Οι Μύθοι των Λουλουδιών (εκδ. Στρατίκη)

Crimson Moonlight

RetroActive
Joined
13 Ιουλ 2015
Μηνύματα
524
Αντιδράσεις
313
Οι Μύθοι των Λουλουδιών είναι ένα βιβλίο από τις εκδόσεις Στρατίκη σε εικονογράφιση του Severino Baraldi κι εκδόθηκε το 1991. Mέσα έχει μικρά παραμυθάκια για διάφορα λουλούδια, που προέρχονται κυρίως απο την Ελληνική λαϊκή παράδοση και μυθολογία, αλλά καί από χώρες της Άπω Ανατολής, την Κεντρική Ευρώπη, κτλ. Είναι γραμμένα με απλό λεξιλόγιο γιατί αναφέρονται σε παιδιά, αλλά είναι τόσο καλά παρουσιασμένα που τα διαβαζει άνετα άτομο καθε ηλικίας. Το δικο μου αγαπημένο είναι ο Ήλιος
Η εικονογράφιση είναι η καλύτερη που έχω δεί σε βιβλίο. Κάθε εικόνα θα μπορούσε να είναι ένας πίνακας, είναι τόσο όμορφα και με τόσο λεπτεπίλεπτες λεπτομέρειες που ακόμα και τώρα δεν χορταίνω να τις χαζεύω.

123666.jpg123667.jpg123668.jpg123669.jpg123670.jpgΟι Μύθοι των Λουλουδιών (6).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο βιβλίο Moonlight! Να υποθέσω ότι περιέχει και τον γνωστό μύθο του Νάρκισσου; :)
 
Φυσικά, καί του Νάρκισσου, καί του Υάκινθου καί της Παπαρούνας :) , όπως και πολλά άλλα της αρχαίας ελληνικής μυθολογίας. Και είναι πολύ ενδιαφέρον που μπορείς να δείς την διαφορά της νοοτροπίας ανάμεσα στους αρχαιοελληνικούς μύθους και αυτούς της κεντρικής Ευρώπης, που αντί για μυθικά πλάσματα και Θεούς μιλούν για μάγους και ξωτικά.
 
Το θυμαμαι αλλα δεν το χα δυστυχως
 
Πολύ όμορφο βιβλίο...δεν το θυμάμαι όμως!!!
 
Δεν το είχα ξαναδεί αυτό το βιβλίο αλλά βλέπω είναι και αυτό εικονογραφημένο από τον Libico Maraja. Πολύ όμορφο!

Edit: Τώρα είδα πως δεν είναι δική του η εικονογράφηση!
 
θυμιζει την εικονογραφιση με τους τοτε τομους των εικονογραφημένων βιβλίων της μυθολογίας, φεγγαροφωτη από μικρη σε ενδιεφεραν πολύ αυτοι οι μυθοι βλέπω, ειχες φαντασια ;)
 
αριαδνη είπε:
θυμιζει την εικονογραφιση με τους τοτε τομους των εικονογραφημένων βιβλίων της μυθολογίας, φεγγαροφωτη από μικρη σε ενδιεφεραν πολύ αυτοι οι μυθοι βλέπω, ειχες φαντασια ;)
Από την ίδια σειρά κυκλοφορούσαν και τόμοι με τη μυθολογία, με τον ίδιο ζωγράφο να έχει επιμεληθεί την εικονογράφιση. Εγώ δυστυχώς δεν τα είχα, αλλά κάθε φορά που πήγαινα στη βιβλιοθήκη τα άνοιγα πάνω στο γραφείο και τα χάζευα με τις ώρες!


Η αλήθεια είναι ότι τα παραμύθια δεν μου αρέσουν απλώς, θα ήθελα και η ίδια να ζώ μέσα σε παραμύθι, και να ήμουν μια αληθινή μάγισσα!
:flower:
 
Πολύ ωραίο βιβλίο φαίνεται. Απ'ότι έχω καταλάβει οι εκδόσεις Στρατίκη κάνουν πολύ προσεγμένη δουλειά με τις εκδόσεις τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για νεραιδουλα γιατι οχι φεγγαροφωτη; και ο στρατικης επανεκδιδει παιδια πραγματα να το πουμε
 
αριαδνη είπε:
Για νεραιδουλα γιατι οχι φεγγαροφωτη;
Οι νεράιδες είναι πλάσματα εξευγενισμένα, δεν μου ταιριάζουν. Μια νεράιδα ζεί με το γυαλιστερό φορεμά της και με τ' αραχνοϋφαντα φτερά πετάει πάνω από ποτάμια στο φώς του ήλιου, ζεί σε αρμονία με το περιβάλλον της και την ομορφιά του είδους της που λατρεύεται από τους ανθρώπους. Οι μάγισσες είναι πιό σαγηνευτικές, πιό σκοτεινές, κυκλοφορούν στο ασημένιο φώς της νύχτας, ζουν σε πέτρινους πύργους, φοράνε τα υπέροχα μαύρα φορέματά τους, έχουν για συντροφιά τις γάτες, τα κοράκια και τις σαύρες τους, ενώ γνωρίζουν τα μυστικά όλου του σύμπαντος και έχουν τη δυνατότητα να δημιουργούν και ν' ασκούν τις μαγικές δυνάμεις τους. Εντάξει, όχι πάντα προς το καλό-αλλά αυτή η διττή τους ταυτότητα τις κάνει ακόμα καλύτερες! :flower:

