημαντικοί και μέγιστοι ηθοποιοί Λάσκαρη και Παπαμιχαήλ ενώ είχαν στο ενεργητικό τους επί σειρά ετών σημαντικές επιτυχίες, στους " Εραστές'' ατύχησαν υπερβολικά και επισκιάστηκαν ολοκληρωτικά στην σύγκριση με τους Πρέκα και Τσοπέη στην ''Ψυχή και Σάρκα''.
Δυστυχώς αυτή είναι η νομοτέλεια της ζωής που επιβεβαιώθηκε και στον ελληνικό κινηματογράφο που ταυτίστηκε με την θρυλική ΄΄Φίνος Φίλμ'' αλλά την δεκαετία του ''70 πήρε τον κατήφορο. Εκλεκτή και λαμπερή εξαίρεση που όπως ανέφερα οι λαμπερές υπερπαραγωγές του Κλέαρχου Κονιτσιώτη που στο πρώτο μισό της δεκαετίας του ''70 άφησαν εποχή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα