Οι Θησαυροί του Σολομώντα - King Solomon's Mines (1985)

Perseas

Retro Member
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
123
Αντιδράσεις
28
Ο Allan Quatermain (Richard Chemberlain) είναι ένας τυχοδιώκτης που με τη βοήθεια της όμορφης Jesse Huston (Sharon Stone) θα επιδιώξει να βρει τα χαμένα ορυχεία του βασιλιά Σολομώντα. Στο δρόμο του θα βρει Τούρκους (John Rhys-Davies) και γερμανούς στρατιωτικούς (Herbert Lom) αλλά και πρωτόγονες φυλές καννιβάλων.

Οκ, το ξέρω ότι είναι τρελή αντιγραφή του αγαπημένου μας Indy, ωστόσο είναι πραγματικά πολύ διασκεδαστική ταινία με πολύ ταιριαστούς στους ρόλους ηθοποιούς και πολύ ωραία μουσική. Και κλασικά νοικιασμένη στο βίντεο κατ' επανάληψη!

25zghae.jpg


iw6gpc.jpg


al66n6.jpg


28up543.jpg
 
Φοβερή ταινια, εριξα πολύ γελιο.

Η σκηνή που τους βαζουν στο .. πήλινο για να τους βράσουν, είναι απο τις πλέον α π α ι χ τ ε ς.

Συμπληρωμα : τα λοιπά λαχανικά (ψιλοκομμένα ή ολοκληρα, δεν θυμαμαι :p ) που έιχαν ρίξει σαν συνοδευτικό για νοστιμησει το.. φαι :D :D
 
Ωντος πολυ ωραια ταινια
 
Αγαπημένη ταινία την οποία μου θύμησες και πρέπει να πάω επείγοντος στο βιντεοκλάμπ να νοικιάσω :D
 
Perseas είπε:
Οκ, το ξέρω ότι είναι τρελή αντιγραφή του αγαπημένου μας Indy
Δεν ειναι ετσι ακριβως. Η μαλλον ετσι ειναι, αλλα... να εξηγησω :Ρ

Ο Quatermain είναι παλιος λογοτεχνικος ηρωας και η ταινια ειναι αποδοση ενος βιβλιου. Μαλιστα αυτη δεν ειναι η πρωτη ταινια με αυτον (Για παραδειγμα)

Ο Quatermain αποτελουσε ενα χαρακτηρηστικο pulp ήρωα-adventurer, πανω στους οποιους βασιστηκε και ο Indy οταν δημιουργηθηκε

Τωρα οσον αφορα τη συγκεκριμενη ταινια, οντως παταει πανω στην επιτυχια του Ιντυ και η αισθητικη ειναι αντιγραφή. Μαλιστα μια DVD-ταινια του 2008 που εγινε με τον Quatermain τον αναπαριστα με μαστιγιο 8)

Συμπερασμα: ο Ιντυ ειναι αντιγραφη του Quatermain, αλλα οι προσφατες ταινιες του, ειναι αντιγραφες του Ιντυ :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι κι εγώ στην ταινία αναφερόμουνα, όχι στον ήρωα. Το ότι ο Quatermain κάτι παραπάνω ήταν από αυτήν την ταινία το κατάλαβα (και το έψαξα) όταν τον έπαιξε ο Connery στο League of Extraordinnary Gentlemen.
 
παίζει να είναι αν όχι η πρώτη από τις πρώτες ταινίες που είδα στο σινεμά και εννοείται πως θυμάμαι τη σκηνή που τους βράζουνε με τα καροτάκια :D
 
Και μετά το βράσιμο με τα καροτάκια που κύλησαν με την πήλινη κατσαρόλα, δεν έπαιξαν σαπουνόπερα να τους κοιτάζει το λιοντάρι μην τους φάει; Και της έβαζε κρεμύδια κρίκους-σκουλαρίκια!

Η πιο εντυπωσιακή φυσιογνωμία ήταν η βασίλισσα των κανίβαλλων!
 
Και πολύ ευρηματικός ο τρόπος διαφυγής λίγο πριν πάρουν βράση! Καλά πού το σκέφτηκαν! :D
 
Αυτού του είδους τα εξώφυλλα όπως και του indy που είναι ζωγραφισμένα μου αρέσουν πάρα πολύ!
 
Perseas είπε:
Ο Allan Quatermain (Richard Chemberlain) είναι ένας τυχοδιώκτης που με τη βοήθεια της όμορφης Jesse Huston (Sharon Stone) θα επιδιώξει να βρει τα χαμένα ορυχεία του βασιλιά Σολομώντα. Στο δρόμο του θα βρει Τούρκους (John Rhys-Davies) και γερμανούς στρατιωτικούς (Herbert Lom) αλλά και πρωτόγονες φυλές καννιβάλων.
Οκ, το ξέρω ότι είναι τρελή αντιγραφή του αγαπημένου μας Indy, ωστόσο είναι πραγματικά πολύ διασκεδαστική ταινία με πολύ ταιριαστούς στους ρόλους ηθοποιούς και πολύ ωραία μουσική. Και κλασικά νοικιασμένη στο βίντεο κατ' επανάληψη!