Eχω βγεί τραγικά εκτός θέματος...:animeek:
 
να σου πω εγω διαλεγω νεραιδες στο διλλημα αυτο :D
 
Αγαπημενο μου.αν θυμαμαι καλα, η μιμοζα δεν ειναι αυτη που κοβει τα μαλλια τη; κ το εντελβαις μου αρεσε πολυ!!! Η αμυγδαλια ειναι αυτη στα χιονια,στις εικονες που ανεβασες? Αγαπημενες εκδοσεις στρατικη
 
mideia είπε:
Αγαπημενο μου.αν θυμαμαι καλα, η μιμοζα δεν ειναι αυτη που κοβει τα μαλλια τη; κ το εντελβαις μου αρεσε πολυ!!! Η αμυγδαλια ειναι αυτη στα χιονια,στις εικονες που ανεβασες? Αγαπημενες εκδοσεις στρατικη
Η Μιμόζα η καλή μάγισσα είναι αυτή που θυσιάζει τα μαλλιά της για τους ανθρώπους, και ναι, το ζευγάρι στα χιόνια είναι η Αμυγδαλιά με τον Βοριά. :)
 
Το έχω αγοράσει κι εγώ αυτό το βιβλίο, όπως και το αντίστοιχο "Οι μύθοι των ζώων".

Όντως οι εικόνες του είναι ονειρικές.

ΤΟ έχω δει σε βιβλιοπωλεία πάντως, κυκλοφορεί ακόμα.
 
Το έχω αυτό το βιβλίο και το έχω σε πραγματικά άψογη κατάσταση. Ήμουν πιο μεγάλη όταν το απέκτησα και το διατήρησα πάρα πολύ. Όπως επίσης έχω και αρκετά από την ελληνική μυθολογία. "Οι θεοί του Ολύμπου" (δύο τόμοι), "Ιλιάδα" "Οδύσσεια" (αυτά είναι μάλλον στο εξοχικό αλλά είναι κι αυτά σε πολύ καλή κατάσταση), "Αργοναυτική εκστρατεία". Πολύ εντυπωσιακή εικονογράφηση. Από τις ίδιες εκδόσεις έχω και τα "Μύθοι του κόσμου" ή κάπως έτσι. Έχει μύθους από την Ελληνική αλλά και από την ξένη μυθολογία όλου του κόσμου. Αν δε βρω κάποιο ανάλογο thread θα ανοίξω, αλλά πρέπει να έχω χρόνο.
 
Εικονογράφηση Severino Baraldi.

Πολύ καλή και απλή τεχνική και ωραίες ζωντανές εικόνες.

Θα έπρεπε να υπάρχει σχολή που να διδάσκει τέτοια πράγματα.
Δεν ξέρω βέβαια, μπορεί και να υπάρχει.
 
Το έχω αυτό το βιβλίο και το έχω σε πραγματικά άψογη κατάσταση. Ήμουν πιο μεγάλη όταν το απέκτησα και το διατήρησα πάρα πολύ. Όπως επίσης έχω και αρκετά από την ελληνική μυθολογία. "Οι θεοί του Ολύμπου" (δύο τόμοι), "Ιλιάδα" "Οδύσσεια" (αυτά είναι μάλλον στο εξοχικό αλλά είναι κι αυτά σε πολύ καλή κατάσταση), "Αργοναυτική εκστρατεία". Πολύ εντυπωσιακή εικονογράφηση. Από τις ίδιες εκδόσεις έχω και τα "Μύθοι του κόσμου" ή κάπως έτσι. Έχει μύθους από την Ελληνική αλλά και από την ξένη μυθολογία όλου του κόσμου. Αν δε βρω κάποιο ανάλογο thread θα ανοίξω, αλλά πρέπει να έχω χρόνο.
το πουλάτε αυτό το βιβλίο?
 
το πουλάτε αυτό το βιβλίο?

Όχι κυρία... Λυπάμαι... Μου αρέσουν τόσο πολύ, τα φυλάω πολλά χρόνια και ελπίζω σε λίγα χρόνια, πρώτα ο Θεός, να τα δώσω στην ανιψούλα μου... Είναι ακόμα τριών χρονών και γι'αυτό δεν της τα έχω δώσει ακόμα... Περιμένω να μεγαλώσει λίγο, για να μπορεί να τα εκτιμήσει... :)
 
Πίσω
Μπλουζα