25zghae.jpg


iw6gpc.jpg


al66n6.jpg


28up543.jpg
Πολύ ωραία ταινία αδέλφια, αλλά σχωρνάτε με, ειδικά εσύ φίλε Persea, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ του αγαπημένου μας Ιντυ! Tο αντίθετο θα έλεγα! Ο χαρακτήρας αυτός ενεπνεύσθη απο τον συγγραφέα Σέρ Χ. Ράιντερ Χάγκαρτ το 1885, εκατό χρονάκια πρίν δηλαδή, όταν πρωτοκυκλοφόρησε το βιβλίο του "Οι θησαυροί του Βασιλιά Σολομώντα" στην Βικτωριανή Αγγλία. Οι Αγγλοσάξωνες δε, θεωρούν τον Αλαν Κουόρτερμαιν ισάξιο του ... κατα πολύ μεταγενέστερου ινδαλματός τους Τζείμς Μπόντ και τα βιβλία του με ήρωα τον Κουόρτερμαιν διδάσκονται σε πολλά σχολεία της Βρεττανικής κοινοπολιτείας! Ο Τζώρτζ Λούκας άλλωστε, έχει παραδεχτεί δημοσίως οτι του άρεσαν τα βιβλία του Χάγκαρτ, ενώ ο δημιουργός του Ιντυ, Φίλιπ Κάουφμαν, έκανε τα αδύνατα δυνατά να μοιάζει ο χαρακτήρας του στον Κουόρτερμαιν! Απλά, ο Ιντυ είχε την τύχη να σκηνοθετηθεί απο τον μέγιστο Σπήλμπεργκ και να προηγηθεί του άλλου, ενώ οι ... αρπακολλατζήδες Εβραίοι παραγωγοί Γιόραμ και Γκλόμπους της Cannon, με το που είδαν την τεράστια επιτυχία του Ιντιάνα και της κιβωτού της Διαθήκης, ξέθαψαν απ το σεντούκι τον Κουόρτερμαίν για αντιπερισπασμό και ... ανέθεσαν τη σκηνοθεσία στον ήδη πλέον γερασμένο Τζ. Λή Τόμπσον που... σερνόταν κυριολεκτικά στα γυρίσματα! Κατα τα άλλα, η συνταγή είναι η ίδια, πιστή αντιγραφή του Σπήλμπεργκ, η ταινία βλέπεται ευχάριστα και μπορώ να πώ οτι περπάτησε καλά στα box office!

Αυτά δια την...αποκατάστασιν της Ιστορίας :)
 
Άντε πάλι! Είπαμε το ΞΕΡΩ! Αντιγραφή είναι η ταινία όχι ο ήρωας. Μα καλά, δε διαβάζετε τα post? :p

Perseas Ναι κι εγώ στην ταινία αναφερόμουνα, όχι στον ήρωα. Το ότι ο Quatermain κάτι παραπάνω ήταν από αυτήν την ταινία το κατάλαβα (και το έψαξα) όταν τον έπαιξε ο Connery στο League of Extraordinnary Gentlemen.
Ωραία ανάλυση πάντως ;)
 
Χιλια συγνώμη αδέλφια! Για κάποιο λόγο (δε ξέρω ακριβώς) δε μου έβγαζε το post του Rakeesh και τη δική σου απάντηση φίλε μου! Κι έτσι ένοιωσα σαν ... βλαμμένος εξυπνάκιας (shit!) Πώ πώ ρεζιλίκι! Βρέ τι παθαίνει κανείς αμα το ρημάδι το laptopάκι του κάνει ή μπάζει...νερά!!! Πάντως, μη νομίζετε οτι κι εγώ το ξερα! Οταν προβλήθηκε στα χρονια μου, ήμουνα 16 χρον'ων και σιχτίριαζα τους ... αμερικάνους παραγωγούς για το...αντίγραφο κι αναρωτιόμουν πώς διάβολο έφτιαξαν στο μανι-μανι ένα αντίγραφο του Ιντιάνα! Και δε πήγα να τη δώ, μα τη Παναγία! Κι όταν μετά απο κάποια χρόνια, όταν ήμουν ήδη φοιτητής, για μιά εργασία που έκανα είχα επισκευθεί την Εθνική Βιβλιοθήκη και ψάχνοντας, έπεσε το μάτι μου σ ενα βιβλίο του λεγόταν "Οι θησαυροί του Βασιλιά Σολομώντα" ! Τί ειναι τούτο? Το άνοιξα και...φανταστείτε την εκπληξή μου! Τότε ήταν που το ζήτησα στα Video Club, το είδα, διάβασα στο μεταξυ και το βιβλίο, έκανα την έρευνά μου και...το τί ανακάλυψα, σας το παρέθεσα πιο πάνω! Χίλια συγνωμη και πάλι!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα